شکل دادن به آینده محاسبات اگزا مقیاس در اروپا: الگوریتم های نوآورانه Inno4scale

EuroHPC JU، کنسرسیوم ابر رایانه اروپا، به تازگی یک ابتکار تحقیقاتی جدید به نام Inno4scale را راه اندازی کرده است. این پروژه که از این ماه آغاز می شود و به مدت 21 ماه ادامه خواهد داشت، برای ارتقای نوآوری نرم افزار در تجارت محاسبات با کارایی بالا (HPC) اروپا طراحی شده است.

آینده نگر: ابررایانه های کلاس Exascale به زودی به سطوح عملکردی بی سابقه ای دست خواهند یافت که به بیش از یک کوئینتیلیون (یک میلیارد میلیارد) عملیات در ثانیه می رسند و حتی از آن فراتر می روند. با این حال، برای استفاده کامل از این قدرت محاسباتی، این احتمال وجود دارد که به یک رویکرد کاملاً متفاوت برای طراحی نرم افزار نیاز داشته باشیم.

EuroHPC JU قصد دارد دو ابررایانه در سطح اگزا بسازد – یکی به میزبانی آلمان در مرکز سوپرکامپیوتر Jülich (JSC) و دیگری تحت مدیریت کنسرسیوم ژول ورن، مشارکتی شامل فرانسه، هلند و سایر موسسات. همه این قابلیت‌های جدید به الگوریتم‌های نرم‌افزاری نوآورانه نیاز دارند، که دقیقاً چالشی است که Inno4scale باید به آن پاسخ دهد.

EuroHPC JU در بیانیه مطبوعاتی رسمی خود گفت که افزایش قابلیت های پردازش معماری های سخت افزاری exascale و post-exascale نیازمند “طراحی مجدد، پیاده سازی مجدد و اختراع مجدد” الگوریتم های نرم افزاری است. شرکای Inno4scale پیشنهادات الگوریتم جدید را تا سپتامبر 2023 می پذیرند، آنها را در پاییز 2023 ارزیابی می کنند و در نهایت در سال 2024 به مدت دوازده ماه مطالعه و آزمایش می کنند.

وقتی می‌توانید بیش از 1 میلیارد میلیارد محاسبه ممیز شناور در ثانیه انجام دهید، روال‌های نرم‌افزاری سنتی احتمالاً نمی‌توانند با انتقال داده‌ها و مدیریت ذخیره‌سازی همگام شوند. به همین دلیل است که Inno4scale الگوریتم‌های جدیدی را که برای بهره‌برداری کامل و کارآمد از ابررایانه‌های exascale طراحی شده‌اند، تامین می‌کند. EuroHPC JU بودجه 5 میلیون یورویی را از طریق استفاده از بودجه آبشاری فراهم می کند، در حالی که مرکز ابررایانه بارسلونا شرکای پروژه را هماهنگ خواهد کرد.

بخونید:  مهندس بریتانیایی که یک هارد دیسک حاوی 7500 بیت کوین را دور انداخت، ایده جدیدی در مورد چگونگی بازیابی آن از محل دفن زباله دارد.

بروکسل گفت که انتظار می‌رود موفق‌ترین الگوریتم‌ها توسط کاربران HPC در دانشگاه و صنعت مورد استفاده قرار گیرند و امیدواریم که «دستاوردهای مهم عملکرد و بهره‌وری انرژی» ارائه شود. همانطور که جک دونگارا، پیشگام HPC گفت، قدرت عظیم ابرکامپیوترهای اگزا اسکیل “فوق العاده” است اما رویکرد نرم افزاری سنتی را به چالش می کشد. دونگارا گفت، این مانند خرید یک ابرخودروی فراری و سپس رانندگی با آن با سرعت 2 مایل در ساعت است.منبع

EuroHPC JU، یک ابتکار مشترک بین اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی و شرکای خصوصی برای توسعه “اکوسیستم ابرکامپیوتری کلاس جهانی در اروپا” است، در حال حاضر می تواند روی 8 ابررایانه مختلف نصب شده در مکان های مختلف در سراسر قاره کهن حساب کند. همه آنها به عنوان “ابر کامپیوترهای پیش از مقیاس EuroHPC” طبقه بندی می شوند، به این معنی که بروکسل در حال پیش بینی ماشین های HPC جدید کلاس exaflop شبیه به ابر سیستم Aurora ایالات متحده است.