فوجیتسو جانشین CPU مرکز داده A64FX مبتنی بر Arm خود را معرفی کرد

فوجیتسو اولین CPU محاسباتی با کارایی بالا (HPC) مبتنی بر بازوی خود را در سال 2019 راه اندازی کرد. A64FX با نام صراحتاً دارای 48 هسته پردازشی با کلاک حدود 2 گیگاهرتز و چهار هسته دستیار اضافی است. دارای 32 گیگابایت HBM2 داخلی و بسیاری از ویژگی های HPC دیگر از جمله پسوندهای برداری مقیاس پذیر 512 بیتی (SVEs). تقریبا 160000 A64FX ابررایانه فوگاکو را تامین می‌کند که سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان از سال 2020 تا 2022 بود که توسط Epyc-powered Frontier جایگزین شد.

یک سخنگوی موناکا به The Register گفت: «محدوده وسیع تری از ویژگی ها خواهد داشت و نسبت به A64FX کارآمدتر انرژی خواهد بود». دامنه کاربردهای بالقوه گسترده تر از A64FX است که دارای ویژگی های خاص (مثلاً اتصالات داخلی) مخصوص فوگاکو است. برخی از این ویژگی ها عبارتند از Tofu interconnect پارچه D و محدودیت 32 گیگابایتی حافظه که قابل افزایش نیست.

سازمان توسعه انرژی های جدید و فناوری صنعتی ژاپن (NEDO) فوجیتسو را در تلاش برای ایجاد پردازنده های با مصرف انرژی بیشتر به عنوان بخشی از برنامه خود برای کاهش 40 درصدی مصرف انرژی مراکز داده در ژاپن تا سال 2030 تشویق و حمایت می کند. در این ابتکار، فوجیتسو همچنین به توسعه مشترک سایر فناوری‌های کارآمد انرژی، از جمله شتاب‌دهنده‌های کم مصرف و کنترل‌کننده‌های رابط شبکه مبتنی بر فوتونیک (NIC) کمک می‌کند.

پردازنده‌های مبتنی بر بازو در کشورهایی که به پایداری انگیزه می‌دهند، انتخاب محبوبی هستند. پردازنده‌های Arm ذاتاً کارآمدتر از جایگزین‌های x86 هستند، زیرا آمازون، گوگل و انویدیا همگی در حال حاضر روی برنامه‌های کاربردی خود برای بارهای کاری HPC سرمایه‌گذاری می‌کنند.منبع

چه اتفاقی افتاده؟ در جریان اجلاس ActivateNow: Technology که هفته گذشته در موزه تاریخ کامپیوتر در کالیفرنیا برگزار شد، یکی از نمایندگان فوجیتسو به طور غیرمنتظره ای از یک CPU مبتنی بر Arm که برای سال 2027 در نظر گرفته شده است اشاره کرد که توجه برخی از مخاطبان را به خود جلب کرد. رجیستر شرکت را برای کسب جزئیات بیشتر تحت فشار قرار داد و متوجه شد که در حال توسعه جانشین A64FX با اسم رمز Monaka است.

بهره وری انرژی در طراحی موناکا در اولویت است. فوجیتسو بر “بهره وری انرژی بی نظیر” خود تاکید می کند که “به تحقق جامعه ای بی کربن و پایدار” در مواد خود کمک می کند. این شرکت امیدوار است که CPU حداقل 70 درصد سریعتر از رقبای خود در بار کاری AI و HPC باشد و در عین حال دو برابر کارآمدتر باشد.