طبق ادعای گزارش، آداپتور ضعیف تولید شده مسئول ذوب کابل های RTX 4090

اعتبار تصویر: آزمایشگاه ایگورمنبع

پس از بررسی دقیق تر، خدمه متوجه شدند که چهار سیم گیج 14 در مجموع روی شش کنتاکت توزیع شده است (هر کنتاکت بیرونی به یک سیم بسته شده است و دو کنتاکت داخلی هر کدام دو سیم به آنها لحیم شده است).

بر اساس شواهدی که ارائه کرده‌اند و گزارش‌های آسیبی که تاکنون منتشر شده است، احتمالاً بهتر است استفاده از آداپتور ارائه‌شده توسط Nvidia را متوقف کرده و آن را با یک راه‌حل شخص ثالث با کیفیت جایگزین کنید. حداقل، باید از خم شدن بیش از حد آداپتور در نزدیکی نقاط اتصال خودداری کنید و از قرار گرفتن آنها در یک پانل جانبی با زاویه نامناسب جلوگیری کنید.

مطمئناً، این پول بیشتر از جیب شما است، اما اگر در حال حاضر کمتر از 1600 دلار برای یک کارت گرافیک جدید خرج می کنید، چند صد دلار دیگر برای اطمینان از اینکه دکل شما یک خطر آتش سوزی غول پیکر نیست چقدر است؟

بهترین اقدام این است که به سادگی منبع تغذیه ATX 2.0 فعلی خود را با یک نسخه جدید ATX 3.0 که دارای کابل 16 پین PCIe است جایگزین کنید. چندین شرکت از جمله MSI، Gigabyte و SilverStone در حال حاضر منابع تغذیه با کانکتورهای 12VHPWR بومی و غیره را ارائه می دهند.

یک سیب زمینی داغ: در حالی که انویدیا به بررسی حوادث سوختن و ذوب آداپتورهای برق همراه با کارت گرافیک جدید RTX 4090 خود ادامه می دهد، تیم آزمایشگاه ایگور معتقد است که مقصر را پیدا کرده است. به گفته این نشریه، مشکل خود اتصال 12VHPWR نیست، بلکه آداپتور چهار پین 8 به 16 پین است که توسط Nvidia توزیع شده است. به طور خاص، هر کسی که آداپتور را تولید کرد، لحیم کاری بسیار ضعیفی انجام داد.

آزمایشگاه Igor در مورد این مشکل با انویدیا تماس گرفته است و معتقد است که فراخوانی آداپتور کمترین کاری است که سازنده GPU می تواند در این مرحله برای مشتریان انجام دهد.

ایگور افزود: “پایه لحیم کاری یک پایه مسی نازک 0.2 میلی متری با عرض 2 میلی متر به ازای هر سیم ورودی است که سپس 4 میلی متر در هر جفت برای اتصالات میانی به دست می آید.” آنقدر شکننده است که “با برداشتن دقیق لایه پوششی باعث می شود صفحه نازک بلافاصله پاره شود.” به طور مشابه، خم شدن کابل ها در کانکتور – که به راحتی می تواند هنگام وصل کردن آنها یا جدا کردن آنها در هنگام نصب یا برداشتن معمولی اتفاق بیفتد – نیز می تواند باعث آسیب شود.