لاکهید مارتین و نوکیا در حال آوردن وسایل ارتباطی زمین به ماه هستند

در حالی که ناسا در آستانه افشای خدمه فضانوردی است که با مأموریت آرتمیس 2 به ماه بازخواهند گشت، شرکت‌های خصوصی در حال حاضر در پشت سازمان فضایی ایالات متحده قرار گرفته‌اند تا تنها ماهواره طبیعی زمین را به یک مرز تجاری جدید تبدیل کنند. ارتباطات قابل اعتماد، شرط شماره یک برای اکتشاف (و بهره برداری) ماه آینده است، بنابراین اولین تلاش های تجاری بر ناوگان ماهواره ای و شبکه های سلولی در سطح ماه متمرکز خواهد شد.

نوکیا گفت که تجهیزات 4G/LTE را برای مقاومت در برابر شرایط محیطی شدید سطح ماه سخت کرده است. هدف این شرکت نشان دادن این است که شبکه‌های سنتی زمینی می‌توانند «نیازهای ارتباطی برای مأموریت‌های فضایی آینده را برآورده کنند». این فضانوردان هر آنچه را که برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیاز دارند، با کنترل ماموریت، مدیریت از راه دور مریخ نورد، و حتی “استریم ویدئوهای بلادرنگ” و داده های تله متری به زمین فراهم می کند.منبع

حالا صدایم را می شنوی؟ مرز اقتصاد فضایی جدید هر هفته شلوغ می شود. لاکهید مارتین تخصص فناوری قابل توجه خود را برای ساخت یک شبکه ماهواره ای جدید در اطراف ماه ارائه می دهد. در عین حال، نوکیا تقریباً آماده ارسال اولین شبکه کاربردی 4G برای پشتیبانی از برنامه Artemis است.

برعکس، ناسا اخیراً مخابرات فنلاندی نوکیا را برای ساخت «اولین شبکه تلفن همراه در ماه» انتخاب کرد. نوکیا به عنوان «پیشگام» فناوری‌های ارتباطات بی‌سیم و شبکه، مراحل اولیه برنامه‌ریزی استقرار یک سیستم ارتباطی LTE/4G را در سطح ماه آغاز کرده است.

بخونید:  اشکال Google Pay به کاربران پول نقد رایگان می دهد: اگر آن را خرج کردید، می توانید آن را نگه دارید

کرسنت اسپیس یک شرکت «چابک» است که «زیرساخت به‌عنوان سرویس برای مأموریت‌های ماه» فراهم می‌کند. اولین عرضه رسمی آن یک “شبکه ارتباطی جدید سیسلونار به نام پارسک” است. پارسک از ناوگانی از ماهواره های کوچک ساخته شده توسط لاکهید مارتین استفاده خواهد کرد که به طور هماهنگ برای ایجاد یک “ارتباط یکپارچه” بین زمین، فضانوردان و دارایی های موجود در سطح ماه کار می کنند.

این سیستم در ماه‌های آینده روی موشک SpaceX پرتاب می‌شود، با همان مأموریت IM-2 که برای آوردن مرکز داده اعماق فضایی Lonestar به ماه طراحی شده است. شبکه 4G توسط یک ایستگاه پایه مجهز به آنتن که در یک فرودگر ماه Nova-C طراحی شده توسط Intuitive Machine ذخیره می شود، تغذیه می شود. این پایگاه یک شبکه ارتباطی ساده LTE بین فرودگر و مریخ نورد خورشیدی آن ایجاد خواهد کرد.

لاکهید مارتین به عنوان یکی از بزرگترین پیمانکاران دفاعی جهان، بدون تعجب می خواهد اولین شرکتی باشد که ماه را به یک منبع درآمد جدید تبدیل می کند. این شرکت مستقر در بتسدا خدمات خود را با کرسنت اسپیس به ناسا ارائه می دهد، یک شرکت تابعه تازه ایجاد شده که برای پاسخ به چالش ایجاد “پست دائمی در ماه” با ارتباطات پشتیبانی مناسب طراحی شده است.

ناوگان پارسک باید مانند یک شبکه GPS معمولی مبتنی بر زمین رفتار کند و موقعیت و مسیر دقیق خود را در اختیار فضانوردان قرار دهد تا به ایستگاه اصلی خود بازگردند. اولین گره های ناوگان قمری باید تا سال 2025 عملیات خود را آغاز کنند و گره های اضافی در سال های بعد وارد شوند. اما لاکهید مارتین ممکن است جلوتر باشد. ناسا برای شبکه ماهواره ای قمری درخواست نکرده است.

بخونید:  برای زنده ماندن در ماه یا مریخ، انسان ها به دستگاه های فوتوالکتروشیمیایی نیاز دارند