علی بابا، بزرگترین شرکت فناوری چین، در حال تغییر ساختار به شش شرکت فرعی است

هر شش شرکت تابعه مستقل از یکدیگر کار خواهند کرد که توسط مدیران اجرایی فعلی و هیئت مدیره مدیریت می شوند. همه شرکت ها زیر چتر گروه علی بابا به رهبری مدیر عامل فعلی، دانیل ژانگ، قرار خواهند گرفت. ژانگ همچنین به عنوان مدیرعامل Cloud Intelligence Group، خانه تجارت ابری و هوش مصنوعی این شرکت، خدمت خواهد کرد.

ژانگ در نامه‌ای به کارمندان در روز سه‌شنبه، بازسازی قریب‌الوقوع را اعلام کرد و گفت که این بازنگری به شرکت کمک می‌کند “چابک‌تر شود، تصمیم‌گیری را تقویت کند و پاسخ‌های سریع‌تری به تغییرات بازار بدهد.” تجدید ساختار بخشی از حرکت مستمر آن به سمت “ساختار سازمانی زیرک تر” است.

شرکت‌های تقسیم‌شده بر شش حوزه فناوری، از جمله محاسبات ابری، تجارت الکترونیک و لجستیک تمرکز خواهند کرد. به گفته Nikkei Asia، شرکت های جدید شامل Cloud Intelligence Group، Taobao Tmall Commerce Group، Local Service Group، Cainiao Smart Logistics، Global Digital Commerce Group و Digital Media and Entertainment Group خواهند بود.

چه اتفاقی افتاده؟ در اقدامی غافلگیرکننده، غول فناوری چینی علی بابا اعلام کرده است که قصد دارد خود را به شش گروه تجاری مختلف تقسیم کند. طبق گزارش‌ها، این شرکت قصد دارد برای حداقل پنج مورد از شش نهاد، IPO ارائه دهد، اگرچه هیچ ETA برای زمانی که ممکن است رخ دهد وجود ندارد.

Alibaba Group Holding Limited یکی از بزرگترین شرکت های فناوری جهان است که در بسیاری از بخش ها از جمله محاسبات ابری، اینترنت، هوش مصنوعی و غیره فعالیت می کند. با این حال، بیشتر به دلیل تجارت الکترونیک و خدمات پرداخت الکترونیکی شناخته شده است. این شرکت در هانگژو با دفتر مرکزی در جزایر کیمن تاسیس شد.

بخونید:  نیروی دریایی آمریکا پس از شکست در دعوای دزدی دریایی به شرکت آلمانی 154400 دلار پرداخت می کند

پس از اعلام این خبر، ADR های علی بابا بیش از 14 درصد در NYSE افزایش یافت و در حال حاضر به 98.52 دلار رسیده است که از قیمت بسته شدن آن 86.12 دلار در روز دوشنبه افزایش یافته است. تحلیلگران بر این باورند که در روزهای آینده روند صعودی بیشتری برای سهام وجود خواهد داشت و آلیشیا یاپ از سیتی گروپ قیمت هدف خود را به 156 دلار افزایش داد.منبع

این اعلامیه تنها یک روز پس از بازگشت بنیانگذار پر زرق و برق این شرکت، جک ما، پس از گذراندن تقریباً یک سال در خارج از کشور به چین منتشر شد. اقامت خارجی ما با محدودیت‌های شدید کووید-19 چین که بر جمعیت عمومی، مشاغل کوچک و شرکت‌های بزرگ تأثیر گذاشت، مصادف شد. بلافاصله مشخص نیست که ما سال گذشته را کجا گذرانده است.

این تغییر ساختار در طی یک رکود قابل توجه در کسب و کار خرده فروشی چند میلیارد دلاری علی بابا صورت می گیرد. مصرف‌کنندگان در سرتاسر چین در یک اقتصاد رکود، کیف پول خود را تنگ‌تر کردند، که بیشتر به خاطر سیاست بحث‌برانگیز چین در برابر کووید صفر است.