فناوری دیسک نوری جدید می تواند 5 دلار به ازای هر ترابایت ممکن باشد

Folio Photonics این هفته روش جدیدی را برای ذخیره سازی دیسک های نوری معرفی کرد که می تواند هارد دیسک ها را بزرگتر و ارزان تر از همیشه کند. با استفاده از مواد جدید و تکنیک‌های ساخت، این شرکت می‌گوید که می‌تواند فضای ذخیره‌سازی را با قیمت ۵ دلار در هر ترابایت و در نهایت ۱ دلار در هر ترابایت ارائه دهد. بهترین هارد دیسک ها در حال حاضر پنج برابر گران تر هستند و حدود 25 دلار در هر ترابایت هستند.

سیگیت یک هارد دیسک 20 ترابایتی را در سال 2020 منتشر کرد و WD در اوایل امسال از یک درایو 26 ترابایتی رونمایی کرد. پیشرفت های اخیر در فناوری چند لایه می تواند رقابت ذخیره سازی را به میزان قابل توجهی تسریع کند.منبع

در جایی که امروزه دیسک های آرشیوی تا سه لایه نوری در هر طرف در هر دیسک ارائه می دهند، Folio به 16 لایه فیلم دست یافته است. این شرکت قصد دارد به افزایش این تعداد ادامه دهد.

آینده نگر: علیرغم انتقال رایانه‌های شخصی مصرف‌کننده و کنسول‌های بازی به SSD‌های سریع‌تر، درایوهای دیسک سنتی (HDD) همچنان فضای بیشتری را برای ذخیره‌سازی سرد با قیمت‌های پایین‌تر ارائه می‌کنند. یکی از شرکت‌ها می‌گوید که می‌تواند جهش قابل توجهی برای فناوری دیسک‌های نوری داشته باشد.

اگر فناوری Folio مطرح شود، می تواند انقلابی در رقابت جاری در هارد دیسک های بیش از دوجین ترابایت ایجاد کند. سازندگانی مانند وسترن دیجیتال و سیگیت در حال رقابت برای ایجاد درایوهای 30 ترابایتی تا اواسط این دهه و رسیدن به 100 ترابایت تا سال 2030 هستند. این شرکت‌ها و توشیبا با فناوری‌هایی مانند HAMR، کمک مایکروویو و حافظه iNAND محدودیت‌های ذخیره‌سازی و عملکرد HDD را افزایش می‌دهند.

دیسک‌های نوری جدید دارای قابلیت نوشتن/خواندن چند لایه پویا هستند که قبلاً در مقیاس سازمانی مقرون به صرفه نبودند. Folio از طریق اکستروژن پلیمری ثبت شده، فرآیندهای ساخت دیسک مبتنی بر فیلم، واحدهای پیکاپ نوری سفارشی، فرآیند هماکستروژن پلیمری به راحتی مقیاس پذیر و “مواد نسل بعدی” به این امر دست یافت.

این شرکت قصد دارد در سال 2024 عرضه هارد دیسک‌های جدید را با واحدهای 10 دیسکی که 1 ترابایت در هر دیسک حمل می‌کنند، آغاز کند که به 10 ترابایت با قیمت حدود 50 دلار تبدیل می‌شود. در حال حاضر، این پول زیاد ممکن است یک هارد 2 ترابایتی را برای شما به ارمغان بیاورد. Folio امیدوار است در نهایت درایوهای بزرگتری را ارائه دهد.

Folio همچنین ادعا می‌کند که دیسک‌های آن نسبت به HDD‌های سنتی از نظر انرژی کارآمدتر هستند، با اجرای آن امیدواریم ردپای کربن صنعت ذخیره‌سازی دیجیتال کاهش یابد. علاوه بر این، هارد دیسک های جدید در برابر پالس های الکترومغناطیسی مقاوم تر هستند.