قیمت DRAM به کاهش خود ادامه می دهد، که نشان می دهد رونق تقاضا برای لوازم الکترونیکی سپری شده است


تصویر بزرگ: قیمت DRAM به کاهش خود در سه ماهه اخیر ادامه داد، شواهد دیگری مبنی بر اینکه رونق تقاضای الکترونیکی ناشی از بیماری همه گیر ممکن است در نهایت در نمای عقب باشد. این خبر خوبی برای خریداران است، اما واکنش زنجیره‌ای ناشی از سطح موجودی مجدد تنها باعث ایجاد دردسر بیشتر برای تولیدکنندگان خواهد شد.

TrendForce (با پرداخت از طریق وال استریت ژورنال) اعلام کرد که میانگین قیمت قرارداد DRAM در سه ماهه دوم نسبت به مدت مشابه سال قبل 10.6 درصد کاهش یافته است. به گفته شرکت تحقیقات بازار، این اولین کاهش سالانه در دو سال گذشته است. کاهش بیشتر در ماه های آینده پیش بینی می شود.

قیمت DRAM در پاییز 2021 به اوج خود رسید زیرا تقاضا برای لوازم الکترونیکی مصرفی افزایش یافت که عمدتاً به دلیل روند کار از خانه بود. کمبود نیمه هادی ها و کاهش سرعت تولید تنها مشکل را تشدید کرد. این آونگ از آن زمان به سمت دیگر حرکت کرد زیرا تقاضا برای گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و سایر ابزارها در میان نگرانی‌های تورم کاهش یافته است.

با نگاهی به سه ماهه سوم، TrendForce معتقد است که قیمت DRAM تقریباً 10 درصد نسبت به سه ماهه کاهش خواهد یافت. بخش سرور، جایی که تقاضا کاملاً ثابت است، می تواند به شدت بر قیمت ها تأثیر بگذارد و اگر جنگی بین رقبا برای فروش ایجاد شود، قیمت ها می تواند حتی بیشتر کاهش یابد.

آنچه ما در صنعت DRAM می بینیم یک واکنش زنجیره ای است. تقاضای خنک‌کننده منجر به تکمیل سطح موجودی می‌شود و به نوبه خود ظرفیت تولید را آزاد می‌کند. این می تواند بر برنامه های توسعه ای که چندین شرکت در طول همه گیری برای مقابله با تقاضای بی سابقه اعلام کردند، تأثیر بگذارد.

Micron، سومین سازنده بزرگ DRAM، اخیراً اعلام کرد که برنامه‌های توسعه و هزینه‌های سرمایه را کاهش خواهد داد.

اعتبار تصویر: سرگئی استاروستین، سون فینگرمنبع