قیمت آیفون 14 در ایالات متحده یکسان است و در اروپا و سایر مناطق شاهد افزایش قیمت است

افزایش قیمت نسبت به آیفون 13 در بریتانیا و استرالیا تا حدودی کم است. آیفون 14 استاندارد با قیمت 849 پوند در بریتانیا عرضه خواهد شد که 70 پوند (80 دلار) نسبت به مدل قبلی خود است. استرالیا تنها شاهد افزایش 50 دلار استرالیا (33 دلار) خواهد بود که قیمت را به 1399 دلار استرالیا خواهد رساند. با این حال، قیمت آیفون 14 پرو مکس در بریتانیا به میزان قابل توجهی 150 پوند (172 دلار) نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت. قیمت مدل استاندارد برای آلمان و ژاپن بدتر است و به ترتیب 100 یورو (100 دلار) و 21000 ین (146 دلار) افزایش یافته است.

ایالات متحده نه تنها بازار اصلی PS5 است، بلکه خانه قوی‌ترین رقیب مایکروسافت، Xbox Series X است. سونی احتمالاً نمی‌خواهد خطری را به خطر بیاندازد که Xbox Series X در ایالات متحده مزیت قیمتی داشته باشد. بلافاصله پس از اعلام سونی، مایکروسافت و نینتندو گفتند که هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ایکس باکس یا سوییچ در هیچ کشوری ندارند.

چه اتفاقی افتاده؟ مشکلات اخیر زنجیره تامین، یک محیط غیرعادی برای فناوری مصرف کننده ایجاد کرده است. در برخی مناطق، اثرات راه خود را به کاربران عادی باز می کنند. اعلامیه های اخیر اپل نشان می دهد که آیفون بسته به محل زندگی شما مستثنی نیست.

تحلیلگران به سه عامل اصلی برای افزایش قیمت ها اشاره می کنند: افزایش هزینه قطعات، تورم و تغییر نرخ ارز. ین و پوند انگلیس، به ویژه، اخیراً با مقادیر بی سابقه ای در برابر دلار آمریکا کاهش یافته اند. بازارهای ایالات متحده و چین احتمالاً از این افزایش ها فرار کردند زیرا اپل می خواهد تقاضا را در بزرگترین بازارهای سخت افزاری خود حفظ کند.

بخونید:  Qualcomm's quarterly results mirror broader smartphone market decline

یکی دیگر از دستگاه های داغی که با مشکلات مشابه مواجه است، پلی استیشن 5 است. ماه گذشته، سونی افزایش قیمت آخرین کنسول خود را در اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، مکزیک، ژاپن و چین اعلام کرد. این شرکت آشکارا تورم و افزایش هزینه قطعات را مقصر دانست. مانند اپل، سونی نیز قیمت اصلی محصول خود را در ایالات متحده حفظ کرد.

مشخص نیست که رقبای آیفون مانند گلکسی سامسونگ یا گوگل پیکسل چگونه و یا اینکه ممکن است به افزایش اپل پاسخ دهند یا می توانند از عواملی که باعث آن شده است فرار کنند.منبع

مصرف کنندگان در ایالات متحده و سرزمین اصلی چین احتمالاً از اینکه اپل آیفون 14 را با همان قیمت آیفون 13 سال گذشته برای همه نسخه ها معرفی کرد، خوشحال شدند. متأسفانه، مدل جدید در بریتانیا، استرالیا، ژاپن و آلمان قیمت بسیار بیشتری دارد.