مادربرد B760 اینتل ممکن است نسبت به B660 افزایش قیمت داشته باشد


به طور خلاصه: در راهنمای خرید B660 2022 ما اشاره کردیم که انتخاب مادربرد میان رده اینتل در مقایسه با سری B550 AMD چقدر سخت به نظر می رسد. گزارش‌های جدید نشان می‌دهند که جانشین نسل بعدی B660 زمانی که احتمالاً در ژانویه وارد بازار می‌شود، ارزش چندان بهتری را ارائه نخواهد کرد.

طبق گزارش IT Home، قیمت مادربردهای B760 اینتل حدود 10 درصد بیشتر از چیپست B660 خواهد بود. این می تواند توجیه آنها را سخت تر کند زیرا اطلاعات فعلی نشان می دهد که B760s فقط اندکی بهتر از مدل های قبلی خود خواهد بود.

منابع به IT Home گفته اند که اینتل مشخصات B760 را نهایی کرده است و شرکای هیئت مدیره باید آنها را هفته آینده برای انتشار عمومی در ژانویه دریافت کنند. گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که اینتل H760 و B760 را در یا درست قبل از نمایشگاه CES 2023 در تاریخ 5 ژانویه، همراه با پردازنده‌های غیر K Raptor Like، قبل از عرضه آن‌ها در اواخر همان ماه، رونمایی خواهد کرد. با این حال، آنها می توانند در تاریخ 5 ژانویه نیز برای خرید در دسترس باشند.

اگر همانطور که اطلاعات فعلی نشان می دهد، B760 تا حد زیادی شبیه B660 باشد، افزایش قیمت باعث می شود فروش آن سخت تر شود. B760 احتمالاً برخی از خطوط PCIe 3.0 خود را با خطوط PCIe 4.0 بیشتری مبادله خواهد کرد اما هیچ تغییر قابل توجه دیگری نسبت به نسخه قبلی خود ارائه نمی دهد. به سختی می توان گفت که خریدار بالقوه B760 چقدر از خطوط ارتقا یافته سود خواهد برد، زیرا این یک چیپست میان رده برای مصرف کنندگان حساس به هزینه است. بدون خرج کردن پول اضافی برای قطعات بیشتر PCIe 4.0، کاربر ممکن است دلیل کمی برای پرداخت 10 درصد اضافی برای برد جدیدتر ببیند.

به عنوان یک مزیت اضافی احتمالی، این احتمال وجود دارد که مادربردهای B760 با بایوس از پیش نصب شده سازگار با Raptor Lake عرضه شوند. این خیلی زیاد نیست، اما برای کسانی که سیستم‌های جدیدی با پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل می‌سازند، یک قدم کمتر است.

مانند چیپست های سری 600، B760 هم از پردازنده های Raptor Lake و هم پردازنده های نسل قبلی Alder Lake پشتیبانی می کند. همچنین سازگاری رم DDR4 را همراه با DDR5 حفظ می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد با شروع با DDR4 و ارتقا به DDR5 در زمانی که مقرون به صرفه‌تر است، در هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

هر گونه پیشرفت دیگری برای B760 برای توجیه افزایش قیمت آن احتمالاً باید از سوی فروشندگان مادربرد انجام شود. گیگابایت، MSI، ایسوس و دیگران می‌توانند از این فرصت برای بهبود درگاه‌های صوتی، پاور یا ورودی/خروجی استفاده کنند تا ارزش درک شده B760 را افزایش دهند. گیگابایت قبلاً بسته بندی مادربرد B760 Aorus Elite خود را معرفی کرده است که ظاهری بسیار شبیه به بسته بندی B660 خود دارد.منبع