موزیلا تأیید می کند که مسدود کننده های تبلیغات Manifest V2 را در فایرفاکس فلج نمی کند

از دیگر تغییرات مهم فایرفاکس 109.0 می‌توان به حفاظت از سوء استفاده جدید Arbitrary Code Guard در حین پخش رسانه (برای کاربران ویندوز)، اصلاحات امنیتی مختلف و موارد دیگر اشاره کرد. تم های Colorways دیگر برای کاربران جدید در دسترس نخواهند بود و کاربران macOS رفتار اسکرول جدیدی را بیشتر مطابق با سایر مرورگرهای وب macOS تجربه خواهند کرد.منبع

با این حال، در چند حوزه هدف، موزیلا تصمیم گرفت رویکرد متفاوتی در مقایسه با گوگل داشته باشد.

تصویر بزرگ: موزیلا وعده داده است که استاندارد افزونه Manifest V3 تحمیل شده توسط گوگل را بدون جریمه کردن انتخاب کاربران، پذیرفته است. فایرفاکس 109 که به تازگی منتشر شده است با افزونه های V2 و V3 کار می کند و موزیلا می گوید سازگاری با مسدودکننده های تبلیغات مدرن در آینده بسیار مهم است.

موزیلا بر این باور است که کاربران فایرفاکس “وقتی به گسترده‌ترین برنامه‌های افزودنی و ویژگی‌های مفید در دسترس دسترسی داشته باشند، بیشترین سود را می‌برند”، بنابراین آنها موافقت کردند که پشتیبانی Manifest V3 را برای افزونه‌ها معرفی کنند تا “سطح بالایی از سازگاری برای پشتیبانی از توسعه مرورگرهای مختلف را حفظ کنند.” “

Manifest V3 یک API جدید است که توسط Google به عنوان جایگزین ایمن‌تر برای Manifest V2 برای برنامه‌های افزودنی کروم ایجاد شده است، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان نگرانی‌های خود را در مورد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تری ابراز کرده‌اند که می‌تواند ابزارهای مسدود کردن تبلیغات را بسیار کمتر از امروز مفید کند. موزیلا توضیح می‌دهد که بسیاری از تغییرات Manifest V3 ناسازگاری‌هایی را بین مرورگرهای مبتنی بر فایرفاکس و کرومیوم ایجاد می‌کنند، که بار سنگینی را بر دوش توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از دو نسخه بسیار متفاوت از افزونه‌هایشان وارد می‌کند.

بخونید:  بلوک آب مستقیم AM5 می تواند دمای CPU را تا بیش از 25 درجه سانتیگراد کاهش دهد
فایرفاکس 109.0 با پیاده سازی Manifest V3 API ویژگی دیگری را برای کاربرانی که در بالا به حریم خصوصی فکر می کنند معرفی می کند. یک دکمه جدید «افزونه‌ها» در نوار ابزار مرورگر به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی افزونه‌های V3 را مدیریت کنند و در عین حال مجوزهایی را که برای کار با داده‌ها و وب‌سایت‌ها نیاز دارند فهرست می‌کنند.

وقتی صحبت از امنیت و حریم خصوصی می شود، فایرفاکس برخی از عناصر متمایز را ادغام می کند. نسخه Mozilla Manifest V3 قابلیت همکاری افزونه بین مرورگرها را «همراه با بهبود منحصربفرد حفظ حریم خصوصی و امنیت» ارائه می‌کند و در عین حال سازگاری با برنامه‌های افزودنی موبایل را افزایش می‌دهد. موزیلا در ماه نوامبر پذیرش افزونه‌های Manifest V3 را در فروشگاه افزونه رسمی فایرفاکس (AMO) آغاز کرد و نسخه پایدار فایرفاکس 109.0 به طور رسمی افزونه‌های V3 را به پایگاه کاربری گسترده‌تر فایرفاکس معرفی می‌کند.

موزیلا می‌گوید مسدودکننده‌های محتوا برای کاربران فایرفاکس که به حفظ حریم خصوصی فکر می‌کنند بسیار مهم هستند و معمولاً محبوب‌ترین نوع افزونه مرورگر هستند. آنها مرور را سریعتر و یکپارچه تر می کنند و واضح است که به هیچ وجه توسط مرورگر منبع باز جریمه نمی شوند. فایرفاکس در واقع به پشتیبانی کامل از افزونه‌های Manifest V2 ادامه می‌دهد و «موثرترین ابزارهای حفظ حریم خصوصی موجود مانند uBlock Origin و دیگر برنامه‌های افزودنی مسدودکننده محتوا و حفظ حریم خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد».

موزیلا آخرین نسخه مرورگر وب فایرفاکس خود را منتشر کرده است و توضیح می دهد که کاربرانش هیچ محدودیتی در قابلیت های افزونه مانند مواردی که در کروم معرفی می شوند، نخواهند داشت. بنیاد منبع باز در واقع از فناوری Manifest V3 بسیار بحث‌برانگیز استقبال می‌کند، بدون اینکه ویژگی‌های مورد نیاز قدرتمندترین افزونه‌های مسدودکننده تبلیغات موجود امروزی را کنار بگذارد.

بخونید:  حافظه نهان SRAM CPU و GPU کوچک نمی شود، که می تواند هزینه تراشه را افزایش دهد یا عملکرد را کاهش دهد