قانون تراشه های اتحادیه اروپا: 43 میلیارد یورو برای ایجاد صنعت جدید تراشه سازی در اروپا


در متن: صنعت فناوری هنوز از کمبود ریزتراشه رنج می برد و اروپا آماده سرمایه گذاری میلیاردی برای رهایی از وابستگی های خارجی است. اکنون شورای اتحادیه اروپا برای تصمیم گیری در مورد پیشنهاد نهایی خود باید با پارلمان اروپا مذاکره کند.

مانند ایالات متحده، اروپا نیز می تواند به زودی قانون “قانون تراشه” خود را داشته باشد. شورای اروپا، یکی از دو نهاد قانونگذاری اتحادیه اروپا، همراه با پارلمان اروپا، موضع مشترکی را برای پیشنهاد مقررات جدید اتخاذ کرده است. هدف: تقویت رقابت اتحادیه اروپا در فن آوری های نیمه هادی.

در حالی که ایالات متحده قانون تراشه های خود را برای تقویت تحقیقات داخلی و تولید نیمه هادی ها تصویب کرده است، قانون تراشه های اتحادیه اروپا باید مانند یک تقویت پولی برای ایجاد یک قابلیت صنعتی جدید در مهم ترین تجارت فناوری موجود امروز عمل کند.

در بیانیه مطبوعاتی رسمی شورای اتحادیه اروپا آمده است: تراشه‌ها برای طیف گسترده‌ای از محصولات فناوری و دیجیتال مانند خودروها، لوازم خانگی و الکترونیک ضروری هستند و اروپا در حال حاضر با چالش‌هایی در تامین امنیت نیمه‌رساناها مواجه است. قانون پیشنهادی تراشه ها با هدف کاهش آسیب پذیری ها و وابستگی های اتحادیه اروپا به بازیگران خارجی، که به دلیل مسائل ژئواستراتژیک و اختلالات زنجیره تامین می تواند به راحتی بر بازار داخلی تأثیر بگذارد، است.

قانون چیپس در مجموع 43 میلیارد یورو سرمایه گذاری دولتی و خصوصی با سه رکن مختلف برای صرف این همه پول در نظر می گیرد: ابتکار تراشه برای اروپا، برای حمایت از ظرفیت سازی فناوری و تحقیقات و نوآوری های مرتبط. یک چارچوب جدید برای تضمین امنیت عرضه و انعطاف پذیری با جذب سرمایه گذاری افزایش یافته؛ مکانیزمی برای نظارت بر زنجیره تامین نیمه هادی و هماهنگ کردن واکنش سریع در شرایط بحران.

بخشی از پول قانون چیپس، یعنی 3.3 میلیارد یورو، صرف بودجه ابتکار تراشه برای اروپا خواهد شد. همراه با قانون چیپس، شورای اتحادیه اروپا همچنین ایجاد یک ابزار قانونی جدید را پیشنهاد می‌کند: کنسرسیوم زیرساخت تراشه‌های اروپا (ECIC)، که به عنوان یک نهاد حقوقی عمل می‌کند که می‌تواند اقدامات و سایر وظایف تامین‌شده تحت بودجه فوق‌الذکر تراشه‌ها برای اروپا را اجرا کند. ابتکار عمل.

بر اساس برآورد شورای اتحادیه اروپا، صنعت جهانی نیمه هادی ها در سال 2030 حدود 1 تریلیون دلار ارزش خواهد داشت. انتظار می رود تقاضای تراشه بین سال های 2022 تا 2030 دو برابر شود، با افزایش تولید برای گوشی های هوشمند و محاسبات شخصی، سرورها و مراکز داده، خودرو، لوازم الکترونیکی مصرفی، و بیشتر. اتحادیه اروپا اکنون 10 درصد سهم بازار در صنعت نیمه هادی جهانی دارد. با قانون چیپس، قاره کهن قصد دارد تا سال 2030 سهم خود را حداقل دو برابر کند.منبع