قانون مور طبق گفته AMD مرده نیست، اما تغییر کرده است


تصویر بزرگ: در سال‌های اخیر چندین بار، جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، برای دفاع از افزایش قیمت پردازنده‌های گرافیکی، گفته است که «قانون مور مرده است». در طی یک اجلاس، مدیر ارشد فناوری AMD، Mark Papermaster، این ادعاهای مکرر را رد کرد و دلیل واقعی هزینه های بالاتر را شرح داد.

از سال 2017، جنسن هوانگ چندین بار قانون مور را مرده اعلام کرده است. این معمولاً در پاسخ به سؤالات مشتریان در مورد افزایش مداوم قیمت کارت‌های گرافیک Nvidia بوده است.

در حالی که کارت‌های گرافیک انویدیا معمولاً محصولات خوبی هستند – GTX 1630 نمونه‌ای مثال زدنی است – خریداران به دلیل کنجکاوی نسبت به قیمت‌های رو به رشد محصولات کنجکاو هستند. به عنوان مثال، در سال 2013، انویدیا GTX 780 را با قیمت خرده فروشی 649 دلار عرضه کرد. در همین حال، ماه گذشته، RTX 4080 با قیمت خیره کننده 1199 دلار شروع شد.

این افزایش قیمت نزدیک به 85 درصد است و در حالی که افزایش عملکرد مطمئناً بیش از این بوده است، ارزش دلار طی 9 سال گذشته به همان شکل رشد نکرده است. پس از رونمایی از RTX 4090 و هر دو مدل RTX 4080، هوانگ بار دیگر در جریان پرسش و پاسخ با خبرنگاران رسانه‌ها ادعا کرد که “قانون مور مرده است”.

طبق سنت اخیر در بازار کارت گرافیک، AMD در تلاش برای یکپارچه سازی Nvidia ظاهر شده است. مدیر ارشد فناوری تیم رد، مارک پیپرمستر، در یک نشست اخیر صحبت کرد و ادعای جنسن را رد کرد و تأکید کرد که قانون مور هنوز زنده و زنده است.

مدیر ارشد فناوری ترانزیستور می‌گوید: «اینطور نیست که فناوری‌های ترانزیستوری جدید هیجان‌انگیزی وجود نداشته باشد… برای من بسیار واضح است که پیشرفت‌هایی که برای ادامه بهبود فناوری ترانزیستور انجام خواهیم داد، اما گران‌تر هستند». . او برای توضیح اینکه چگونه AMD هزینه‌های تولید را مدیریت می‌کند، اضافه کرد: «بنابراین باید از شتاب‌دهنده‌ها، شتاب‌دهنده GPU، عملکرد تخصصی… استفاده کنید.

به گفته Papermaster، AMD انتظار افزایش قیمت را داشت و آنها را به عنوان یک عامل پیشرو در تغییر اخیر این شرکت به طراحی چیپلت در پردازنده ها و کارت های گرافیک خود توصیف کرد.

گزارش‌های متناقض AMD و Nvidia وقتی به یاد می‌آورید که هر دو شرکت ویفرهای پردازنده را از TSMC دریافت می‌کنند، گیج‌کننده هستند. به نظر می رسد تیم رد برای دور زدن “مرگ” فرضی قانون مور تلاش می کند، در حالی که تیم گرین ظاهراً تصمیم گرفته است که به طور کامل از فلسفه “قانون مور مرده است” استقبال کند.

به طور کلی، به قول مارک تواین بزرگ، گزارش های مربوط به مرگ قانون مور بسیار اغراق آمیز بود. (باشه، او این را نگفت.) با این وجود، قانون نمرده است، اما حفظ آن پیچیده تر و گران تر می شود. این فقط یک موضوع است که هر شرکت چگونه به وضعیت برخورد می کند.منبع