مشخصات USB4 2.0 و لوگوهای جدید منتشر شد که پهنای باند 80 گیگابایت در ثانیه را ارائه می دهد

یکی از ویژگی های جدید و جالب USB4 2.0 توانایی تونل کردن اتصالات USB 3.2 فراتر از پهنای باند اصلی 20 گیگابیت بر ثانیه است. این استاندارد همچنین با PCIe 4 و DisplayPort 2.1 تازه تاسیس سازگار است. انتظار می رود USB4 2.0 با USB4 1.0، USB 2.0 و Thunderbolt 3 سازگار باشد.

گروه پروموتر USB این هفته مشخصات نهایی USB4 نسخه 2.0 را منتشر کرد. پیشرفت اصلی این مشخصات این است که پهنای باند را از 40 گیگابیت بر ثانیه به 80 گیگابیت بر ثانیه دوبرابر می کند.

گروه USB ماه گذشته برای اولین بار در مورد استاندارد جدید صحبت کرد و پروتکل های داده ارتقا یافته، پروتکل های نمایشگر و لایه های فیزیکی را آشکار کرد که هم به افزایش پهنای باند و هم به فناوری اجازه می دهد تا به طور هوشمندانه از آن استفاده کند. از آنجایی که مشخصات کاملاً جدید است، مصرف کنندگان نباید انتظار داشته باشند که محصولات USB4 2.0 تا سال 2023 ظاهر شوند.

در هیچ یک از لوگوها اصلاً USB4 2.0 وجود ندارد. روی لوگوی بسته‌بندی نوشته شده است: «USB گواهی شده 80 گیگابیت در ثانیه»، در حالی که بقیه به سادگی 80 گیگابیت بر ثانیه، گاهی اوقات همراه با نشانگرهای وات مانند 240 وات یا 60 وات می‌گویند.منبع

با استفاده از رمزگذاری سیگنال PAM3، اتصالات 80 گیگابیت بر ثانیه از طریق کابل‌های فعال USB-C با سرعت 80 گیگابیت در ثانیه یا کابل‌های غیرفعال 40 گیگابیت در ثانیه امکان‌پذیر است. با این حال، از نظر فنی، 80 گیگابیت در ثانیه حداکثر پهنای باند نیست. نمایشگرهای مبتنی بر USB4 با کارایی بالا و سایر موقعیت‌های خاص ممکن است امکان اتصال نامتقارن را به حداکثر ۱۲۰ گیگابیت در ثانیه در یک جهت و ۴۰ گیگابیت در ثانیه در جهت دیگر فراهم کنند.

بخونید:  مارک زاکربرگ در مورد Meta Quest 3 از واقعیت ترکیبی صحبت می کند

همچنین بخوانید: راهنمای سریع TechSpot برای سوکت ها و پورت ها

پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه Thunderbolt 4 با USB4 1.0 مطابقت داشت زیرا مشخصات مرتبط هستند. Thunderbolt که مایل به عقب افتادن نیست، همچنین در حال ارتقا به مشخصات جدیدی با قابلیت 80Gbps است که اینتل ماه گذشته در اسرائیل نشان داد. جالب اینجاست که اسم آن تاندربولت 5 (فعلا) نیست.

خلاصه: هنگامی که گروه پروموتر USB در ماه گذشته آخرین مشخصات USB را فاش کرد، آنها پیش بینی کردند که مشخصات نهایی را قبل از نوامبر منتشر کنند. اکنون برگه های کامل اینجا هستند. همانطور که استاندارد جدید با به‌روزرسانی آتی Thunderbolt رقابت می‌کند، گروه‌های پشت رابط‌ها با نام‌گذاری و برچسب‌گذاری گیج‌کننده‌تر (بی‌فایده) محتاط‌تر می‌شوند.

همچنین بی توجه نبوده است که نام USB4 2.0 خیلی ساده نیست. کاربران کمتر آگاه ممکن است آن را با مشخصات 20 ساله USB 2.0 اشتباه بگیرند که حداکثر سرعت آن 480 مگابیت در ثانیه است. برای مقابله با این مشکل، لوگوهای USB4 2.0 – منتشر شده در کنار مشخصات نهایی – بر رقم پهنای باند بیش از شماره مشخصات تاکید دارند.