فروش رایانه های شخصی در سه ماهه دوم دو رقمی کاهش یافت، اما این همه خبر بد نیست


به طور خلاصه: یکی دیگر از شرکت های تحلیلگر صنعت، کاهش قابل توجهی در محموله های جهانی رایانه های شخصی پس از دو سال رشد ناشی از بیماری همه گیر گزارش کرده است. فروش 71.3 میلیون دستگاه در سه ماهه دوم نشان دهنده کاهش 15.3 درصدی سال به سال و دومین سه ماهه متوالی کاهش محموله ها است.

در حالی که همیشه کاهش سرعت در محموله‌های رایانه‌های شخصی انتظار می‌رفت – نتیجه قرنطینه‌های کووید در چین و تقاضای ضعیف در حالی که مصرف‌کنندگان به دلیل ترس از رکود، کیف پول خود را محکم می‌کنند – کاهش دو رقمی بدتر از حد انتظار بود.

جیتش اوبرانی، مدیر تحقیقات ردیاب‌های دستگاه تلفن همراه IDC، گفت: ترس از رکود همچنان افزایش می‌یابد و تقاضا را در بخش‌های مختلف تضعیف می‌کند. روندهای اقتصاد کلان جهانی مانند افزایش تورم و قیمت سوخت نیز بر بازار تأثیر گذاشت.

اوبرانی توضیح داد: «تقاضای مصرف‌کنندگان برای رایانه‌های شخصی در کوتاه‌مدت ضعیف شده است و در درازمدت در معرض خطر نابودی قرار دارد، زیرا مصرف‌کنندگان در مورد هزینه‌های خود محتاط‌تر می‌شوند و بار دیگر به محاسبات در انواع دستگاه‌ها مانند تلفن‌ها و تبلت‌ها عادت می‌کنند.»

اگرچه همه اینها ممکن است بسیار ناامیدکننده به نظر برسد، مهم است که تأثیر همه گیری را به خاطر بسپارید. تقاضا برای اقلام الکترونیکی، بازی‌های ویدیویی، خدمات پخش و غیره، در حالی که بیشتر مردم دنیا در خانه کار می‌کردند، یاد می‌گرفتند و بازی می‌کردند، به شدت افزایش یافت و اکنون شاهد بازگشت بازار به حالت عادی هستیم. در مقایسه با سال‌های قبل از کووید 2018 (62.1 میلیون) و 2019 (65.1 میلیون)، محموله‌های سه ماهه دوم 2022 با اختلاف زیادی افزایش یافته است.

با نگاهی به تولیدکنندگان تکی، لنوو موفق شد با 24.6 درصد سهم (17.5 میلیون دستگاه) جایگاه اول را حفظ کند. پس از آن HP (13.5 میلیون) و Dell (13.2 میلیون) قرار دارند. ایسر چهارم شد و اپل یک پله به رتبه پنجم سقوط کرد و با ایسوس مساوی شد. هر شرکتی که در این لیست قرار دارد، سالانه کاهش محموله‌ها را تجربه می‌کند و HP (-27.6٪) و اپل (-22.5٪) بیشترین ضربه را خوردند.

نها ماهاجان، مدیر تحقیقات تیم دستگاه‌ها و نمایشگرهای IDC، گفت: «با اشباع شدن اشتهای رایانه‌های شخصی تحصیلی و رکود تقاضای مصرف‌کننده، بازار رایانه‌های شخصی ایالات متحده شاهد یک چهارم کاهش دو رقمی دیگر در بیشتر بخش‌ها است». “تقاضای رایانه های شخصی تجاری نیز نشانه هایی از کاهش را نشان می دهد، با این حال هنوز انتظار می رود در بخش های تجاری خاصی که تقاضا برای دستگاه های ویندوزی با رده متوسط ​​پایین فعال و پر نشده است، رشدهایی وجود داشته باشد.”

گزارش IDC از ارقام سه ماهه دوم گارتنر پشتیبانی می‌کند، که میزان فروش رایانه‌های شخصی 9.5 درصد در سال گذشته کاهش یافته است. جالب است که ببینیم آیا ورود سخت افزارهای جدید در اواخر امسال از AMD، Nvidia و Intel بازار را رونق می دهد یا خیر. با این حال، گزارش اخیر حاکی از آن است که ما می‌توانیم تا اواخر دسامبر منتظر کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 باشیم و مردم ممکن است برای خرید آن عجله نکنند.منبع