مقامات بریتانیا از اپل و گوگل در مورد مرورگرهای موبایل و بازی های ابری تحقیق می کنند

اتحادیه اروپا همچنین در تلاش است تا سیاست های موتور مرورگر موبایل را سرکوب کند. ماه گذشته، قانون بازارهای دیجیتال (DMA) را تصویب کرد که شرکت ها را از مجبور کردن کاربران و مشاغل به استفاده از یک موتور مرورگر منع می کند. هرگونه عواقبی که DMA برای اپل یا گوگل به همراه خواهد داشت، احتمالا در چند سال آینده رخ خواهد داد.منبع

کاربران آیفون و آیپد اپل علاوه بر سافاری اپل، گزینه های مرورگر وب زیادی دارند. با این حال، دروازه بانان کوپرتینویی از آنها می خواهند که بر روی موتور مرورگر WebKit سافاری اجرا شوند. به همین ترتیب، گوگل با موتور کرومیوم خود در اندروید محیط مشابهی را حفظ می کند (اکثر مرورگرهای ویندوز نیز بر روی کرومیوم اجرا می شوند).

چه اتفاقی افتاده؟ توسعه دهندگان مدت هاست که از کنترل اپل و گوگل بر مرورگرهای وب موبایل و محدودیت های بازی ابری اپل شکایت دارند. رگولاتورها در بریتانیا اعلام کردند که تابستان گذشته از این شکایات آگاه بودند، اما اکنون دلایل کافی برای شروع تحقیقات رسمی در مورد سیاست‌های غول‌های موبایل دارند.

توسعه‌دهندگان به CMA گفته‌اند که سیاست‌هایی مانند این با سرکوب نوآوری و افزایش هزینه‌ها به کسب‌وکارشان آسیب می‌زند. برخی از توسعه دهندگان می گویند اشکالات WebKit آنها را مجبور به ساخت برنامه – بنابراین پرداخت برای گواهینامه اپل – برای خدماتی کرد که باید از طریق وب سایت های تلفن همراه به خوبی کار کنند.

CMA پس از بررسی اولیه این موضوع در ژوئن، موتور مرورگر و محدودیت‌های بازی ابری را ضدرقابتی خواند. اشاره کرد که 97 درصد از مرور وب تلفن همراه در سال 2021 در بریتانیا بر روی WebKit یا Chromium انجام شده است. رگولاتور اپل و گوگل را دو قطبی در محاسبات موبایلی می داند.

بخونید:  AMD Advantage همراه با ویژگی های جدید افزایش عملکرد روی دسکتاپ ها وارد می شود

این هفته، سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) آغاز تحقیقات بازار را در مورد قوانین اپل و گوگل در مورد مرورگرهای وب iOS و اندروید به ترتیب اعلام کرد. CMA همچنین در مورد امتناع اپل از اجازه دادن به برنامه های بازی ابری در فروشگاه App خود تحقیق خواهد کرد.

رگولاتور بریتانیا مشخص نکرده است که اگر اپل و گوگل تصمیم بگیرند اتهامات رفتاری ضدرقابتی علیه آن‌ها را مطرح کنند، چه عواقبی را می‌تواند به همراه داشته باشد. با این حال، این سازمان گفت که تحقیقات آن می تواند تغییر در سیاست های داخلی فعلی را تشویق کند.

در همین حال، مایکروسافت، انویدیا و گوگل مجبور شدند از صفحات وب برای دور زدن ممنوعیت نرم اپل در برنامه های بازی ابری برای iOS استفاده کنند. این یک ممنوعیت نرم است زیرا اپل چنین برنامه هایی را ممنوع نمی کند. درعوض، لازم است که هر بازی در یک سرویس ابری برای صدور گواهینامه برنامه جداگانه ارسال شود، که نشان دهنده ترجیح خدمات اشتراکی مانند Apple Arcade و Netflix Games است. فروشگاه Google Play به برنامه های بازی ابری مانند Xbox Cloud Gaming مایکروسافت و GeForce Now انویدیا حتی قبل از بستن پلت فرم بازی ابری Stadia رقیب خود اجازه داد.