لینوکس 6.0 شعبه پایداری را منتشر می کند که آخرین معماری را پشتیبانی می کند

هسته جدید همچنین مشکل ناشی از یک راه حل قدیمی لینوکس را که سرعت پردازنده های AMD را کند می کند، برطرف می کند. این ترفند تقریباً در سال 2002 برای مقابله با ناسازگاری‌ها در پیاده‌سازی‌های اولیه پیکربندی پیشرفته و رابط برق (ACPI) ضروری بود، اما فقط سرعت پردازنده‌های مدرن AMD را کاهش می‌دهد. این اصلاح توسط یک توسعه دهنده لینوکس در اینتل انجام می شود که به روز رسانی Ars Technica را تایید کرده است.

توروالدز این هفته پنجره ادغام لینوکس 6.1 را باز خواهد کرد که به گفته او شامل چندین تغییر هسته است. یکی از آنها بهبود امنیتی است که مهندسان گوگل بیش از یک سال روی آن کار کردند تا هسته را سخت تر کنند و آسیب پذیری های بلوتوث با کلیک صفر را ببندند که امکان اجرای کد دلخواه را فراهم می کند.

سایر تغییرات عبارتند از:

  • درایورهای ثابت برای معماری پردازنده چینی LoongArch.
  • درایور گرافیکی جدید V3d برای Raspberry Pi 4.
  • برنامه های افزودنی بیشتر برای پلتفرم های RISC-V.
  • کدک H.265 و HEVC پایدار.
  • یک درایور حافظه داخلی MMC برای دستگاه های Rockchip RK3588.

هسته لینوکس پایدار 6.0 اکنون برای اکثر فروشندگان در دسترس است. معمولاً، انتقال به یک شماره نسخه کاملاً جدید به معنای تغییرات اساسی است، اما به‌روزرسانی‌های لینوکس اینگونه نیست. توسعه‌دهنده اصلی سیستم عامل، لینوس توروالدز، اعتراف می‌کند که او فقط نسخه جدید را 6.0 نامیده است زیرا نمی‌خواست بیش از 5.19.12 حساب کند. با این وجود، 6.0 شامل تغییرات زیادی از جمله بیش از 15000 تعهد غیر ادغام می شود.

بخونید:  محموله های مانیتورهای بازی برای اولین بار کاهش یافت

یکی دیگر از آدرس‌های مهم نسخه 6.1، پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی Rust ایمن برای حافظه است. از آنجایی که این شرکت از آن برای توسعه سیستم عامل اندروید مبتنی بر لینوکس خود استفاده می کند، گوگل برای گنجاندن Rust در لینوکس تلاش کرده است. توروالدز اذعان می‌کند که Rust در ابتدا «مورد استفاده جدی» در لینوکس نخواهد داشت، اما نسخه 6.1 هنوز یک خط مقدم حیاتی برای زبان برنامه‌نویسی ایجاد می‌کند که می‌توان آن را گسترش داد.منبع

لینوکس 6.0 درایورهای سخت افزاری را برای Raptor Lake که اخیراً رونمایی شده است و پردازنده های Meteor Lake آینده و درایورهای منبع باز برای پردازنده های گرافیکی جدید Arc Alchemist این شرکت معرفی می کند. جدیدترین درایورهای AMD از پردازنده‌های Threadripper، سیستم‌های Epyc و کارت‌های گرافیک RDNA 3 آینده این شرکت پشتیبانی می‌کنند. هسته جدید همچنین پشتیبانی اولیه از لپ‌تاپ‌های Qualcomm Snapdragon را آغاز می‌کند و مسیری را برای گسترش لینوکس به Arm ترسیم می‌کند.

چیزی که باید منتظرش بود: کاربران علاقه مند به معماری های جدید امسال مانند Raptor Lake، Arc Alchemist یا RDNA 3 با انتشار آخرین هسته سیستم عامل منبع باز، پشتیبانی گسترده ای از لینوکس دریافت می کنند. لینوکس 6.0 همچنین بسیاری از پیشرفت‌های دیگر را معرفی می‌کند و به‌روزرسانی‌های مهم دیگر به زودی با نسخه 6.1 ارائه می‌شوند.