مرد فلوریدا به دلیل فروش 1 میلیارد دلاری سخت افزار جعلی سیسکو به صورت آنلاین دستگیر شد


چرا مهم است: بر کسی پوشیده نیست که چین منبع اصلی سخت افزارهای تقلبی در جهان است. برای تقریبا یک دهه، یک مرد مقادیر زیادی از سیستم‌های جعلی سیسکو را به مشتریانی که به دنبال خرید تجهیزات شبکه گران قیمت هستند فروخته است. این نوع کلاهبرداری زمانی که برای تامین انرژی زیرساخت های حیاتی استفاده می شود، می تواند پیامدهای اقتصادی جدی داشته باشد.

این هفته، هیئت منصفه فدرال، مردی از فلوریدا را به اتهام فروش بیش از 1 میلیارد دلار تجهیزات شبکه جعلی سیسکو به چندین فرد، بیمارستان، مدرسه، سازمان دولتی و حتی ارتش متهم کرد.

به گفته وزارت دادگستری، “رون” آکسوی 38 ساله ما تجهیزات جعلی را از تامین کنندگان در چین و هنگ کنگ می فروخت. به طور خاص، او ده‌ها هزار دستگاه را از طریق نه کمتر از 19 نهاد ثبت شده در نیوجرسی و فلوریدا وارد کرد که مجموعاً «شبکه حرفه‌ای» نامیده می‌شوند.

Aksoy محصولات را از طریق چندین ویترین فروشگاه در پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی مانند آمازون، eBay و دیگران فروخت. ظاهراً عملیات او بیش از 100 میلیون دلار درآمد داشت که چندین میلیون آن توسط مدیر عامل “Pro Network” به جیب زده و برای منافع شخصی استفاده شده بود.

دستگاه های مورد بحث سیستم های قدیمی تر و پایین تر سیسکو بودند که قبلاً مجدداً فروخته شده یا دور انداخته شده بودند. جعل‌کنندگان چینی آنها را با افزودن نرم‌افزار غیرقانونی سیسکو و «قطعات غیرمجاز، با کیفیت پایین یا غیرقابل اعتماد» اصلاح کردند و اساساً آن‌ها را شبیه سخت‌افزارهای رده بالا ساختند. تامین‌کنندگان همچنین دستگاه‌ها را در بسته‌بندی‌هایی با ظاهر اصلی، با تمام برچسب‌ها، برچسب‌ها و اسناد سیسکو ارسال کردند.

مشتریان Aksoy عمدتاً خواهان یک معامله بهتر برای ماشین‌هایی بودند که معمولاً هزاران یا ده‌ها هزار دلار قیمت دارند. همانطور که انتظار دارید، تجهیزات اغلب از کار می‌افتند، به درستی کار نمی‌کردند و بسیار پایین‌تر از حد انتظار عمل می‌کردند. با گذشت زمان، این امر هزینه مالکیت را بسیار فراتر از هزینه کسب اولیه افزایش داد.

سیسکو چندین نامه توقف و توقف برای آکسوی ارسال کرد، اما او در چند مورد از وکیلش خواست فاکتورهای جعلی ارائه کند. بین سال‌های 2014 تا 2022، گمرک و حفاظت مرزی (CBP) حدود 180 محموله از سیستم‌های سیسکو تقلبی را که به سمت «شبکه پرو» هدایت می‌شد، توقیف کرد. با این حال، ظاهراً آکسوی با ارائه مدارک جعلی تحت نام مستعار، برخی از این توقیف ها را دوباره به دست آورد. او در نهایت با تامین کنندگان خود کار کرد تا محموله ها را به بسته های کوچکتر تقسیم کند، به این امید که از بررسی بیشتر جلوگیری کند.

در 29 ژوئن، وزارت امنیت داخلی یک شکایت جنایی در نیوجرسی تنظیم کرد که منجر به دستگیری آکسوی در همان روز در میامی شد. اگر گمان می‌کنید که شما یا سازمانتان یکی از مشتریان او بوده‌اید، می‌توانید فهرستی از شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلفی را که برای فروش سیستم‌های Cisco تقلبی استفاده شده‌اند، اینجا ببینید.

شرکت‌هایی مانند آمازون سال‌هاست که سعی می‌کنند فروش محصولات جعلی را در پلتفرم‌های خود محدود کنند، البته با موفقیت محدود. افسران گمرک محصولات تقلبی فناوری مصرف کننده را در سال 2021 با تعداد بی سابقه ای کشف و ضبط کردند، به ویژه اقلام کوچکتر مانند پوشیدنی ها.

اعتبار مستدل: یوهانس وبرمنبع