مشتریان ادعا می کنند که پشتیبانی رسمی مایکروسافت از یک اسکریپت دزدان دریایی برای فعال کردن ویندوز استفاده کرده است


کف دست: یک مشتری آفریقای جنوبی با پشتیبانی مایکروسافت تماس گرفت تا نسخه قانونی ویندوز خود را فعال کند. تلاش اولیه برای حل این مشکل ناموفق بود، بنابراین پرسنل ردموند مجبور شدند از یکی از آن اسکریپت های دزدان دریایی منفور برای فعال کردن سیستم عامل استفاده کنند.

وسلی پیبورن، یوتیوب‌بر تمام وقت آفریقای جنوبی، پس از دریافت مجوز اصلی ویندوز 10 خریداری شده در فروشگاه مایکروسافت، مجبور شد با این واقعیت ناخوشایند مقابله کند که نمی‌تواند نصب ویندوز خود را فعال کند. او با مایکروسافت تماس گرفت، اما حتی فناوری های رسمی پشتیبانی نتوانستند او را راه اندازی کنند.

پیبورن توییت کرد که پس از اولین تلاش ناموفق، فناوری مرتفع بلیط پشتیبانی او، و یکی دیگر از کارمندان مایکروسافت از طریق برنامه کنترل از راه دور Quick Assist به سیستم او وارد شد. یوتیوبر از اینکه کارمند مایکروسافت به روش بسیار غیرمنتظره ای متوسل شد تا در نهایت ویندوز را فعال کند، متعجب شد، یعنی یکی از آن اسکریپت های “دزدان دریایی” که برای تقلید از سرورهای رسمی مایکروسافت برای دور زدن بررسی مشروعیت سیستم عامل طراحی شده است.

در دوره جدید ویندوز 10/11، فعال سازی ساده است. کاربران می توانند از مجوز دیجیتال یا کلید محصول سنتی 25 کاراکتری برای فعال کردن سیستم استفاده کنند. مایکروسافت می‌گوید که فعال‌سازی ویندوز به تأیید صحت نسخه‌ای از ویندوز کمک می‌کند و در دستگاه‌های بیشتری از آنچه مجوز اجازه می‌دهد، نصب نشده است. پس از فعال سازی، مایکروسافت یک گواهی دیجیتال تولید می کند که می تواند به راحتی به حساب مایکروسافت متصل شود یا پس از نصب مجدد سیستم عامل بازیابی شود.

روزهایی که کاربران ویندوز مجبور بودند محافظت نفرت انگیز Windows Genuine Advantage (WGA) DRM را تحمل کنند تا به مایکروسافت اطمینان دهند که Windows XP SP3 یا Windows Vista قانونی هستند، گذشته است، اما فعال سازی ویندوز همچنان باعث دردسر کاربران قانونی می شود در حالی که دزدان دریایی هیچ مشکلی ندارند. . Pyburn با تیم مدیریت سرور مورد استفاده کارمند مایکروسافت – Massgrave تماس گرفت.

Massgrave یک مخزن غیر رسمی از فعال کننده های ویندوز و آفیس است. این گروه تأیید کرد که این روش نه رسمی است و نه قانونی و این اولین باری نیست که کسی گزارش می‌دهد که پشتیبانی رسمی مایکروسافت از این اسکریپت‌ها استفاده می‌کند. Pyburn گفت که گیج شده است، زیرا مجوزی را خریداری کرده است تا از تعجب بدی مانند بدافزار یا روت کیت جلوگیری کند. پیبورن گفت: «سپس آن را برای من کرک می کنند.

مایکروسافت به BleepingComputer گفت که در تلاش است تا “بهترین پشتیبانی را برای مشتریان خود ارائه دهد” و تکنیک مورد استفاده برای فعال کردن سیستم عامل Pyburn برخلاف سیاست شرکت است. ردموند اکنون در حال “تحقیق” است تا مشخص کند که عامل پشتیبانی دوستدار فیلمنامه کیست و چرا از فیلمنامه استفاده کرده است. این شرکت اعلام کرد که «گام‌های مناسب» را برای اطمینان از پیروی کارکنان از رویه‌ها و پروتکل‌هایی که برای پرسنل پشتیبانی مشتری که فعال‌سازی ویندوز را انجام می‌دهند، انجام خواهد داد.

منبع