ناظران سانفرانسیسکو روی تصمیم خود برای اجازه دادن به روبات های قاتل 180 درجه می چرخند


چرا مهم است: یک هفته پیش، مقامات سانفرانسیسکو مجوز تغییر قانونی را دادند که به اداره پلیس محلی اجازه می‌دهد از ربات‌ها برای کشتن مظنونان در سناریوهای بسیار خطرناک استفاده کند. هیئت نظارت این اقدام را تنها با مخالفت نمادین با رای 8-3 تصویب کرد. حالا تخته 180 چرخیده است.

در دومین رای گیری برای تعیین اینکه آیا افسران می توانند از نیروی کشنده با روبات های کنترل از راه دور استفاده کنند یا خیر، هیئت نظارت سانفرانسیسکو به طور موثر این مقررات را با رای 8-3 تصویب کرد که ممنوعیت استفاده از ربات ها را به صورت کشنده تایید کرد. هیأت مدیره باید دو بار تغییرات قوانین اجرای قانون را قبل از ارسال آنها برای تأیید نهایی به شهرداری تأیید کند. سانفرانسیسکو کرونیکل خاطرنشان می کند که رأی ثانویه اغلب یک امر رسمی تلقی می شود، زیرا تغییر تصمیم اولیه برای هیئت مدیره بسیار غیرعادی است.

فعالان حقوق مدنی هفته گذشته زمانی که این قانون برای اولین بار تصویب شد، دست به کار شدند. بسیاری این اقدام را به عنوان انتصاب قاضی، هیئت منصفه و جلاد اداره پلیس سانفرانسیسکو می دانستند. SFPD توضیح داد که تنها زمانی از این تاکتیک استفاده خواهد کرد که جان غیرنظامیان یا افسران در خطر قریب‌الوقوع باشد و دیگر راه‌های کاهش تنش را تمام کرده باشد.

با این حال، توضیحات این وزارتخانه کمک چندانی به فرونشاندن اعتراض شهروندان سانفرانسیسکو نکرد. سپس ناظران مخالف تهدید کردند که تغییرات مقررات را به یک اقدام رای تبدیل خواهند کرد تا به مردم سانفرانسیسکو اجازه تصمیم گیری بدهد. به نظر می رسد این تهدید پنج ناظر را متقاعد کرده است که نظرات خود را تغییر دهند.

ناظر دین پرستون پس از رأی گیری روز سه شنبه گفت: «مردم سانفرانسیسکو با صدای بلند و واضح صحبت کرده اند: جایی برای روبات های پلیس قاتل در شهر ما وجود ندارد. “[We] باید روی راه‌هایی برای کاهش استفاده از زور توسط مجریان قانون محلی کار کرد، نه اینکه ابزار جدیدی برای کشتن مردم در اختیار آنها قرار داد.»

حالا توپ به زمین کمیته قوانین بازگشته است. بازنگری مصوب هیئت مدیره، افسران را از استفاده از نیروی کشنده رباتیک منع می کند. SFPD می‌تواند این قانون را بازنگری کند و مجدداً آن را ارسال کند، شاید محدودیت‌های بیشتری برای کاهش ترس عمومی اضافه کند، یا می‌تواند آن را کنار بگذارد و ممنوعیت هیئت مدیره را بپذیرد. کمیته قوانین در هفته آینده روی پیش نویس کار خواهد کرد.

این تغییرات در قاعده در پاسخ به AB481 کالیفونیا صورت می‌گیرد که همه سازمان‌های مجری قانون در این ایالت را ملزم می‌کند تا سالانه گزارش‌های مفصلی در مورد استفاده از زرادخانه‌های نظامی خود از جمله روبات‌ها ارائه کنند. این گزارش ها باید شامل فهرستی از تسلیحات و توضیحاتی برای استفاده از آنها باشد.

اعتبار تصویر: ربات نظامی توسط سوادیم، روبوکاپ توسط خوزه پادیلهامنبع