مد RTX 3070 شامل سوئیچ فیزیکی برای ظرفیت VRAM است

ظرفیت VRAM در کارت‌های ویدئویی مدرن یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد بحث در میان علاقه‌مندان به رایانه‌های شخصی است و به دلایل خوبی – انویدیا بافرهای فریم جادار را با سری RTX 40 لوکس کرده است. به عنوان مثال، یک RTX 4070 با 12 گیگابایت حافظه GDDR6X قیمتی در حدود 600 دلار دارد و تیم گرین اخیراً با اعلام یک RTX 4060 Ti با 16 گیگابایت VRAM با قیمت پیشنهادی 499 دلار در برابر فشار عمومی تسلیم شد.

یک پروژه جدیدتر تغییر مشابهی را برای RTX 3070 نشان می‌دهد. یوتیوبر پائولو گومز با Casual Gamers همکاری کرد تا احتمالاً تنها کارت Nvidia با سوئیچ فیزیکی برای ظرفیت حافظه ایجاد کند. این سوئیچ برای گیمرهایی که صرفاً خواهان ظرفیت VRAM بالاتر هستند، منطقی نیست، اما خود مود ایده‌ای است که می‌تواند برای بررسی‌کنندگانی که به دنبال محدود کردن یک کارت گرافیک هستند مفید باشد. مطمئناً هزینه کمتری نسبت به آزمایش RTX A4000 16 گیگابایتی در برابر RTX 3070 8 گیگابایتی خواهد داشت، همانطور که استیون والتون خودمان در اوایل امسال انجام داد.

H/T: پائولو گومز | گیمرهای گاه به گاهمنبع

با این حال، Gxore به عنوان شریک رسمی انویدیا ذکر نشده است، بنابراین این احتمالاً یک محصول کم حجم است که ارائه دهندگان علامت دیجیتال چینی را هدف قرار می دهد. نکته مهم این است که این مدل غیرعادی RTX 3070 کمتر از هشت خروجی mini-DisplayPort دارد که برای رانندگی دیوارهای ویدیویی مفید است.

ممکن است انویدیا هرگز رسماً یک RTX 3070 16 گیگابایتی عرضه نکند، اما این مانع از تلاش برخی فروشندگان بردهای سفارشی نمی شود. نکته جالب کامپیوتکس امسال این است که به نظر می رسد یک شرکت کوچک تایوانی به نام Gxore این کار را انجام داده است.

بخونید:  سامسونگ به دنبال تأثیرگذاری بر بازار رایانه های شخصی با لپ تاپ های شیک نسل سوم Galaxy Book است

در غیر این صورت، مود جدید یک بار دیگر تأیید می کند که یک RTX 3070 با 16 گیگابایت GDDR6X کاملاً قادر است بازی های پرمصرف مانند The Last of Us Part I را با کیفیت 1440p با استفاده از پیش تنظیم کیفیت Ultra اجرا کند. همانطور که از نمودار بالا می بینید، کارت می تواند به میانگین نرخ فریم کمی بالاتر و همچنین یک درصد و 0.1 درصد پایین تر به طور قابل توجهی دست یابد.

جامعه مودینگ اخیرا پروژه های جالبی ارائه کرده است که نشان می دهد انویدیا می تواند به راحتی برخی از کارت های سری RTX 30 را به حافظه بیشتری مجهز کند. در مورد RTX 3070، که معمولاً با 8 گیگابایت VRAM عرضه می‌شود، پخش عناوین جدیدتر AAA با تنظیمات Ultra و بافت‌های با وضوح بالا یک تمرین برای ناامیدی است. با این حال، آزمایشی در مورد دوبرابر کردن ظرفیت VRAM نشان داد که این کارت مطمئناً قادر به نرخ فریم قابل‌اعتماد است، حتی اگر اینچ در آستانه سومین سالگردش باشد.

چرا مهم است: یک RTX 3070 با 16 گیگابایت VRAM احتمالاً فقط در دستان تعداد کمی از علاقه‌مندان به سخت‌افزار وجود خواهد داشت، و این شامل مدهای دیوانه‌وار مانند RTX 3070 با سوئیچ فیزیکی برای ظرفیت حافظه است. یک شرکت تایوانی وجود دارد که یک مدل تخصصی 16 گیگابایتی RTX 3070 را برای شرکت‌های ساینیج دیجیتال ایجاد کرده است، اما این چیزی نیست که گیمرها بتوانند از یک فروشگاه خرده‌فروشی بخرند.