معماری Intel Panther Lake با iGPU Celestial Xe3 فاش شد

در حالی که این پست از آن زمان حذف شده است، سخت افزار تام توانست یک اسکرین شات بگیرد که کل نقشه راه اینتل را برای چند سال آینده نشان می دهد، از جمله Meteor Lake، Arrow Lake و Lunar Lake. در حالی که انتظار می رود Meteor Lake امسال به عنوان جانشین Raptor Lake وارد شود، Arrow Lake و Lunar Lake می توانند در سال 2024 شروع به کار کنند و احتمالاً Panther Lake در سال 2025 به دنبال آن خواهد بود.

ماه گذشته توسط اینتل تایید شد، LPG و HPG دو نوع فرعی معماری Xe GPU این شرکت خواهند بود. در حالی که اولی برای پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه بهینه‌سازی می‌شود، دومی راه خود را برای تراشه‌های گرافیکی مجزا پیدا می‌کند. انتظار می‌رود که پردازنده‌های Meteor Lake اینتل اولین پردازنده‌هایی باشند که از iGPU با معماری جدید Xe-LPG GPU استفاده می‌کنند، اما Arrow Lake نیز قرار است همان فناوری را برای راه‌حل گرافیکی یکپارچه خود حفظ کند.

چیزی که باید منتظرش بود: اینتل قبلاً نقشه راه آینده CPU خود را تا معماری Lunar Lake فاش کرده است که انتظار می رود سال آینده معرفی شود. با این حال، این شرکت هنوز به طور رسمی در مورد برنامه های خود فراتر از Lunar Lake چیزی نگفته است، بنابراین آخرین نشت بینشی از آنچه برای آینده در نظر دارد ارائه می دهد.

در هر صورت، Panther Lake و Celestial در آینده راه خواهند یافت، و احتمالاً در آستانه راه اندازی آنها نشت بیشتری وجود خواهد داشت. در کوتاه مدت، انتظار می‌رود اینتل به‌روزرسانی Raptor Lake خود را در سال جاری همراه با برخی تراشه‌های Meteor Lake و پردازنده‌های گرافیکی گسسته Arc Alchemist عرضه کند.

بخونید:  راکتورهای هسته ای کوچک می توانند مشکل انرژی پایدار مراکز داده را حل کنند

منبع

pic.twitter.com/2W8TPmNzgs

– (@harukaze5719) 7 مارس 2023

ظاهراً یکی از مهندسان اینتل نام و جزئیات مهمی را در مورد سری پردازنده‌های نسل شانزدهم Core این شرکت فاش کرده است. در اصل خالدار توسط tipster @harukaze5719، پروفایل LinkedIn یک طراح سخت‌افزار گرافیکی اینتل نشان داد که معماری پردازنده Panther Lake از Lunar Lake پیروی می‌کند و معماری Xe3-LPG را شامل می‌شود.

در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد دریاچه پلنگ در دست نیست، اما می دانیم که دریاچه لونار به طور خاص برای نوت بوک های سبک و باریک طراحی شده است، به این معنی که دریاچه پلنگ می تواند برای دسکتاپ های مصرف کننده باشد.