مدیر عامل بایننس ظاهراً سام بنکمن-فرید را به تلاش برای “depeg” تتر استیبل کوین متهم کرد.


چرا مهم است: صنعت کریپتو همچنان از شکست صرافی FTX در ماه گذشته در حال فروپاشی است. سرمایه گذاران دیوانه شده اند و خواستار سر سام بنکمن-فرید برای اجرای چیزی هستند که آنها فکر می کنند چیزی جز یک طرح پونزی نیست. اکنون، یک تبادل متن خصوصی نشان می‌دهد که Changpeng Zhao، مدیرعامل Binance معتقد است که Bankman-Fried حتی قبل از بحران مالی که امپراتوری کریپتو او را به خاکستر تبدیل کرد، قانون را زیر پا گذاشته است.

بر اساس منابع ناشناس و ارسال متن خصوصی که به نیویورک تایمز درز کرده است، سم بنکمن-فرید (SBF) پس از فروپاشی صرافی FTX خود همچنان در تلاش برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال بود. این پیام ها در یک چت گروهی سیگنال رمزگذاری شده بین چندین مدیر رمزارز از جمله SBF و Changpeng Zhao (CZ) بود.

در 10 نوامبر، تنها یک روز پس از انفجار FTX، ژائو در پیام گروهی SBF را خطاب به توقف معاملات کرد و به او هشدار داد که اگر ادامه دهد، با “زمان زندان” طولانی‌تری روبرو خواهد شد.

CZ نوشت: “اکنون متوقف شوید، آسیب بیشتری وارد نکنید.” هر چه اکنون آسیب بیشتری وارد کنید، زمان زندان بیشتر می شود.

تایمز نشان می دهد که انگیزه CZ صرفاً دور نگه داشتن SBF از مشکلات قانونی نبوده است.

“توصیه صادقانه من: دست از هر کاری بردارید. کت و شلوار بپوشید و به دی سی برگردید و شروع به پاسخ دادن به سوالات کنید.”

سقوط سریع FTX باعث ایجاد یک اثر موجی در کل صنعت شد که شاهد سقوط بسیاری از سکه ها و مشاغل مرتبط بود. به عنوان مدیرعامل بایننس، CZ علاقه مند است که ببیند بازار ارزهای دیجیتال به طور کامل سقوط نمی کند و او را بیش از حد از تجارت خارج نمی کند.

ژائو می‌ترسید که SBF با معاملات نادرست که می‌توانست بر روی حرکت نزولی که بازار از قبل تجربه می‌کرد انباشته شود، به شدت تلاش می‌کرد FTX را حفظ کند. ژائو احتمالا کمتر نگران زندانی شدن بانکمن-فرید بود و در صورت ادامه سقوط آزاد صنعت، بیشتر نگران آینده بایننس بود.

پیام ها دیوانه کننده بود و بحث داغ بود. ژائو Bankman-Fried را متهم کرد که عمداً تلاش کرده است تا استیبل کوین تتر را با تراکنش 250,000 دلاری «depeg» کند. تتر (USDT) با پشتوانه دلار آمریکا دارای قیمت ثابت (پیوند شده) 1 دلار است. ژائو القا کرد که SBF در تلاش است تا بازار را دستکاری کند و با تراکنش انجام شده از طریق شرکت شکست خورده دیگر مدیر اجرایی FTX، Alameda، تتر را از بین ببرد.

بانکمن-فرید این ادعا را “پوچ” خواند.

“هه؟ من با استیبل کوین ها چه کار می کنم؟ آیا شما ادعا می کنید که فکر می کنید 250 هزار دلار معاملات USDT آن را کاهش می دهد؟ معاملات با این اندازه تاثیر مهمی بر قیمت گذاری تتر نخواهد داشت و تا آنجا که می دانم نه خودم و نه آلامدا هرگز این کار را نکرده اند. سعی کردم عمداً تتر یا هر استیبل کوین دیگری را Depeg کنم. من در سال گذشته چندین اشتباه مرتکب شده ام اما این یکی از آنها نیست.”

از قضا، بایننس ممکن است باعث فرار بانک به سمت بحران شده باشد. ژائو و SBF در حال مذاکره در مورد ادغام بودند. در طی بررسی های لازم، CZ به طور غیرمجاز جزئیات مالی کلی را در 8 نوامبر توییت کرد که ممکن است باعث وحشت سرمایه گذاران و تلاش برای برداشت وجوه خود شده باشد (توئیت بالا).

به گفته یک منبع ناشناس، قبل از معامله بایننس/FTX، SBF جلسه ای با یکی از مدیران ارشد Tether در دفتر مرکزی خود در باهامیان برنامه ریزی کرده بود. او ظاهراً از تتر یک میلیارد دلار بودجه برای پشتیبانی از FTX درخواست کرده است، اما شرکت او را رد کرده است.

مشخص نیست که آیا این درخواست نجات قبل از تراکنش 250000 دلاری SBF انجام شده است یا بعد از آن. آنچه واضح است این است که CZ احساس کرد FTX در جریان تبادل پیام 10 نوامبر کاملاً محکوم به فنا بود. گرد و غبار حتی فروکش نکرده بود و ژائو به SBF می گفت که برای کباب شدن توسط دولت آماده شود.

CZ با اشاره به تحقیقاتی که کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده به اتهام سوء استفاده از پول جمع آوری کرده، گفت: “توصیه صادقانه من: دست از انجام همه کارها بردارید. کت و شلوار بپوشید، به دی سی بازگردید و شروع به پاسخ دادن به سوالات کنید.” ادعا می شود که مدیر عامل از FTX برای کمک به سایر ارزهای در حال مبارزه استفاده کرده و با استفاده از سرمایه سرمایه گذاران مبادله را به شدت تبلیغ کرده است.

یک روز پس از گفتگو، FTX برای فصل 11 ثبت نام کرد. سرمایه گذاران همچنین از Bankman-Fried و بازیگران مختلفی که صرافی را تبلیغ می کردند شکایت کردند. این دادخواست ادعا می‌کند که این یک طرح پونزی بوده است که «سرمایه‌گذاران غیرمجاز از سراسر کشور» را هدف قرار داده است. ال. رایان پیندر، دادستان کل باهاما نیز به دلیل اقدام نکردن سریع به اندازه کافی علیه FTX و SBF با انتقاد عمومی مواجه شده است.

اعتبار تصویر: Changpeng Zhao توسط Web Summit، Sam Bankman-Fried توسط Marco Verch

منبع