ناسا اولین اهداف آسمانی تلسکوپ فضایی جیمز وب را مسخره می کند

اهداف توسط یک کمیته بین‌المللی متشکل از نمایندگان ناسا، ESA، CSA و موسسه علمی تلسکوپ فضایی انتخاب شدند و شروع رسمی عملیات علمی عمومی وب را نشان می‌دهند.

اولین اهداف رسمی وب به شرح زیر است:

  • سحابی کارینا: سحابی کارینا یکی از بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین سحابی‌های آسمان است که تقریباً ۷۶۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی جنوبی کارینا قرار دارد. سحابی ها مهدکودک های ستاره ای هستند که در آن ستاره ها شکل می گیرند. سحابی کارینا خانه بسیاری از ستارگان پرجرم است که چندین برابر بزرگتر از خورشید هستند.
  • WASP-96 b (طیف): WASP-96 b سیاره ای غول پیکر خارج از منظومه شمسی است که عمدتاً از گاز تشکیل شده است. این سیاره که نزدیک به 1150 سال نوری از زمین فاصله دارد، هر 3.4 روز یک بار به دور ستاره خود می چرخد. این سیاره حدود نیمی از جرم مشتری را دارد و کشف آن در سال 2014 اعلام شد.
  • سحابی حلقه جنوبی: حلقه جنوبی یا سحابی “هشت انفجار” یک سحابی سیاره ای است – یک ابر گازی در حال انبساط که ستاره ای در حال مرگ را احاطه کرده است. قطر آن تقریباً نیم سال نوری است و تقریباً 2000 سال نوری از زمین فاصله دارد.
  • پنج نفری استفان: پنجاه استفان در فاصله 290 میلیون سال نوری از ما، در صورت فلکی پگاسوس واقع شده است. قابل توجه است که این اولین گروه کهکشانی فشرده است که در سال 1877 کشف شده است. چهار کهکشان از پنج کهکشان در این پنج کهکشان در یک رقص کیهانی از برخوردهای نزدیک مکرر قفل شده اند.
  • SMACS 0723: خوشه‌های کهکشانی عظیم در پیش‌زمینه، نور اجرام پشت خود را بزرگ‌نمایی و منحرف می‌کنند و امکان مشاهده میدانی عمیق را به جمعیت‌های کهکشانی بسیار دور و ذاتا ضعیف می‌دهند.

به طور خلاصه: ناسا تنها چند روز تا افشای اولین تصاویر تمام رنگی و داده های طیف سنجی ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب فاصله دارد. گویی از قبل پر از انتظار نبودیم، آژانس فضایی با کنایه زدن به اولین اهداف آسمانی وب، مقداری سوخت به آتش اضافه کرده است.

تصاویر این اولین مشاهدات در طول پخش زنده ناسا از ساعت 10:30 صبح شرقی در 12 ژوئیه منتشر خواهد شد. این آژانس گفت که تصاویر به طور همزمان در رسانه های اجتماعی و در وب سایت خود به اشتراک گذاشته خواهد شد.



منبع

ناسا قبلاً تصاویری از سردترین ابزار خود، ابزار مادون قرمز میانی (به اختصار MIRI) به اشتراک گذاشته بود، اما اینها فقط تصاویر آزمایشی برای نشان دادن درست کارکرد آن بودند.