قانون بلاروس به دولت این امکان را می دهد که تا سال 2025 از چند رسانه ای غربی، از جمله نرم افزار، دزدی دریایی کند

TorrentFreak خاطرنشان می کند که در حالی که قانون، دارندگان IP را از حق نسخه برداری خود در بلاروس سلب می کند، آنها همچنان می توانند در نهایت – شاید – با قیمتی برای محتوای غیرقانونی پول دریافت کنند. این قانون تصریح می کند که مصرف کنندگان همچنان باید برای این مواد هزینه کنند. سازمان ملی ثبت اختراع کشور (NPA) این وجوه را به مدت سه سال جمع آوری و نگهداری خواهد کرد. در این مدت، صاحبان حقوق می توانند پول خود را مطالبه کنند. با این حال، چندین مشکل در نحوه تنظیم این سیستم توسط قانونگذاران وجود دارد.

هیچ کس در این شرایط به جز دولت بلاروس برنده نمی شود. در اصل، لوکاشنکو دزدی دریایی چندرسانه ای را آنقدر قانونی نکرده است که طرحی را توسعه داده است که در آن مصرف کنندگان به جای دارندگان IP به دولت پرداخت می کنند – دزدی دریایی که توسط دولت اداره می شود. این قانون در 31 دسامبر 2024 منقضی می شود، اما هیچ چیزی مانع از بازگرداندن آن کشور نمی شود.

در نهایت، اگر صاحبان IP بتوانند به پول خود برسند، باید تا 20 درصد به دولت بپردازند. این هزینه ظاهراً “هزینه های مدیریت و حسابداری” NPA و Belarusbank را پوشش می دهد.

چرا مهم است: بلاروس قانون جدیدی دارد که دزدی دریایی را قانونی می کند. این قانون برای همه نرم‌افزارها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها و برنامه‌های تلویزیونی متعلق به دارندگان حقوق در “ملت‌های غیردوست” که شامل ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود، اعمال می‌شود. این قانون در 20 دسامبر 2022 مجلس نمایندگان و روز بعد شورای جمهوری تصویب شد. الکساندر لوکاشنکو “رئیس جمهور” هفته گذشته این قانون را امضا کرد و به قانون تبدیل شد.

بخونید:  این اتفاق می افتد: ربات چت هوش مصنوعی جایگزین سفارش گیرندگان انسانی در وندی می شود

اولاً، صاحبان حقوق “قیمت” کالا را تعیین نمی کنند. هزینه ها حتی از قوانین و روندهای بازار منصفانه پیروی نمی کنند. در عوض، دولت قیمت‌ها را تعیین می‌کند، اما قانون مبهم است که از چه معیارهایی استفاده می‌کند.

این قانون پاسخی به تحریم های اعمال شده علیه بلاروس به دلیل حمایت از حمله به اوکراین است. حاکمان بلاروس دزدی دریایی را عصای قابل قبولی برای حمایت از اقتصاد خود در برابر تحریم های فلج کننده اعلام کرده اند، زیرا این کشور به شدت به رسانه های ساخت خارجی برای سرگرمی و زیرساخت های نرم افزاری متکی است.

این قانون در 20 دسامبر 2022 مجلس نمایندگان بلاروس و روز بعد شورای جمهوری تصویب شد. الکساندر لوکاشنکو “رئیس جمهور” هفته گذشته این قانون را امضا کرد و به قانون تبدیل شد و این هفته اجرایی می شود.

دوم، اگر مالک IP پول خود را در بازه زمانی سه ساله مطالبه نکند، دولت آن را نگه می دارد. مشخص نیست که آیا مقامات به صاحبان حقوق از وجوه نگهداری شده اطلاع خواهند داد یا خیر. اگر این کار را انجام دهد، حتی ممکن است مهم نباشد. تحریم‌های جاری مانع از تجارت بلاروس بانک در مینسک – بانک دولتی NPA – با کشورهای غربی می‌شود.

اعتبار تصویر: FBI Warning توسط Bizmac، Pirated Music توسط Santeri Viinamäkiمنبع