مایکروسافت مسدود کردن ماکرو آفیس را معکوس می کند، که نگرانی های امنیتی را افزایش می دهد


چه اتفاقی افتاده؟ مایکروسافت اخیراً رفتار پیش‌فرض آفیس را تغییر داده است تا یک حمله بدافزار محبوب را مسدود کند. این شرکت اکنون این تصمیم را تغییر داده است و خشم محققان و کاربران امنیتی را برانگیخته است. مایکروسافت قصد دارد به زودی درباره بازگشت مجدد به صورت عمیق توضیح دهد.

این هفته، یکی از سخنگویان مایکروسافت اعتراف کرد که این شرکت تصمیم خود برای مسدود کردن ماکروهای دانلود شده در فایل‌های آفیس را لغو کرده است. برخی فکر می‌کنند که این معکوس کردن، کاربران اداری را در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیرتر می‌کند.

هکرها اغلب از ماکروها – فرآیندهای خودکار در فایل‌های آفیس – به عنوان بارهای بدافزار استفاده می‌کنند. در ماه فوریه، مایکروسافت اعلام کرد که اکثر نسخه‌های آفیس را در ویندوز به‌روزرسانی می‌کند تا به‌طور پیش‌فرض، ماکروها را در فایل‌های دانلود شده اجرا نکنند و به کاربران در مورد خطرات امنیتی آنها هشدار دهد.

تا کنون، مایکروسافت تنها گفته است که تغییر آن در پاسخ به بازخورد است و در حال آماده سازی به روز رسانی برای توضیح این تصمیم است. با این حال، برخی از عقب نشینی مایکروسافت قبل از اطلاع رسانی به کاربران ناامید هستند.

بسیاری از کاربران ممکن است از مایکروسافت شکایت کرده باشند زیرا متوجه نشدند چرا ماکروهایشان از کار افتاده است. یکی از مفسران وب‌سایت مایکروسافت، این شرکت را مقصر می‌داند که به کاربران ناآگاه پاسخ می‌دهد. شین هانتلی از گروه تحلیل تهدیدات گوگل، این بازگشت را یک “تصمیم غم انگیز” خواند و گفت که پست های وبلاگ آموزنده به طور پیش فرض به اندازه مسدود کردن ماکروها موثر نیستند.

برای تغییر دستی تنظیمات ماکرو، به Options > Trust Center > Trust Center Settings بروید. باید چندین گزینه برای فعال یا غیرفعال کردن ماکروها با یا بدون اعلان یا فعال کردن ماکروها فقط زمانی که به صورت دیجیتالی امضا شده اند پیدا کنید.

Microsoft Office Professional 2021 در حال حاضر با قیمت 39 دلار به فروش می رسد. این مجوز مادام العمر برای یک رایانه نیازی به اشتراک ندارد.

منبع