محققان پلاستیک «فلزی» اسپری را توسعه دادند که مانند فلز، الکتریسیته را هدایت می کند

تحقیقات این تیم در مجله Nature منتشر شده است. متأسفانه، هنوز اطلاعاتی در مورد زمان ورود اولین برنامه های تجاری به بازار وجود ندارد.منبع

این ماده می تواند برای دستگاه های پزشکی پوشیدنی یک موهبت باشد و از آنجایی که می تواند در برابر گرما، رطوبت، اسید و قلیائیت مقاومت کند، می تواند راه را برای طیف جدیدی از لوازم الکترونیکی بادوام هموار کند. همچنین انعطاف پذیر است، زیرا می توان آن را به راحتی روی سطوح پاشید یا رنگ کرد، یا در موقعیتی مانند بتونه قرار داد، و در طول ساخت توسط حرارت محدود نمی شود.

Jiaze Xie، اولین نویسنده در مقاله ای که این ماده را توصیف می کند، شروع به آزمایش موادی کرد که سال ها پیش کشف شد اما تا حد زیادی توسط جامعه علمی نادیده گرفته شد. به طور خاص، او زنجیره‌ای از مولکول‌های متشکل از گوگرد، کربن و هیدروژن ایجاد کرد که در فواصل زمانی منظم با اتم‌های نیکل پراکنده شده بودند.

TL;DR: محققان دانشگاه شیکاگو ماده‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند مانند پلاستیک ساخته شود اما ویژگی‌های رسانایی الکتریکی که معمولاً با فلز مرتبط است را نشان می‌دهد.

دانشمندان هنوز درک کاملی از اینکه چرا یا چگونه این ماده قادر به رسانش الکتریسیته است، ندارند. برخلاف ردیف‌های مستقیم و نزدیک به هم که به هادی‌های معمولی اجازه کار می‌دهند، ساختار مولکولی این ماده بی‌نظم است – مانند توده‌ای به هم ریخته از کارت‌های بازی.

در کمال تعجب تقریباً همه، ماده به دست آمده یک رسانای الکتریکی قوی است. همچنین بسیار پایدار بود و قادر بود در برابر گرما، سرما، هوا، رطوبت و حتی اسید بدون حادثه مقاومت کند.

تیم بر این باور است که آنها به تازگی شروع به خراش دادن سطح آنچه با مواد ممکن است کرده اند. زی گفت که فکر می‌کنند می‌توانند آن را دو بعدی یا سه بعدی کنند یا شاید حتی یک نسخه متخلخل ایجاد کنند. با افزودن پیوند دهنده ها یا گره های مختلف، آنها حتی ممکن است قادر به پخت در عملکردهای اضافی باشند.

دکتر جان اندرسون، نویسنده ارشد این تحقیق، گفت که این ماده پودری تیره است که وقتی روی سطحی به عنوان لایه قرار می گیرد یا مانند Play-Doh فشرده می شود، رنگین کمانی و براق می شود. “از آنچه ما می توانیم بگوییم، تا این حد پایدار است [about] 250 درجه سانتیگراد» و افزود: این ماده از نظر رسانایی مشابه گرافیت است.

اندرسون می‌گوید: «در اصل، این امر طراحی یک کلاس کاملاً جدید از مواد را که رسانای الکتریسیته هستند، شکل‌دهی آسان و در شرایط روزمره بسیار مقاوم هستند، باز می‌کند.

همانطور که آنها می توانند تشخیص دهند، به نظر می رسد که مواد شبیه لازانیا با ورقه یا لایه است. حتی اگر آنها به پهلو بچرخند و دیگر شبیه یک پشته منظم نباشند، تا زمانی که قطعات از هم گسیخته با هم همپوشانی داشته باشند و لمس شوند، الکترون ها همچنان می توانند عبور کنند.

هادی های فلزی و آلی سنتی از ردیف های مستقیم و نزدیک به هم از مولکول ها یا اتم ها تشکیل شده اند. این به الکترون‌ها اجازه می‌دهد از میان مواد عبور کنند و آنها را رسانای الکتریکی می‌کند. تا همین اواخر، دانشمندان فکر می کردند که یک ماده باید این ساختار خط مستقیم را داشته باشد تا الکتریسیته را به طور موثر هدایت کند، اما ظاهراً اینطور نیست.

این فناوری علاوه بر این می تواند به خالکوبی های الکترونیکی کاربردی تر منجر شود. نمونه های قبلی، مانند این خالکوبی الکترونیکی موقت بسیار نازک، به کاربر این امکان را می دهد که دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند را به سادگی با لمس پوست خود کنترل کند.