شکایت FTC ادعا می کند که صاحبان Roomster با فهرست ها و بررسی های جعلی از متقاضیان هم اتاقی کلاهبرداری کرده اند.

برای روشن بودن، شریبر و زکس متهم به ارسال لیست های جعلی نیستند. در عوض، آنها به سادگی املاک ارائه شده به پلت فرم را بررسی نمی کنند، که در را برای کلاهبرداری های اجاره ای باز می کند. در یک نمونه، آنها یک اجاره را “تأیید شده” علامت گذاری کردند، اما یک بررسی ساده نشانی نشان داد که این یک ساختمان تجاری اداره پست ایالات متحده است. همانطور که یک بررسی قانونی بیان کرد:

شکایت حاکی از آن است که Roomster و صاحبان آن جان شرایبر و رومن زاکس ده‌ها میلیون دلار از مستاجر‌های با درآمد پایین و دانشجویی دریافت کرده‌اند که بیشترین نیاز را به مسکن قابل اعتماد دارند و کمترین هزینه را برای از دست دادن پول دارند. /2

— FTC (@FTC) 30 آگوست 2022

Roomster اپلیکیشنی است که از طریق اپ استور اپل و گوگل پلی در دسترس است و ظاهراً به افراد کمک می کند هم اتاقی یا اتاقی برای اجاره پیدا کنند. FTC ادعا می کند که در بین دانشجویان و سایر افراد کم درآمد که به طور منطقی نمی توانند به تنهایی یک مکان را بخرند بسیار محبوب است. مانند Zillow به آن فکر کنید، به جز افرادی که به دنبال زندگی مشترک با دیگران هستند.

با این حال، FTC می گوید که Roomster از جاناتان مارتینز AppWinn برای ارسال هزاران بررسی جعلی در لیست ها استفاده کرده است. علاوه بر این، شکایت ادعا می‌کند که بسیاری از اجاره‌هایی که به‌عنوان «واقعی، در دسترس و تأیید شده» تبلیغ می‌شوند، کاملاً جعلی هستند و حتی وجود ندارند.

متهمان در مورد تحقیقات و ادعاهای آن اظهار نظری نکرده اند.

منبع

مارتینز برای همکاری با بازرسان قراردادی را امضا کرد و توافقنامه ای را برای سهم خود در کلاهبرداری امضا کرد. اگر دادگاه امضا کند، او از فروش نقد منع می شود و باید 100000 دلار جریمه بپردازد. این جریمه به شش ایالت ذکر شده در دادخواست تعلق می گیرد – نیویورک، کالیفرنیا، کلرادو، فلوریدا، ایلینوی و ماساچوست. او همچنین باید به اپ استور و گوگل پلی اطلاع دهد که Roomster به او پول داده است تا نقدهای جعلی بگذارد و به آنها اشاره کند که کدام یک از او هستند.

FTC و ایالات همچنین دستوری پیشنهادی را علیه جاناتان مارتینز – که گفته می‌شود ده‌ها هزار نقد جعلی را به رومستر فروخته است – ارائه کردند و از او می‌خواهند 100000 دلار بپردازد و در پرونده FTC علیه رومستر همکاری کند. /3

— FTC (@FTC) 30 آگوست 2022

به طور خلاصه: دادستان های کل از شش ایالت به کمیسیون تجارت فدرال (FTC) در یک شکایت علیه یک پلتفرم اپلیکیشن به نام Roomster پیوستند. این شکایت شرکت را به “تاکتیک های فریبنده” و کلاهبرداری آشکار متهم می کند. جان شرایبر و رومن زاکس، صاحبان Roomster و جاناتان مارتینز مالک AppWinn به عنوان متهمان در پرونده ذکر شده اند.

Shriber و Zaks ظاهراً با دریافت هزینه ای برای دسترسی به اطلاعات این لیست های جعلی “ده ها میلیون دلار” به دست آورده اند.

FTC در بیانیه مطبوعاتی روز سه‌شنبه اعلام کرد: «Roomster و صاحبان آن جان شرایبر و رومن زاکس ده‌ها میلیون دلار از مستاجر‌های با درآمد پایین و دانشجویی که بیشترین نیاز به مسکن قابل اعتماد دارند و کمترین هزینه را برای از دست دادن پول دارند، گرفته‌اند».