قوانین صادرات جدید ایالات متحده انویدیا و AMD را از فروش شتاب دهنده های پیشرفته به چین و روسیه منع می کند

اگر انویدیا می‌خواهد مدارهای مجتمع فعلی یا آتی را که هم به اوج عملکرد و هم عملکرد ورودی/خروجی تراشه به تراشه برابر با A100 و همچنین سیستم‌هایی که شامل این مدارها می‌شوند، به چین یا روسیه بفروشد، اکنون باید برای مجوز اقدام کند. .

AMD گفت که الزامات مجوز فروش شتاب‌دهنده هوش مصنوعی MI250 خود به چین را پوشش می‌دهد، اما معتقد است که شتاب‌دهنده MI100 آن تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. این شرکت گفت که قوانین جدید تأثیری اساسی بر تجارت آن نخواهد داشت.

چه اتفاقی افتاده؟ مقامات ایالات متحده به انویدیا و AMD دستور داده اند تا فروش پردازنده های گرافیکی متمرکز بر هوش مصنوعی با کارایی بالا خود را بدون مجوز به چین و روسیه متوقف کنند. در مورد سبز تیمی، انتظار می‌رود که این امر تا 400 میلیون دلار بر درآمد شرکت تأثیر بگذارد. همچنین می تواند مانع از تکمیل توسعه محصولات Hopper H100 انویدیا بر اساس برنامه و پشتیبانی از مشتریان فعلی پردازنده گرافیکی A100 شود.

انویدیا اکنون با مشتریان مرکز داده چینی خود صحبت می کند زیرا به دنبال تعویض خریدهای برنامه ریزی شده یا آتی با آنهایی است که مشمول مجوز جدید نیستند، مانند محصولات کم قدرت A30. برای مواردی که جایگزینی کافی نیست، انویدیا ممکن است به دنبال مجوز از USG باشد، اگرچه نمی‌تواند تضمین کند که دولت به این درخواست پاسخ می‌دهد.

انویدیا در پرونده SEC گفت: “USG یک الزام مجوز جدید را اعمال کرده است که بلافاصله برای هرگونه صادرات آتی مدارهای مجتمع A100 و H100 شرکت به چین (از جمله هنگ کنگ) و روسیه اعمال می شود.”

بخونید:  اینتل Battlemage را تأیید می‌کند و قول پردازنده‌های گرافیکی با ارزش با مقیاس‌بندی عملکرد بهتر را می‌دهد

همچنین محدودیت‌های جدیدی بر روی تجهیزات تولید تراشه‌های فروخته شده به ریخته‌گری‌های چینی وجود دارد، به طوری که دولت بایدن به همه تامین‌کنندگان مستقر در ایالات متحده گفته است که به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی، تجهیزات 14 نانومتری و گره‌های فرآیند جدیدتر را به کارخانه‌های فعال در چین عرضه نکنند.

محدودیت‌های جدید نشان‌دهنده آخرین اقدام ایالات متحده برای جلوگیری از جاه‌طلبی‌های تراشه‌های چین است. ماه گذشته، وزارت بازرگانی ایالات متحده کنترل های صادراتی جدید بر روی فناوری را که برای امنیت ملی ایالات متحده ضروری است، اعلام کرد. این قوانین شامل کنترل‌های سخت‌تر صادرات برای اکسید گالیوم و الماس، دو زیرلایه نیمه‌هادی‌های باند گپ فوق‌العاده بود.

این محدودیت برای جلوگیری از استفاده از سخت‌افزارهای پیشرفته شرکت‌های آمریکایی توسط کاربران نظامی در چین یا روسیه طراحی شده است، اگرچه انویدیا اشاره می‌کند که محصولاتی را در روسیه نمی‌فروشد.

انویدیا می‌گوید این نیاز می‌تواند مانع توسعه شتاب‌دهنده سرور H100 و توانایی آن در پشتیبانی از مشتریان فعلی A100 شود. همچنین ممکن است مجبور شود برخی از عملیات ها را به خارج از چین منتقل کند. علاوه بر این، پیش‌بینی سه ماهه سوم 2022 انویدیا، که شامل فروش 400 میلیون دلاری به چین است، اکنون ممکن است نادرست باشد.

USG فقط قوانین صادرات جدید را برای شرکت های آمریکایی معرفی نمی کند. همچنین ASML مستقر در هلند، بزرگترین تامین کننده ماشین های لیتوگرافی مورد استفاده در فرآیند ساخت تراشه، را تحت فشار قرار داد تا فروش ابزارهای قدیمی لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش عمیق (DUV) خود را به مشتریان چینی متوقف کند. فروش پیشرفته ترین تجهیزات لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) آن به مشتریان چینی در حال حاضر ممنوع است.

بخونید:  کارمندان آمازون از دستور بازگشت به دفتر خشمگین هستند زیرا مدیر اجرایی درخواست آرامش می کندمنبع