ممکن است اینتل پردازنده‌های دسکتاپ Meteor Lake را به نفع تازه‌سازی Raptor Lake لغو کرده باشد


شایعه ساز: شایعات در سال گذشته تصویری پرآشوب از توسعه نسل چهاردهمین پردازنده‌های Meteor Lake اینتل را ترسیم کرده‌اند. آخرین اطلاعات در مورد تلاش های اینتل برای انتقال از معماری فعلی CPU خود یک گام جلوتر می برد.

جدیدترین شایعات در مورد پردازنده های نسل چهاردهم اینتل نشان می دهد که این شرکت نسخه های دسکتاپ Meteor Lake را لغو کرده است. ممکن است سری آینده در تقلا برای مطابقت با نرخ ساعت رپتور لیک، بسیار کمتر از آن باشد.

شایعات نوامبر حاکی از آن بود که اینتل قصد ندارد هیچ پردازنده‌ی مرکزی Meteor Lake را در سال 2023 عرضه کند. در عوض، این شرکت جایگاه محصول سال 2023 را با به‌روزرسانی آخرین خط Raptor Lake خود با بهبود عملکرد متوسطی پر خواهد کرد. Meteor Lake به‌عنوان یک سری از پردازنده‌های لپ‌تاپ در سال 2024 همراه با نسل پانزدهمین پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake و احتمالاً سری دسکتاپ Meteor Lake به کار خواهند رفت.

با این حال، افشاگر مورد اعتماد @OneRaichu این هفته گفت که ممکن است هرگز پردازنده های دسکتاپ Meteor Lake وجود نداشته باشد. پردازنده‌های نسل چهاردهم قرار است نشانگر گذار اینتل به معماری مبتنی بر کاشی باشند، که مشابه طراحی «تراشه‌ای» AMD برای پردازنده‌های اخیر خود است، اما ممکن است اینتل در میان این تغییر در حفظ عملکرد کلاس دسکتاپ با مشکل مواجه شود.

با این حال، یک خبر خوب این است که اینتل تأیید می کند که Meteor Lake از رمزگذاری سخت افزاری AV1 پشتیبانی می کند. پردازنده‌های گرافیکی اختصاصی Arc Alchemist این شرکت اولین پردازنده‌هایی بودند که از رمزگذاری سخت‌افزاری AV1 برخوردار بودند، در حالی که پردازنده‌های گرافیکی RDNA3 AMD و Ada Lovelace انویدیا به سرعت دنبال شدند. پردازنده‌ها مدتی است که AV1 را از طریق نرم‌افزار رمزگذاری کرده‌اند، اما تنها آخرین پردازنده‌های گرافیکی می‌توانند کار را از طریق سخت‌افزار انجام دهند.

فرمت جدید فشرده سازی کارآمدتری را نسبت به VP9 یا H.264 فراهم می کند، اما برخلاف H.265 بدون حق امتیاز نیز می باشد. AV1 به شرکت‌ها و افراد کمک می‌کند محتوای ویدیویی واضح‌تری را ارزان‌تر و کارآمدتر تولید کنند. در حال حاضر، برای رمزگذاری یا رمزگشایی به سخت افزار نسبتاً جدید نیاز دارد، اما پشتیبانی از فرمت به سرعت در حال گسترش است.

Meteor Lake قرار است گره پردازشی Intel 4 را در کاشی محاسباتی خود با گره 3 نانومتری TSMC روی کاشی GPU ترکیب کند. این سری همچنین ممکن است دارای پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه باشد که از ردیابی پرتو بر اساس قابلیت‌های ردیابی پرتوی Arc Alchemist پشتیبانی می‌کنند.

علاوه بر این، انتظار می‌رود که پردازنده‌های نسل چهاردهم به سوکت جدیدی منتقل شوند. رایچو حدس و گمان می زند که ممکن است از سه نسل پردازنده مانند LGA 1700 پشتیبانی کند که از پردازنده های نسل یازدهم، دوازدهم و سیزدهم اینتل پشتیبانی می کند.

منبع