موزیلا می خواهد با “چالش هوش مصنوعی مسئولانه” اخلاق را به هوش مصنوعی بازگرداند.


در متن: الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و مدل‌های پیچیده زبان، دنیای فناوری را طوفانی کرده است. این الگوریتم‌ها نه محدودیت‌ها و نه اصول اخلاقی را در ساخت محتوا رعایت نمی‌کنند، بنابراین موزیلا به فکر رویکرد جدیدی برای یک کسب‌وکار هوش مصنوعی واقعاً مسئولانه است.

آخرین تلاش موزیلا برای نجات آینده اینترنت از طریق ایجاد یک هوش مصنوعی قابل اعتماد انجام می شود. این شرکت با تکیه بر وایت پیپر Trustworthy AI منتشر شده در سال 2020 و تجربه به‌دست‌آمده از ابتکار Mozilla Builders، اکنون طراحی برنامه‌ای جدید انکوباتور را برای ترویج راه‌حل‌های هوش مصنوعی انجام می‌دهد که به جای طمع خالص در خدمت جامعه باشد.

موزیلا گفت: چند ماه گذشته نشان داده است که هوش مصنوعی دیگر آینده نیست، بلکه اکنون ماست. انفجار هوش مصنوعی یک شبه اتفاق نیفتاد، البته، زیرا چندین دهه کار در این لحظه انجام شده است. چالش هوش مصنوعی مسئولیت پذیر این شرکت راه اندازی مجدد نوعی برنامه جدید موزیلا سازندگان است، یک انکوباتور آزمایشی که فرصت های تجاری هوش مصنوعی را تحریک می کند و در عین حال مطمئن می شود که این فناوری جدید به نفع کل جهان خواهد بود.

موزیلا از کارآفرینان و “سازندگان” دعوت می کند تا به آینده ای بپیوندند که در آن فناوری هوش مصنوعی از طریق این لنز مسئولیت پذیر جدید توسعه می یابد. موزیلا گفت، شرکت‌ها و افرادی که می‌خواهند راه‌حل‌های هوش مصنوعی بسازند (یا در حال ساختن) هستند که «جاه‌طلبانه اما اخلاقی و کلی‌نگر» هستند، می‌توانند آدرس ایمیل خود را در وب‌سایت چالش هوش مصنوعی پاسخگو برای دریافت اعلان‌های آینده درباره پروژه ارائه کنند.

موزیلا 50000 دلار برای بهترین برنامه‌ها و پروژه‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند و جایزه بزرگ 25000 دلاری را برای برنده رتبه اول دریافت می‌کند. علاوه بر این، این شرکت نامزدهای برتر را به گردهمایی از «باهوش‌ترین فن‌آوران، رهبران کسب‌وکار و اخلاق‌شناسانی که بر روی هوش مصنوعی قابل اعتماد کار می‌کنند» دعوت می‌کند تا به ایده‌هایشان کمک کند. به نظر می رسد بهترین ذهن های صنعت هوش مصنوعی نیز به شرکت کنندگان مشاوره ارائه می دهند.

موزیلا گفت که “ما در یک نقطه اوج هستیم” با تکامل هوش مصنوعی، و اکنون زمان بسیار مهمی برای ترویج و ایجاد یک جنبش هوش مصنوعی قابل اعتماد است. چالش هوش مصنوعی مسئولیت پذیر از 30 مارس 2023 شروع به پذیرش برنامه ها می کند.

در اخبار دیگر، موزیلا همچنان در حال تلاش برای تبدیل وب به مکانی بهتر در حال حاضر است. مرورگر وب فایرفاکس به زودی ادغام مستقیم با سرویس فایرفاکس Relay را فراهم می کند، یک راه حل امن و آسان برای پوشاندن ایمیل که برای پنهان کردن آدرس ایمیل واقعی کاربر در پشت یک ایمیل یکبار مصرف طراحی شده است.

با شروع به عنوان یک راه حل افزودنی اختیاری، حفاظت Firefox Relay اکنون به بخشی از مرورگر اصلی فایرفاکس تبدیل خواهد شد (البته کاربران همچنان باید یک حساب Firefox Relay ثبت کنند). این سرویس محافظت محدود از ایمیل (پنج ماسک ایمیل) را کاملا رایگان ارائه می دهد، در حالی که سطوح حفاظتی بالاتر (با ماسک های ایمیل نامحدود، دسترسی VPN و موارد دیگر) در نهایت هزینه واقعی را به همراه خواهد داشت.منبع