شرکت های چینی در حال پر کردن انبارها با تجهیزات ساخت تراشه هستند تا برای محدودیت های بیشتر آماده شوند

ایالات متحده تحریم‌های مربوط به تراشه‌ها علیه چین را در 12 ماه گذشته تشدید کرده است. محدودیت‌های معرفی شده در ماه اکتبر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تراشه‌های منطقی کشور را در گره 14 نانومتری، DRAM در 18 نانومتر، و فلاش NAND سه بعدی در 128 لایه را محدود کنند. ایالات متحده می گوید این امر مانع از توسعه نیمه هادی های رقیب برای کاربردهای نظامی از جمله ابررایانه ها، مدل سازی سلاح های هسته ای و سلاح های مافوق صوت می شود. این محدودیت ها همچنین تأثیر زیادی بر برنامه ساخت چین 2025 برای کاهش اتکای کشور به سازندگان تراشه خارجی دارد.منبع

به طور خلاصه: شرکت‌های چینی با ذخیره تجهیزات، قطعات، قطعات یدکی و مواد تراشه‌سازی، خود را برای محدودیت‌های واردات بیشتر از ایالات متحده، هلند و ژاپن آماده می‌کنند. منابع می گویند که برخی از شرکت ها چندین انبار را با اقلام پر کرده اند تا برای تحریم های بیشتر آماده شوند.

یک منبع ناشناس توکیو که محصولات ژاپنی را برای مشتریان چینی می‌خرد، تأیید کرد که برخی از شرکت‌ها به دلیل ترس از محدودیت‌های صادراتی سخت‌تر در حال خرید بیش از حد قطعات و تجهیزات هستند – این در حالی است که توکیو هنوز این فرآیند را آغاز نکرده است. شرکت های ژاپنی منتظر راهنمایی در مورد قوانین جدید هستند که انتظار می رود در ماه آوریل اجرایی شود.

غول هلندی ASML، بزرگترین تامین کننده ماشین های لیتوگرافی در جهان که در فرآیند ساخت تراشه استفاده می شود، قبلاً از فروش پیشرفته ترین تجهیزات لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش شدید (EUV) خود که حدود 164 میلیون دلار در هر واحد قیمت دارد، به مشتریان چینی منع شده بود زیرا نمی تواند صادرات داشته باشد. مجوز از دولت هلند به دلیل فشار ایالات متحده. به دنبال توافق سه کشور، ASML همچنین از فروش حداقل برخی از ابزارهای قدیمی لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش عمیق (DUV) خود به مشتریان چینی منع شده است.

ماه گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه هلند و ژاپن به توافقی با ایالات متحده برای اعمال محدودیت‌هایی بر صادرات ابزارهای پیشرفته تولید تراشه به چین دست یافته‌اند، اگرچه حساسیت این معامله باعث می‌شود جزئیات اعلام نشده باشد.

ساوت چاینا مورنینگ پست گزارش می دهد که اخبار مربوط به این توافق باعث شده است که بزرگترین شرکت های نیمه هادی چین برای آماده سازی برای محدودیت های بیشتر بر روی تجهیزات پیشرفته، برای ذخیره تجهیزات تراشه سازی رقابت کنند. به گفته یک منبع درگیر در زنجیره تامین این صنعت، یک شرکت پکن “چند انبار بزرگ” را با مواد و اجزای سازنده پر کرد. برخی از اقلام حتی در لیست کنترل صادرات ایالات متحده نیستند.