شرکت ژاپنی تراشه قصد دارد تا سال 2025 نمونه اولیه 2 نانومتری تولید کند

تلفن های هوشمند پرچمدار همچنین تمرکز اصلی گره 3 نانومتری N3 TSMC هستند که درست قبل از پایان سال گذشته به تولید کامل رسید. مشتری اصلی این شرکت برای برنامه اولیه N3 اپل است که از تراشه های آیفون 15 که قصد دارد اواخر امسال عرضه کند استفاده خواهد کرد.

به طور خلاصه: شرکت های ژاپنی و آمریکایی برای تولید نیمه هادی های 2 نانومتری ظرف چند سال آینده شریک شده اند. با کمک رهبری ژاپن، آنها امیدوارند با TSMC پیشرو صنعت تایوانی رقابت کنند. رئیس یک شرکت اخیراً نقشه راه تراشه های 2 نانومتری را فاش کرده است.

سامسونگ، بازیکن شماره دو پشت TSMC، تولید تراشه‌های 3 نانومتری را در ژوئن آغاز کرد و طراحی بهبود یافته‌ای برای سال 2024 برنامه‌ریزی کرده است. این شرکت نیز مانند رقیب تایوانی خود، می‌خواهد تولید انبوه 2 نانومتری را در سال 2025 آغاز کند. در ماه اکتبر، سامسونگ یک نقشه راه با برنامه‌هایی را معرفی کرد. تا سال 2027 به 1.4 نانومتر برسد.منبع

در همین حال، اینتل می‌خواهد 20 آنگستروم (20A) خود – که اساساً یک 2 نانومتری تغییر نام‌گذاری شده است – در سال 2024 معرفی کند تا بتواند به TSMC برسد. اولین مشتری برای نود آینده آمازون و سازنده تراشه اسنپدراگون کوالکام خواهند بود.

گزارش‌های قبلی می‌گفتند که گروه‌ها می‌خواهند اولین تاسیسات 2 نانومتری ژاپنی را بین سال مالی 2025 تا 2027 ایجاد کنند. موج اولیه نیمه‌رساناها احتمالاً به سمت رایانه‌های کوانتومی، مراکز داده، گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار و احتمالاً برنامه‌های نظامی خواهد رفت.

این هفته، آتسویوشی کوئیکه، رئیس شرکت سرمایه‌گذاری تراشه ژاپنی راپیدوس، به Nikkei Asia گفت که این شرکت قصد دارد تا نیمه اول سال 2025 یک خط تولید اولیه برای نیمه‌رساناهای 2 نانومتری ایجاد کند. تولید نیمه هادی (TSMC) که همچنین می خواهد در سال 2025 وارد تولید انبوه 2 نانومتری شود.

بخونید:  Xbox Live Gold در ماه سپتامبر به Game Pass Core تبدیل می‌شود، با همان قیمت ۲۵ بازی

Rapidus و IBM در ماه دسامبر برای توسعه و تولید طرح نیمه هادی 2 نانومتری که IBM برای اولین بار در سال 2021 از آن رونمایی کرد، همکاری کردند. این فرآیند با قرار دادن بیش از 50 میلیارد ترانزیستور روی یک تراشه به اندازه ناخن، نوید افزایش عملکرد 45 درصدی را در گره های 7 نانومتری می دهد. همچنین می‌تواند عملکردی مشابه 7 نانومتر داشته باشد در حالی که 75 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. غول فناوری ایالات متحده تراشه های داخلی تولید نمی کند. درعوض، مجوز طرح های خود را به شرکا می دهد.

کویک گفت که هدف بلندمدت شرکت ژاپنی تولید انبوه 2 نانومتری در اواخر دهه 2020 است. این تلاش بخشی از همکاری بین شرکت های خصوصی ژاپنی و آمریکایی با تامین مالی جزئی از وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت دولت ژاپن است.