مطالعه نشان می دهد خنک کننده مایع باعث می شود ذخیره سازی با چگالی بالا قابل اعتمادتر باشد


تصویر بزرگ: هارد دیسک های خنک کننده مایع در مقایسه با محلول های خنک کننده با هوا منجر به مصرف انرژی کمتر، لرزش ناخواسته کمتر و انتقال حرارت کارآمدتر می شود. در آینده، این به زیرساخت‌های سرور اجازه می‌دهد تا سرورهای ذخیره‌سازی فشرده‌تری را خنک کنند. روندی که به عنوان بالن های استفاده از اینترنت به طور مداوم در حال رشد است.

Iceotope سازنده خنک کننده غوطه وری دقیق، مطالعه ای را با متا (معروف به فیس بوک) انجام داد تا اثربخشی خنک کردن هارد دیسک های با چگالی بالا را در محیط سرور آزمایش کند. این مطالعه نشان می دهد که خنک کننده مایع موثرتر از خنک کننده هوا است و در نتیجه قابلیت اطمینان هارد دیسک بهتر و عملاً بی صدا عمل می کند.

Iceotope می‌گوید انتظار می‌رود میزان داده‌هایی که هر فرد در اینترنت مصرف می‌کند طی چند سال آینده افزایش یابد. بنابراین این مطالعه برای بررسی اینکه آیا خنک‌کننده مایع می‌تواند به عنوان یک ارتقاء مناسب برای خنک‌کردن مقادیر زیادی از هارد دیسک‌ها و سرورهای ذخیره‌سازی برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون در مصرف داده‌های اینترنتی باشد، انجام شد. بر اساس داده‌های این مطالعه، انتظار می‌رود هر فرد تا سال 2025 روزانه 463 اگزابایت داده از طریق استفاده از هوش مصنوعی، پخش ویدئو و استفاده از اینترنت برای کارهای دیگر تولید کند.

در نتیجه، انتظار می‌رود که زیرساخت‌های مقیاس فوق‌العاده مصرف برق را افزایش دهند، زیرا ظرفیت ذخیره‌سازی برای پاسخگویی به تقاضا افزایش می‌یابد. این امر ناگزیر به خنک سازی بیشتر برای کنترل دما نیاز دارد. با این حال، چیزی که واقعا Iceotope را قادر به مطالعه خنک‌سازی مایع کرد، انتقال به هارد دیسک‌های پر از هلیوم است که در برابر مایعات هوا محفوظ هستند.

Iceotope از یک سیستم خنک کننده غوطه وری تک فاز برای خنک کردن سیستم آزمایشی استفاده کرد که شامل دو گره تک سوکت، دو کارت بسط دهنده، یک NIC و یک برد توزیع برق در فرم فاکتور 4OU است که دارای 72 هارد دیسک پر از هلیوم است. این شامل غوطه ور کردن سرور در یک مایع غیر رسانای الکتریکی ویژه است که برای استخراج گرما از سرور طراحی شده است.

با استفاده از این سیستم خنک‌کننده، این مطالعه شاهد چندین پیشرفت در عملکرد سرور بود، از جمله کاهش واریانس دمایی فقط 3 درجه سانتی‌گراد بین تمام 72 هارد دیسک بدون توجه به موقعیت هر درایو در داخل شاسی سرور و مصرف انرژی کمتر برای سیستم خنک‌کننده. علاوه بر این، سرور قادر بود تقریباً بی‌صدا عمل کند و ارتعاشات صوتی را کاهش دهد. این باید باعث اطمینان بهتر از هارد دیسک شود، زیرا ارتعاشات ناخواسته می تواند فشار بیشتری را بر قطعات متحرک درایو وارد کند.

Iceotope اشاره ای به زمان عرضه سرورهای خنک کننده مایع خود به بازار نکرد، اما با موفقیت آمیز بودن آزمایش، تعجب نخواهیم کرد که خنک کننده غوطه وری تک فاز به یک راه حل خنک کننده محبوب در چند سال آینده تبدیل شود.منبع