متا از مدل زبان جدید طراحی شده برای جامعه تحقیقاتی هوش مصنوعی رونمایی کرد

چیزی که باید منتظرش بود: غول‌های فناوری مانند مایکروسافت و گوگل در کنار OpenAI با تحقیقات و پیشرفت‌های خلاقانه‌ی هوش مصنوعی خود سرفصل اخبار را به خود اختصاص داده‌اند. مارک زاکربرگ و متا با عرضه مدل جدید زبان طبیعی خود، LLaMA، کلاه خود را در حلقه هوش مصنوعی انداخته اند. ظاهراً این مدل در اکثر معیارها بهتر از GPT-3 عمل می کند و تنها یک دهم اندازه کل GPT-3 است.

آن دسته از محققانی که با موفقیت مجوز دریافت می کنند، به مدل پایه کوچک و بسیار قابل دسترس LLaMA دسترسی خواهند داشت. متا LLaMA را در چندین پارامتر اندازه از جمله 7B، 13B، 33B و 65B در دسترس قرار می دهد. این شرکت همچنین کارت مدل LLaMA را در GitHub منتشر کرده است که جزئیات بیشتری در مورد خود مدل و منابع داده های آموزشی عمومی متا ارائه می دهد.

رویکرد متا با LLaMA در مقایسه با ChatGPT OpenAI، Bard Google یا Prometheus مایکروسافت به طور قابل توجهی متفاوت است. این شرکت مدل جدید را تحت یک مجوز غیرتجاری عرضه می‌کند و تعهد اعلام شده خود به عدالت و شفافیت هوش مصنوعی را تکرار می‌کند. دسترسی برای محققان در سازمان‌ها در سراسر دولت، دانشگاه‌ها و تحقیقات صنعتی که علاقه‌مند به استفاده از این مدل هستند، نیاز به درخواست مجوز و دسترسی اعطا شده بر اساس مورد به مورد دارد.

این اندازه مدل تضمین می‌کند که تیم‌های کوچک با منابع محدود همچنان می‌توانند از مدل استفاده کنند و به پیشرفت‌های کلی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کمک کنند.

بخونید:  به نظر می رسد آخرین ارائه RDNA 3 AMD اسلایدی را حذف کرده است که عملکرد RTX 4090 را مقایسه می کند.