طبق گزارش ها، TSMC قصد دارد قیمت ویفر 3 نانومتری را 25 درصد در طول 5 نانومتر به 20000 دلار افزایش دهد.

به گفته DigiTimes، TSMC قصد دارد نیمه هادی های 3 نانومتری N3 خود را به قیمت 20000 دلار برای هر ویفر بفروشد. قیمت‌های قرارداد برای شرکت‌های بزرگ‌تری مانند اپل، اینتل یا انویدیا احتمالاً پایین‌تر خواهد بود، اما این هزینه‌های افزایش‌یافته احتمالاً بدون توجه به مصرف‌کنندگان کاهش می‌یابد.

چرا مهم است: قیمت قطعات کامپیوتر و سایر لوازم الکترونیکی مصرفی اخیراً یا افزایش یافته یا رکود داشته است. تولیدکنندگان هزینه قطعات، تورم، شوک های زنجیره تامین و سایر شرایط کلان اقتصادی را مقصر می دانند. گزارش ها نشان می دهد که آخرین فرآیند گره TSMC مشکل را کاهش نمی دهد.

اپل می تواند بزرگترین مشتری TSMC باشد که تحت تاثیر افزایش قیمت قرار گرفته است. تراشه A17 Bionic آیفون 15 آینده از فرآیند 3 نانومتری این شرکت تایوانی استفاده خواهد کرد و اپل با نارضایتی افزایش قیمت TSMC را پذیرفته است. سال گذشته اپل یک چهارم فروش این شرکت را به خود اختصاص داد.

گره 3 نانومتری شاهد افزایش قیمت در درجه اول به این دلیل است که ابزارهای ساخت آن هنوز گران هستند. اسکنرهایی که TSMC برای لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش شدید (EUV) استفاده می کند، هر کدام حدود 150 میلیون دلار قیمت دارند و فابریک ها به چندین اسکنر نیاز دارند. فرآیند N5 به 14 لایه لیتوگرافی نیاز دارد، در حالی که N3 به حتی بیشتر نیاز دارد.

مشکلات بازدهی سامسونگ با فرآیندهای 4 نانومتری و 3 نانومتری آن نیز TSMC را در فضای نیمه هادی بی‌نظیر بی‌رقیب می‌گذارد. کوالکام در ابتدا برای تراشه‌های جدید خود با سامسونگ شریک شد، اما مجبور شد برای پلتفرم موبایلی اسنپدراگون 8 نسل 2 خود به TSMC تکیه کند.

نیمه هادی های گران تر نیز می توانند بر قیمت کنسول های بازی تأثیر بگذارند. سونی قیمت پلی استیشن 5 را در ماه آگوست افزایش داد و مشکلات زنجیره تامین، تورم و هزینه های ساخت را مقصر دانست. مایکروسافت همچنین اعتراف کرد که در نهایت باید قیمت کنسول‌های سری Xbox خود را احتمالاً در سال آینده افزایش دهد.منبع

در حالی که نیمه هادی ها تنها عنصری نیستند که بر قیمت قطعات و لوازم الکترونیکی تأثیر می گذارد، آنها بر برچسب قیمتی که مصرف کننده می بیند تأثیر می گذارد. پس از افشای کارت‌های گرافیک تکان‌دهنده سری RTX 4000 در ماه سپتامبر، رئیس Nvidia جنسن هوانگ (دوباره) اعلام کرد که قانون مور مرده است. هیئت منصفه هنوز این ادعا را ندارد، اما افزایش قیمت TSMC ممکن است قدرت بیشتری به آن بدهد.

دیجی‌تایمز تاریخچه قیمت‌های ویفر را ترسیم کرده است، با فرآیند ۹۰ نانومتری TSMC در سال ۲۰۰۴، که یک دهم ویفرهای N3 با قیمت ۲۰۰۰ دلار شروع شد. برآوردها نشان می دهد که هزینه ویفر N3 نسبت به فرآیند 5 نانومتری N5 TSMC که حدود 16000 دلار برای هر ویفر بود، 25 درصد افزایش خواهد یافت. DigiTimes مشخص نکرد که آیا تورم را به حساب می آورد یا خیر.