مشکل داغ شدن بیش از حد AMD Radeon RX 7900 XTX ممکن است به دلیل یک محفظه بخار معیوب باشد


یک سیب زمینی (بسیار داغ). آیا کارت‌های گرافیک مرجع Radeon RX 7900 XTX AMD در حال فراخوانی هستند؟ این همان سناریوی کابوسی است که تیم قرمز ممکن است با آن روبرو شود، پس از اینکه اورکلاکر افسانه ای رومن ‘der8auer’ Hartung یک دلیل بالقوه برای مشکلات گرم شدن بیش از حد کارت ها کشف کرد: یک اتاقک بخار معیوب.

به عنوان جمع‌بندی، چند هفته پیش شنیدیم که برخی از مدل‌های مرجع AMD Radeon RX 7900 XTX MBA (ساخته شده توسط AMD) با مشکلات حرارتی مربوط به دمای هات‌اسپات GPU یا حداکثر دمای خوانده‌شده توسط سنسور که به 110 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، مواجه هستند.

der8auer امیدوار بود که علت دماهای بالا را کشف کند، بنابراین چهار کارت Radeon RX 7900 XTX را برای انجام برخی آزمایشات خریداری کرد. مشخص شد که جهت نصب تفاوت ایجاد کرده است، با تنظیمات افقی که دما را تا 20 درجه بهبود می بخشد، اما مشکل شنوایی همچنان پس از تنها یک دقیقه پس از شروع تست سوختگی، مشکل را افزایش داد.

اورکلاکر همچنین عواملی مانند وزن سردتر و گرانش را بررسی کرد تا ببیند آیا آنها بر دماهای بالا تأثیر می‌گذارند یا خیر. او از یک پایه مخصوص طراحی شده استفاده کرد تا تأیید کند که اینها بخشی از مشکل نیستند. فشار نصب نیز با از بین بردن کولر، برداشتن براکت نگهدارنده و کوتاه کردن پایه ها به میزان 1.5 میلی متر به عنوان دلیل رد شد.

یک نظریه باقی مانده بود: مشکل در محفظه بخار، که می تواند مربوط به انتخاب ماده یا نقص طراحی باشد، که احتمالاً از برگشت آب پس از متراکم شدن جلوگیری می کند. der8auer گفت که او مطمئن است که موضوع اینجاست. او وقت نداشت که اتاق را برای بررسی بیشتر جدا کند، اما ممکن است این کار را در ویدیوی بعدی انجام دهد.

گرمای بیش از حد بر روی کارت مرجع Radeon RX 7900 XTX تأثیر نمی گذارد: کارتی که ما در بررسی خود استفاده کردیم، دمای غیرعادی بالایی را نشان نمی دهد. با این حال، یک نقص در محفظه بخار احتمالاً به این معنی است که این مشکل گسترده‌تر از آنچه در ابتدا تصور می‌شد گسترده‌تر است و احتمالاً تعداد بیشتری از کاربران را نسبت به مشکل آداپتور 16 پین 12VHPWR انویدیا تحت تأثیر قرار می‌دهد، که AMD با خوشحالی در یک توییت آن را به سخره گرفت.

بخونید:  کوالکام با خرید تراشه ساز ایمنی خودکار Autotalks موافقت کرد

AMD هفته گذشته اعلام کرد که از مشکل کارت های مرجع RX 7900 XTX خود آگاه است. این به کاربرانی که فشار حرارتی غیرمنتظره ای را تجربه می کنند توصیه کرد که با پشتیبانی AMD تماس بگیرند.

منبع