مایکروسافت و AMD ممکن است بر روی تراشه های هوش مصنوعی شریک شوند

در شراکت با مایکروسافت، AMD می‌تواند شانس واقعی برای پول نقد از جنون هوش مصنوعی داشته باشد. از این گذشته، این دو شرکت در حال حاضر یک شراکت قوی دارند که واحدهای پردازش داده پنساندو دومی را در ابر Azure اولی مستقر کرده است.

برای استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی بسیار معمول است که بیش از ۸۰ درصد سرمایه‌ای را که جمع‌آوری می‌کنند صرف هزینه‌های محاسباتی می‌کنند، زیرا پردازنده‌های گرافیکی پرطرفدار Nvidia A100 و H100 که معمولاً از آنها استفاده می‌کنند بین ۱۰ تا ۴۰ هزار دلار قیمت دارند. به همین دلیل است که درآمد سالانه مرکز داده انویدیا در سال گذشته به مرز 13 میلیارد دلار رسید. برای مرجع، شرکت‌های اختصاصی هوش مصنوعی مانند SambaNova Systems، Cerebras و Graphcore به ترتیب در سال 2022 5.1 میلیارد دلار، 4 میلیارد دلار و 2.8 میلیارد دلار درآمد داشتند.

گزارش جدیدی از بلومبرگ ادعا می کند که غول ردموند از AMD برای ساخت تراشه های هوش مصنوعی کمک گرفته است. این نشریه به منابع داخلی با آگاهی از پروژه «آتنا» و استراتژی پشت آن اشاره می کند. گفته می‌شود که مایکروسافت منابع مهندسی را برای پیشروی توسعه سخت‌افزار تخصصی برای آموزش و استنتاج هوش مصنوعی در اختیار AMD قرار می‌دهد. به نوبه خود، این به شرکت دوم کمک می کند تا در بازاری که تقریباً به طور کامل تحت سلطه انویدیا است، جای پای خود را به دست آورد.

در اوایل این هفته، متوجه شدیم که مایکروسافت ممکن است به دنبال دستور اپل برای توسعه سیلیکون سفارشی برای جاه طلبی های خود باشد. با این حال، این نباید کسی را که صنعت فناوری را تماشا می کند شگفت زده کند، زیرا تقریباً همه غول های فناوری روی تراشه های خود کار می کنند. فیس بوک، آمازون، گوگل، بایدو و دیگران به ویژه به تراشه های سرور علاقه مند هستند تا کمتر به سخت افزارهای خارج از قفسه وابسته شوند و هزینه کل مالکیت مراکز داده خود را کاهش دهند.

بخونید:  نظرسنجی اکتبر نشان می دهد که پذیرش ویندوز 11 تنها 15 درصد در سراسر جهان است

طبق گزارش ها، شرکت ردموندی 2 میلیارد دلار برای تلاش های تراشه خود هزینه کرده است و در حال حاضر حدود 1000 مهندس در تیم Microsoft Silicon استخدام می کند. مایکروسافت همچنین معمار برجسته تراشه اپل، مایک فیلیپو را شکار کرد و رانی بورکار – یکی از مدیران سابق اینتل – را مسئول گروه قرار داد. دیدن قابلیت‌های سیلیکون آتنا جالب خواهد بود، اما انتظار می‌رود اولین نسخه آن در سال 2024 آماده شود.منبع

ظاهراً مشارکت جدید ناشی از نیاز به افزایش سریع زیرساخت‌ها برای مدل‌های هوش مصنوعی مولد است که به مقادیر زیادی قدرت محاسباتی نیاز دارد. برای در نظر گرفتن همه چیز، قدرت پردازش مورد نیاز برای آموزش و اجرای سیستم های هوش مصنوعی در سال های اخیر به طور تصاعدی افزایش یافته است. مایکروسافت و AMD فقط برای اجرای سرویس محبوب ChatGPT که در حال حاضر تقریباً بخشی از هر چرخه خبری است به حدود 700000 دلار در روز نیاز دارند.

در مورد مایکروسافت، این شرکت وجود پروژه آتنا را تایید می کند اما می گوید AMD در آن دخالتی ندارد. این احتمال را رد نمی کند که این دو شرکت بر روی شتاب دهنده های هوش مصنوعی سفارشی مبتنی بر APU های MI300 AMD کار کنند.

در مورد مایکروسافت، این جاه‌طلبی‌ها از اندک شروع شد – شرکت نیاز داشت دستگاه‌های آرزویی برای ویندوز روی Arm بسازد، بنابراین با کوالکام همکاری انحصاری برای تنظیم دقیق چیپ‌ست‌های اسنپدراگون برای رایانه‌های شخصی سرفیس ایجاد کرد. سال گذشته، این همکاری گسترش یافت و شامل تراشه های هدفمند برای عینک های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی شد. تا آن زمان، مایکروسافت قبلاً در ایجاد پردازنده‌های سیگنال دیجیتال کم‌مصرف که داده‌ها را از حسگرهای حرکتی و محیطی مختلف در هدست‌های هولولنز جمع‌آوری می‌کند، تخصص پیدا کرده بود.

بخونید:  حملات باج‌افزاری ادامه دارند: خلاصه‌ای از حوادث مهم اخیر، از جمله ضربه این هفته به گاردین

اکنون بخوانید: دنیای فناوری وسواس جدیدی نسبت به هوش مصنوعی دارد

تصویر بزرگ: توسعه جایگزینی برای پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند انویدیا، کار بزرگی است و شرکت‌هایی با جیب‌های عمیق مانند مایکروسافت به احتمال زیاد در انجام این کار موفق خواهند شد. شرکت ردموندی احتمالاً باید این مسیر را طی کند زیرا جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی آن سریع‌تر از عرضه پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده در حال رشد است.

در طی تماس اخیر با سرمایه گذاران، لیزا سو، مدیر عامل AMD، اشاره کرد که بخش مرکز داده شرکت شاهد کاهش درآمد عملیاتی در سه ماهه اول 2023 بوده است که عمدتاً به دلیل “سرمایه گذاری های تحقیق و توسعه افزایش یافته برای رسیدگی به فرصت های بزرگ پیش روی ما است.” این احتمالاً مربوط به سیلیکون آینده این شرکت برگامو است، اما سو توضیح داد که این شرکت همچنین یک گروه هوش مصنوعی جدید از تیم‌هایی که در بخش‌های مختلف پراکنده بودند ایجاد کرده است. او به هوش مصنوعی مولد به‌عنوان اولویت استراتژیک شماره یک AMD و حوزه‌ای اشاره کرد که در آن خرید Xilinx و «تیم نیمه سفارشی بسیار توانا» می‌توانند چیزهای زیادی را روی میز بیاورند.