قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا می تواند باتری های قابل تعویض در تلفن ها را الزامی کند

در حالی که بسیاری از مصرف کنندگان احتمالاً از بازگشت باتری های قابل جابجایی در تلفن ها استقبال می کنند (به هر حال در اتحادیه اروپا)، بعید است که سازندگان از قانون راضی باشند و به مزایای واحدهای مهر و موم شده، مانند عایق رطوبتی بهبود یافته و باتری های بزرگتر اشاره کنند. انتظار داشته باشید که برخی با اشاره به برنامه های تعمیر/تعویض خود، قانون را دور بزنند.

این اولین باری نیست که از قصد اتحادیه اروپا برای بازگرداندن باتری های تلفن قابل تعویض می شنویم. پیش نویس طرح در سال 2020 ارائه شد و به نظر می رسد که به آرامی اما مطمئنا در حال پیشرفت است.

پس از بحث بر سر راه حل شارژ جهانی برای بیش از یک دهه، کمیسیون اروپا در ماه اکتبر با اکثریت قاطع به قانونی رأی داد که طبق آن تمامی تلفن ها، تبلت ها و سایر لوازم الکترونیکی کوچک فروخته شده در منطقه تا سال 2024 دارای پورت USB-C خواهند بود. شورای اروپا چند هفته بعد این دستور را تأیید کرد و اخیراً مهلت 28 دسامبر 2024 را تأیید کرد و لپ‌تاپ‌ها تا 28 آوریل 2026 مهلت داشتند.

در حالی که اکثر تلفن‌ها (به‌جز آیفون‌ها) از USB-C استفاده می‌کنند، PocketNow قانون متفاوتی را مشاهده کرد که توسط اتحادیه اروپا پیشنهاد شده بود که تأثیری بیش از اپل خواهد داشت: پارلمان و شورای اتحادیه اروپا به یک توافق موقت برای بازنگری قوانین اتحادیه اروپا در مورد باتری‌های قابل حمل دست یافته‌اند. اساساً برداشتن و جایگزینی آنها در دستگاه هایی مانند تلفن آسان تر است و مصرف کنندگان باید بهتر مطلع شوند.

بخونید:  تصویر شگفت‌انگیز تلسکوپ جیمز وب، کهکشان مشابهی را در سه نقطه مختلف از زمان نشان می‌دهد

ماست هد: آنتونیو گیلممنبع

در صورتی که این قانون به قانون تبدیل شود، سازندگان دستگاه‌ها زمان زیادی برای ایجاد هرگونه تغییر خواهند داشت: این الزام تنها 3.5 سال پس از تصویب رسمی موافقت‌نامه پارلمان و شورا اجرایی می‌شود.

آینده نگر: به یاد دارید زمانی که باتری های قابل جابجایی یک ویژگی استاندارد در تلفن ها بود؟ این روزها یک منظره بسیار نادر است، اما پس از موفقیت در تبدیل USB-C به فرمت استاندارد شارژ دستگاه‌ها، اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا باتری‌های ابزارهای الکترونیکی به راحتی قابل تعویض باشند.

همانند دستور USB-C، قانون باتری‌ها برای کاهش ضایعات الکترونیکی طراحی شده است، تا حدی با افزایش قابلیت تعمیر دستگاه‌ها و افزایش چرخه عمر آن‌ها. علاوه بر این، شرکت ها از نظر قانونی ملزم به پذیرش و بازیافت باتری های قدیمی خواهند بود و باید هزینه های جمع آوری باتری های مذکور را پوشش دهند.

در این مقررات آمده است: «اهداف جمع آوری تا سال 2023، 45 درصد، تا سال 2027، 63 درصد، و تا سال 2030، 73 درصد برای باتری های قابل حمل، و 51 درصد تا سال 2028 و 61 درصد تا سال 2031 برای باتری های LMT تعیین شده است». حداقل سطوح کبالت بازیافت شده (16 درصد)، سرب (85 درصد)، لیتیوم (6 درصد) و نیکل (6 درصد) از ضایعات تولیدی و مصرفی باید در باتری های جدید مورد استفاده مجدد قرار گیرند.