فروش سرسام آور سونی پلی استیشن 5 بهترین سه ماهه خود را به این کنسول داده است

آخرین آمار فروش PS5 در نتایج مالی سه ماهه سوم سال مالی 2022 سونی به این معنی است که پلی استیشن 5 از زمان عرضه تاکنون 32 میلیون دستگاه فروخته است و آن را بالاتر از سگا جنسیس و درست پایین تر از Nintendo 64 در لیست پرفروش ترین کنسول های تمام دوران قرار می دهد. این امر به ویژه با توجه به مسائلی که صنعت طی چند سال گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده است بسیار چشمگیر است. پلی استیشن 4 تا این لحظه در چرخه عمر خود کمتر از 38 میلیون دستگاه فروخته بود.

سونی در این ماه دو بار اعلام کرد که عرضه کنسول های پلی استیشن 5 را افزایش داده است و از این پس خرید یک کنسول باید بسیار آسان تر باشد. این اطمینان در چشم انداز این شرکت برای سه ماهه پایانی منعکس شده است: هدف فروش سالانه PS5 را از 18 میلیون به 19 میلیون افزایش داده است، بنابراین انتظار دارد 6.2 میلیون کنسول دیگر را تا قبل از 31 مارس جابجا کند.

اما وضعیت عرضه PS5 در حال بهبود است. 12.8 میلیون واحد فروخته شده در سه فصل اول سال مالی 2022 نشان دهنده افزایش 34 درصدی نسبت به سال گذشته و بهترین عملکرد پلی استیشن 5 تا به امروز است.

چه اتفاقی افتاده؟ پلی استیشن 5 سونی به تازگی بهترین سه ماهه خود را از زمان عرضه در نوامبر 2020 تجربه کرده است. مصرف کنندگان در سه ماه منتهی به 31 دسامبر 2022، 7.1 میلیون کنسول خریداری کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 83 درصد افزایش را نشان می دهد.

PS5 هنوز راه درازی برای دستیابی به ماشین بازی پرفروش بعدی سونی، PlayStation Portable (80-82 میلیون) دارد. در همین حال، پلی استیشن 2 با بیش از 155 میلیون فروش مادام العمر در صدر فهرست پرفروش ترین کنسول ها قرار دارد.

فروش بازی های ویدیویی نیز در سه ماهه سال مالی 22 افزایش یافت و از 62.5 میلیون در سه ماهه قبل به 86.5 میلیون رسید. این میزان در مقایسه با فروش 92.7 میلیونی در همان دوره سه ماهه سال قبل کمتر است، اما سونی همچنان خوشحال خواهد بود، به خصوص که 20.8 میلیون از این بازی ها عناوین اول شخص بودند – حداقل 11 میلیون بازی God of War Ragnarök بودند. دانلودهای دیجیتال همچنان بیشترین فروش بازی را تشکیل می دهند، اگرچه سهم 62 درصدی آنها نسبت به سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است.

تعداد مشترکین پلی استیشن پلاس نیز از 45.5 میلیون به 46.6 میلیون افزایش یافت. تعداد کاربران فعال ماهانه 10 میلیون به 112 میلیون افزایش یافت. و درآمد سرویس بهبود یافته است که احتمالاً نتیجه معرفی ردیف گرانتر است.منبع

پلی استیشن 5 یکی از سخت ترین محصولاتی بود که پس از عرضه آن در دو سال پیش یافت می شد – مگر اینکه بخواهید دو یا سه (یا بیشتر) برابر MSRP به اسکالپرها بپردازید. تقاضای بزرگ و بحران تراشه به این معنی بود که خرید PS5 اغلب به شانس، صبر و پول زیادی نیاز داشت.