شکایت ادعا می کند که سنسور اکسیژن خون اپل واچ دارای تعصب نژادی است

شکایتی که توسط شاکی الکس مورالس در نیویورک در روز شنبه ارائه شد، دهه ها تحقیق را نشان می دهد که به ناکارآمدی فناوری پالس اکسیمتر هنگام اندازه گیری سطح اکسیژن خون در رنگ پوست تیره تر اشاره می کند. در این پرونده آمده است که محققان “اهمیت بالینی سوگیری نژادی پالس اکسیمتری را با استفاده از سوابق بیمارانی که در طول و قبل از همه‌گیری گرفته شده بودند، تایید کردند.” این مشکل به‌ویژه در طول بحران کووید-19 که از فناوری پالس اکسیمتر در بیمارستان‌ها برای بررسی سطح اکسیژن بیماران استفاده می‌شد، مهم بود.

Apple Insider گزارش می دهد که این اولین بار نیست که اپل با شکایت از سنسور ساعت روبرو می شود. در سال 2015، کاربران گفتند که خالکوبی مشکی مچ دست با نمایشگر قلب آن تداخل دارد. اپل نوشت که خالکوبی‌های تیره می‌توانند نور سنسور را مسدود کنند و دریافت خوانش‌های قابل اعتماد را دشوار می‌کنند، اما هیچ اشاره‌ای به رنگ پوست وجود نداشت.منبع

این شکایت همچنین اپل را به نقض ضمانت نامه صریح، کلاهبرداری و غنی سازی غیرقانونی متهم می کند و ادعا می کند که قانون تجارت عمومی نیویورک و قوانین تقلب مصرف کننده ایالتی را نقض می کند.

به طور خلاصه: اپل با یک شکایت دسته جمعی روبرو شده است که ادعا می کند سنسور اکسیژن خون در ساعت هوشمند این شرکت نمی تواند نتایج دقیق را برای افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند گزارش دهد. این می افزاید که اپل “در تشخیص نقص پالس اکسیمتری به طور کلی در مورد افراد رنگین پوست ناکام مانده است.”

بخونید:  House of the Dragon حلقه های قدرت را در سایت های دزدان دریایی شکست می دهد

شکایت از طرف تمام مصرف کنندگان نیویورکی که اپل واچ را در مدت محدودیت ها خریده بودند تنظیم شد. مورالس همچنین از طرف ساکنان آلاسکا، آرکانزاس، آیداهو، آیووا، می سی سی پی، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، یوتا و وایومینگ تحت قوانین کلاهبرداری مصرف کننده این ایالت ها شکایت کرد.

مورالس بین سال‌های 2020 تا 2021 یک اپل واچ خرید. او از ویژگی پالس اکسیمتری آگاه بود، اما انتظار داشت که “سوگیری‌ها و عیوب” مربوط به پوست تیره‌تر که در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود، نباشد.

اپل می‌گوید ویژگی اکسیژن خونش که از زمان اپل واچ سری 6 وجود داشته است، از چهار دسته چراغ LED در پشت این پوشیدنی استفاده می‌کند تا «تغییرات طبیعی پوست» را جبران کند. نور ساطع شده توسط فتودیود منعکس و خوانده می شود. دیودها این داده ها را در اختیار اپلیکیشن Blood Oxygen قرار می دهند که میزان اشباع اکسیژن (SpO2) در خون را بر اساس تغییرات رنگ اندازه گیری می کند.

در این دادخواست ادعا شده است: «از آنجایی که توصیه‌های مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر خوانش سطح اکسیژن خونشان است، بیماران سفیدپوست نسبت به افرادی که پوست تیره‌تری دارند، در صورت مواجهه با اکسیژن خون به همان اندازه قادر به دریافت مراقبت‌های بیشتری هستند».