طبق گزارش‌ها، مایکروسافت به سونی یک قرارداد 10 ساله برای حفظ بازی Call of Duty در پلی‌استیشن پیشنهاد داده است


یک سیب زمینی داغ: مایکروسافت به شدت می خواهد این قرارداد چند میلیارد دلاری را با Activision Blizzard King (به اختصار اکتیویژن) ببندد. این خرید نه تنها از مرحله ای که قرار بود تکمیل شود گذشته است، بلکه نظارت شدیدی را نیز از سوی تنظیم کننده ها انجام داده است که تهدید می کنند آن را تعطیل می کنند مگر اینکه مایکروسافت بخشی از تجارت خود را متوقف کند. این امر وعده های بسیاری را از مدیران اجرایی در ردموند داده است که آخرین آنها ارائه یک قرارداد 10 ساله به سونی بر سر Call of Duty است.

عملاً از زمان اعلام قرارداد 69 میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید Activision، سونی به قانون‌گذاران نسبت به خرید اعتراض کرده است. این شرکت به طور مداوم استدلال خود را با استفاده از پرفروش‌ترین فرنچایز این شرکت، Call of Duty، ارائه می‌کند تا تصویری را ترسیم کند که در صورت انجام این معامله، هیچ‌کس جز مایکروسافت هرگز بازی CoD دیگری را نخواهد دید.

مایکروسافت به طور مداوم این موضوع را رد کرده است که این سری بازی های موفق را در باغ دیواری ایکس باکس جدا کرده است. این شرکت همچنان تاکید می کند که کاملاً قصد دارد به تمام توافقات انجام شده قبل از انتشار عمومی این خرید احترام بگذارد. با این حال، سونی همچنان این موضوع را تحت فشار قرار می دهد و تنظیم کننده ها در حال تشدید تحقیقات در مورد این معامله هستند.

در جدیدترین توسعه، مایکروسافت گفته است که اوایل این ماه به سونی یک قرارداد 10 ساله آهنین برای ادامه انتشار بازی های CoD برای پلی استیشن پیشنهاد داده است. در حالی که سونی در مورد این ادعا اظهار نظر نکرده است، برد اسمیت، رئیس مایکروسافت به نیویورک تایمز گفت که تلاش زیادی برای ادغام دارد. اگر از بین برود، یک علامت سوال بزرگ در مورد اینکه آیا شرکت‌ها می‌توانند متقابلاً از خرید در سال‌های آینده سود ببرند، باقی خواهد ماند.

در اینجا لیست سریعی از امتیازاتی است که مایکروسافت با آنها موافقت کرده است، در صورتی که قانونگذاران اجازه دهند Activision را خریداری کند:

  • احترام به توافقات توسعه گذشته اکتیویژن
  • پیشنهاد برای نگهداری CoD در پلی استیشن به مدت سه سال فراتر از این توافقات
  • بی طرف ماندن در مذاکرات اتحادیه در Activision و Blizzard
  • پرداخت 3 میلیارد دلار به Activision در صورت شکست خرید
  • ضمانت ادامه تولید بازی های CoD در پلی استیشن برای حداقل 10 سال

اسمیت گفت: «اگر این معامله چهار سال پیش اتفاق می‌افتاد، به سختی مورد توجه قرار می‌گرفت. “اگر کسی نتواند کاری آسان انجام دهد، پس همه ما می دانیم که شما نمی توانید کار سختی را انجام دهید.”

مایکروسافت باید رگولاتورها را در 16 کشور متقاعد کند که این خرید برای مصرف کننده خوب است. تاکنون تنها برزیل و عربستان سعودی چراغ سبز نشان داده اند. صربستان نیز احتمالاً به زودی موافقت خود را اعلام خواهد کرد. با این حال، کشورهای دیگر، به ویژه ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا، کاری جز افزایش نظارت خود بر این توافق انجام نداده اند.

اسمیت احساس می کند معامله اکتیویژن برای ادامه رشد ضروری است. بخش بازی مایکروسافت به بخش قابل توجهی از جریان درآمد آن تبدیل شده است و ایکس باکس سالانه بیش از 15 میلیارد دلار درآمد دارد. غول فناوری ردموند به قدری در اختیار این وانت قرار گرفته است که حتی اگر ادغام از هم بپاشد، قول 3 میلیارد دلار به Activision داده است.

موضع رسمی مایکروسافت در مورد تأثیر این معامله بر مصرف کنندگان این است که در را برای بازیکنان بیشتری باز می کند تا بدون توجه به پلتفرم مورد علاقه خود بازی کنند. البته، این واقعیت را نادیده می گیرد که به بازی از طریق فضای ابری با اشتراک Game Pass اشاره دارد که قطعاً به نفع مایکروسافت است.منبع