ممنوعیت صادرات ماشین‌های تراشه‌سازی چین به هلند و ژاپن نیز کشیده شد


چرا مهم است: پس از تولیدکنندگان مستقر در ایالات متحده، شرکت های هلندی و ژاپنی اکنون در حال آماده سازی ممنوعیت شدیدتری برای صادرات فناوری به چین هستند. این کشور آسیایی به هیچ یک از ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت ریزتراشه های با کارایی بالا دسترسی نخواهد داشت.

به نظر می رسد چین به زودی قادر به تولید ریزتراشه های پیشرفته خود نخواهد بود. دولت ایالات متحده قبلاً ممنوعیت صادرات KLA Corp، Lam Research Corp و Applied Materials را اعمال کرده است و اکنون زمان آن است که هلند و ژاپن تصمیم واشنگتن را برای قطع کامل پکن از بازار فناوری بین‌المللی ماشین‌های تراشه‌سازی بپذیرند.

به گفته افراد مطلع، در هفته های آینده اعلامیه جدیدی از آمستردام و توکیو منتشر خواهد شد: این دو پایتخت به واشنگتن خواهند پیوست تا کنترل صادرات دستگاه های پیشرفته تولید تراشه به چین را گسترش دهند، اقدامی که منجر به عذاب خواهد شد. جاه طلبی های پکن برای آینده فناوری خودساخته.

در ماه اکتبر، وزارت ایالات متحده دستورات خاصی را به KLA Corp، Lam Research Corp و Applied Materials ارسال کرد و خواستار توقف صادرات تجهیزات مورد نیاز برای ساخت قطعات نیمه هادی با فرآیندهای زیر 14 نانومتری به چین شد. در صورت تایید، تصمیمات جدید ASML Holding NV و Tokyo Electron Ltd. را به لیست رو به رشد شرکت هایی که از توانایی انجام تجارت در کشور محروم هستند اضافه می کند.

ممنوعیت کامل صادرات اعمال شده بر ASML Holding به ویژه برای جاه طلبی های چین ویرانگر خواهد بود، زیرا شرکت مستقر در Veldhoven در ماشین های فوتولیتوگرافی که برای تولید پیشرفته ترین تراشه های کامپیوتری موجود امروزی استفاده می شوند، متخصص است. این شرکت هلندی در حال حاضر تنها تامین‌کننده دستگاه‌های لیتوگرافی نور فرابنفش شدید (EUV) در جهان است و با ارزش‌ترین شرکت فناوری اروپایی با ارزش بازار یا حدود 200 میلیارد دلار است.

به گفته استیسی راسگون، تحلیلگر سانفورد سی. برنشتاین، با اعمال آخرین ممنوعیت های صادراتی، “هیچ راهی وجود ندارد که چین بتواند به تنهایی یک صنعت پیشرو ایجاد کند.” راسگون گفت: “شانس نیست.” در حال حاضر هیچ اظهارنظر رسمی در مورد شایعات مربوط به ممنوعیت ها از سوی دولت هلند و ژاپن منتشر نشده است.

با این حال، مشخص است که مقامات هلندی از قبل در حال برنامه ریزی محدودیت های صادراتی جدید برای فناوری پیشرفته به چین بودند. شایعات می گویند که دولت ژاپن با محدودیت های مشابه موافقت کرد و می خواست هماهنگ عمل کند. در ماه نوامبر، مقامات دولت ایالات متحده برای بحث در مورد ممنوعیت صادرات احتمالی در هلند بودند، در حالی که جینا ریموندو، وزیر بازرگانی، همین موضوع را با رئیس وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت (METI) ژاپن یاسوتوشی نیشیمورا از طریق کنفرانس تلفنی در هفته گذشته در میان گذاشت. .منبع