فایرفاکس 108 دارای رفع اشکال و همچنین پشتیبانی از حالت کارآمدی ویندوز 11 و WebMIDI است.


به طور خلاصه: موزیلا به تازگی آخرین نسخه فایرفاکس خود را منتشر کرده است که عمدتاً یک به روز رسانی امنیتی با چند ویژگی بهبود جزئی است. علاوه بر این، مرورگر منبع باز اکنون می تواند از طریق پشتیبانی Web MIDI API با ابزارهای موسیقی تعامل داشته باشد.

همانطور که موزیلا به دنبال جریان های درآمدی جدید است، توسعه در فایرفاکس در تلاش برای تبدیل مرورگر منبع باز به یک جایگزین قوی برای گوگل کروم و موتور طرح بندی کرومیوم در همه جا ادامه دارد.

فایرفاکس 108.0 لیست کوچکی از ویژگی های جدید را به ارمغان می آورد. نقشه‌های وارداتی، که به صفحات وب اجازه می‌دهند رفتار واردات جاوا اسکریپت را کنترل کنند، اکنون به صورت پیش‌فرض فعال هستند. این به روز رسانی همچنین پشتیبانی از حالت کارآمدی را در ویندوز 11 معرفی می کند تا فرآیندهای برگه های پس زمینه از منابع و انرژی کمتری استفاده کنند که می تواند برای لپ تاپ مفید باشد.

همچنین یک میانبر صفحه کلید جدید (Shift+Esc) برای راه اندازی ویژگی Process Manager مرورگر وجود دارد که راهی برای شناسایی سریع فرآیندهایی که از منابع سیستمی بیش از حد استفاده می کنند ارائه می دهد. زمان‌بندی فریم تحت بارگذاری علاوه بر این بهبود یافته است، که باید عملکرد را افزایش دهد و به فایرفاکس کمک کند تا امتیاز بهتری در معیار گرافیکی MotionMark کسب کند.

در جاهای دیگر، پشتیبانی بهبود یافته ای از Web MIDI وجود دارد، یک API مبتنی بر جاوا اسکریپت که برای ایجاد پلی بین استاندارد چند دهه قدیمی MIDI، سازهای موسیقی MIDI سازگار و وب طراحی شده است. تصور می‌شد که Web MIDI تا حد امکان کارآمد باشد، حتی اگر موزیلا همچنین نیاز به پیاده‌سازی مکانیزم آزمایشی برای جلوگیری از مسائل امنیتی در حین دسترسی به قابلیت‌های سخت‌افزاری «خطرناک» (یعنی سطح پایین) داشت.

فایرفاکس جدید همچنین پشتیبانی از تصحیح رنگ مناسب در تصاویر برچسب گذاری شده با نمایه ICCv4 و پشتیبانی از کاراکترهای غیرانگلیسی هنگام ذخیره و چاپ فرم های PDF و همچنین رفع هشت نقص امنیتی از «متوسط» تا «بالا» را ارائه می کند.

موزیلا مجبور شد برای حل یک مشکل لحظه آخری پس از پخش زنده 108 یک به‌روزرسانی کوچک منتشر کند. فایرفاکس 108.0.1 بازنشانی موتور جستجوی پیش‌فرض هنگام ارتقا را برای پروفایل‌هایی که قبلاً از مکان دیگری کپی شده‌اند، برطرف می‌کند.

طبق معمول، آخرین دانلود دسکتاپ مرورگر متن باز برای ویندوز، لینوکس و macOS از طریق سرورهای رسمی موزیلا در دسترس است.منبع