علیرغم اینکه ایلان ماسک قول داده بود آن را ممنوع نکند، حساب توییتر دنبال جت او برای همیشه به حالت تعلیق درآمد.


چه اتفاقی افتاده؟ حساب کاربری بدنام توییتر که جت شخصی ایلان ماسک را ردیابی می کرد، علیرغم اینکه مالک توییتر قبلاً گفته بود به دلیل تعهدش به آزادی بیان ممنوع نخواهد شد، به حالت تعلیق درآمد.

جک سوینی چندین اکانت دارد که جت های خصوصی بسیاری از افراد مشهور را که به اندازه کافی ثروتمند هستند و می توانند از یکی از آنها استفاده کنند، ردیابی می کند. بیل گیتس و مارک زاکربرگ، با استفاده از داده های پرواز در دسترس عموم.

دانشجوی کالج فلوریدا پس از اینکه شروع به دنبال کردن جت ماسک کرد، تبلیغات زیادی به دست آورد، تا حدی به این دلیل که میلیاردر به او پیشنهاد 5000 دلاری داد تا حساب را ببندد، زیرا ماسک “عاشق ایده شلیک گلوله به او نبود.” سوینی گفت که آن را به قیمت 50000 دلار حذف می کند، اما ثروتمندترین فرد جهان پس از اینکه گفت که این پیشنهاد را بررسی می کند، هرگز به او پاسخ نداد.

یکی از وعده های ماسک قبل از اینکه توییتر را تصاحب کند، تبدیل آن به سنگر آزادی بیان بود. او پس از تصاحب این پلتفرم، این بیانیه را دوچندان کرد و خاطرنشان کرد که علیرغم اینکه خطری برای امنیت شخصی او محسوب می‌شود، حساب کاربری هواپیمای خود را مسدود نخواهد کرد.

به نظر می رسد که ماسک باید نظر خود را تغییر داده باشد. سوینی چند روز پیش توییت کرد که حساب کاربری به شدت محدود/محدود شده است (یعنی shadow ban). او گفت که یکی از کارمندان ناشناس توییتر یک اسکرین شات از پیام نایب رئیس شورای اعتماد و ایمنی توییتر را برای او ارسال کرده است که در آن درخواست فیلترینگ شدید برای @ElonJet کرده است.

همه چیز برای سوئینی در 12 دسامبر شروع شد، زمانی که او پست کرد که حساب کاربری پس از جت ماسک دیگر ممنوع یا به هیچ وجه مخفی نیست. اما اوایل امروز زمانی که او توییت کرد که به دلیل نقض قوانین توییتر برای همیشه تعلیق شده است، این وضعیت تغییر کرد. حساب‌های دیگر جت دنبال‌کننده‌ای که سوینی اجرا می‌کند همچنان در حال فعالیت هستند. او پیشنهاد می کند کسانی که می خواهند جت ماسک را دنبال کنند این کار را در سایر پلتفرم ها از جمله اینستاگرام انجام دهند.

سوینی می‌گوید این حساب‌ها مالکان جت‌های خصوصی را در قبال آسیب‌های زیست‌محیطی که ایجاد می‌کنند، مسئول می‌دانند. در حالی که برخی از کاربران اقدامات او را تحسین کرده اند، برخی دیگر می گویند که این اقدامات تهدیدی بالقوه برای زندگی مردم است.

منبع