مطالعه نشان می دهد که رفتار مخاطره آمیز و مجرمانه آنلاین در میان نوجوانان تقریباً عادی شده است


یک سیب زمینی داغ: آیا نسلی که با اینترنت بزرگ شده اند به رفتارهای آنلاین خطرناک، بزهکارانه و مجرمانه تبدیل شده اند؟ یک مطالعه جدید در میان جوانان نشان می‌دهد که این مورد وجود دارد، و تنها کمتر از نیمی از شرکت‌کنندگان به رفتاری که می‌تواند در بیشتر مناطق غیرقانونی تلقی شود، اعتراف کرده‌اند.

به گزارش گاردین، این مطالعه با بودجه اتحادیه اروپا که با همکاری مرکز جرایم سایبری در یوروپل انجام شد، 8000 نفر را در گروه سنی 16 تا 19 سال در 9 کشور اروپایی تحت پوشش قرار داد.

دزدی دریایی دیجیتال یک روش گسترده بود که از هر سه شرکت کننده در نظرسنجی یک نفر به آن اعتراف کرد. در جاهای دیگر، از هر چهار نفر، یک نفر گفته است که افراد را به صورت آنلاین ردیابی و ترول کرده است، از هر هشت نفر یک نفر درگیر آزار و اذیت آنلاین بوده و از هر 10 نفر یک نفر به سخنان نفرت انگیز یا هک دست زده است.

سایر فعالیت‌های مجرمانه که نوجوانان به آن اعتراف کردند شامل ارسال هرزه‌نگاری انتقام‌آمیز و سخنان نفرت‌انگیز، ارسال غیر توافقی تصاویر محرمانه، و پول‌بازی، که شامل دریافت پول از شخص ثالث و انتقال آن برای کمیسیون است. بیش از 90 درصد از این تراکنش ها به جرایم سایبری مرتبط است، به این معنی که قاطر شریک جرم است زیرا آنها عواید حاصل از جنایات را می شویید.

تقریباً سه چهارم مردان به نوعی از جرایم سایبری یا ریسک پذیری آنلاین اعتراف کردند. این رقم در میان زنان (65 درصد) اندکی کمتر بود. چهل و چهار درصد از مردم گفتند که پورنوگرافی آنلاین تماشا کرده اند.

جولیا دیویدسون گفت: “تحقیق نشان می دهد که بخش بزرگی از جوانان در اتحادیه اروپا درگیر نوعی جرایم سایبری هستند، به حدی که انجام جرایم سطح پایین آنلاین و ریسک پذیری آنلاین تقریباً عادی شده است.” یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد جرم شناسی در دانشگاه شرق لندن (UEL).

با نگاهی به مدت زمانی که شرکت کنندگان آنلاین سپری کردند، نیمی از آنها چهار تا هشت ساعت در روز گفتند، در حالی که چهار نفر از هر ده بیش از هشت ساعت در روز، عمدتاً با تلفن خود، گفتند. همانطور که در یک نظرسنجی متفاوت در ماه آگوست دیدیم، یوتیوب همچنان پلتفرم انتخابی نوجوانان است. اینستاگرام، واتس اپ، تیک تاک و اسنپ چت نیز محبوب بودند. به نظر می رسد فیس بوک شهرت خود را به عنوان یک پلت فرم رسانه اجتماعی برای «افراد مسن» به دست آورده است.

از 9 کشور در این نظرسنجی، اسپانیا بالاترین نسبت (75٪) از شرکت کنندگانی را داشت که به ترکیبی از رفتارهای مجرمانه و مخاطره آمیز اعتراف کردند. بریتانیا با 58 درصد کمترین میزان را داشت. این کشور لایحه ایمنی آنلاین خود را در این هفته به پارلمان بازمی‌گرداند که شرکت‌های فناوری، احتمالاً از جمله OnlyFans را ملزم می‌کند تا از کاربران خود در برابر محتوای غیرقانونی مانند تصاویر کودک آزاری و محتوای «قانونی اما مضر» محافظت کنند.منبع