فروش پردازنده AMD Ryzen 7000 Zen 4 در مقایسه با Zen 3 بسیار ناچیز است

آخرین پردازنده های AMD تنها 15 درصد از کل فروش واحدهای CPU آن را به خود اختصاص دادند. این تنها کمی بیشتر از Zen3/Ryzen 5000G (Cezanne) 13% و تقریباً پنج برابر کمتر از Zen3/Ryzen 5000 (Vermeer) است که 71% از کل فروش واحدهای AMD را به خود اختصاص داده است.

چه اتفاقی افتاده؟ یک گزارش فروش از خرده‌فروش سخت‌افزار آلمانی Mindfactory به صورت آنلاین منتشر شده است و این یک خبر خوب و بد برای AMD است. بخش مثبت این است که CPU های آن هم از نظر واحدهای فروخته شده و هم از نظر درآمد جلوتر از اینتل هستند. متأسفانه، تراشه‌های مبتنی بر Zen 4 هنوز فروش خوبی ندارند و تنها 15 درصد از کل فروش پردازنده تیم قرمز را به خود اختصاص می‌دهند.

h/t: VideoCardzمنبع

بخش جالبی از گزارش، سهم بازار ماه دسامبر را بر اساس معماری CPU نشان می دهد. فروش تراشه های AMD با سهم 63 درصدی از اینتل جلوتر بود. این بدیهی است که لیزا سو و همکارانش را خوشحال می کند، اما عملکرد نسبتا ضعیف پردازنده های دسکتاپ Ryzen 7000 مبتنی بر Zen 4 (رافائل) است.

برای مقایسه، جدیدترین تراشه‌های Raptor Lake اینتل، پرفروش‌ترین پردازنده‌های اینتل در ماه دسامبر (46%) بودند که اندکی بیشتر از سلف خود، Alder Lake (43%) بودند. Raptor Lake نیز با اختلاف زیادی (63 درصد) بزرگترین درآمد اینتل بود.

با نگاهی به پردازنده‌های جداگانه، Ryzen 7 5800X3D در صدر فهرست فروش قرار گرفت و پس از آن Ryzen 5 5600X و Ryzen 7 5800X قرار گرفتند. بالاترین ورودی اینتل Core i5 12400F در رتبه چهارم بود. در این میان پرفروش ترین پردازنده Zen 4، Ryzen 7 7700X در جایگاه دوازدهم بود.

بخونید:  بررسی ها، مزایا و معایب SSD قابل حمل سامسونگ T7

وقتی به درآمد نگاه می کنیم، داستان مشابهی است. AMD در ماه دسامبر با 59 درصد سهم کلی در بازار CPU اینتل را شکست داد، در حالی که Ryzen 7000 24 درصد از 68 درصد Vermeer بسیار عقب بود.

هر دو شرکت به زودی پردازنده های جدیدی را عرضه می کنند. AMD در حال آماده سازی انواع 65 واتی از تراشه های غیر X Ryzen 7000 و طبق گزارش ها، سه پردازنده Ryzen 7000 X3D است، در حالی که اینتل دارای پردازنده های 65 واتی غیر K Raptor Lake در راه است.

در ماه اکتبر شنیدیم که Zen 4 آنطور که انتظار می‌رفت فروش نداشته است و این امر بر شرایط اقتصادی فعلی تأثیر می‌گذارد. با وجود بررسی‌های مثبت و چندین تخفیف، به نظر می‌رسد پردازنده‌های AMD هنوز از قفسه‌ها خارج نمی‌شوند.

Redditor Ingebor این گزارش را از غول خرده فروشی اروپایی ساعاتی پیش منتشر کرد. این شامل داده هایی است که 12 ماه گذشته را پوشش می دهد، که بیشتر آن بر فصل تعطیلات متمرکز شده است.