نحوه اجرای ستون بتنی – اجزا، انواع و مراحل اجرا – به زبان ساده

خرید و فروش تجهیزات قالب بندی بتن ، جک سقفی و … جک های سقفی اصولا به خواسته حفظ سقف موقت بنا در هنگام تولید و ساز به کار گیری میشوند. در سالهای ابتدایی (تا قرن 19 میلادی)، گچ به عنوان گزینه اصلی برای قالب نگهدارنده موادی نظیر ژیپس، آهک و سیمان به کار میرفت. مواد تشکیل دهنده جداره داخلی قالب نیز نباید با سیمان در حال هیدراتاسیون واکنش دهند. اما به هر حال هدف از حضور هر شیلنگ ویبراتور، ارتقای بتن در پروژههای بزرگ و پرهزینه است. برای پروژه های بزرگ از چه نوع قالب بتنی استفاده میشود ؟ اما برخی از انواع سقف ها مثل سقف های قالب بتنی باید حتماً از جک ساختمانی استفاده کنند تا عملیات ساخت سقف به درستی انجام شود. برای قالب بندی فونداسیون ، بهتر است از قالب فلزی بتن استفاده شود زیرا نسبت به سایر روش ها از استحکام و سطح شاقولی مناسب تری برخوردار است.

شما میتوانید با دقت به مدل بنا و ساختمان خویش، قالب های مدولار ایده آل را تعیین فرمائید. پارچه قابلیت تبدیل به هر شکل دلخواه را دارد. نوع قالب مورد استفاده در عملیات بتنریزی به محل و نحوه استفاده از قالب بستگی دارد. این عوامل را میتوان به نحوه باز کردن، روش جابجایی، محل انبار کردن و نحوه نگهداری قالب تقسیمبندی کرد. هدف از روشهای مختلف قالببندی، ساخت یک مجموعه مقاوم با امکان جابجایی، برپا کردن، بتنریزی و باز کردن آسان است. پس از جدا کردن دوغاب سفت از لبه ورقهای تخته لایه باید سطح آنها را با یک لایه رهاساز شرکت قالب بتن پوشاند. بهروهوری انرژی سیستم ICF بالا است و نیازی به باز کردن قالب پس از بتنریزی وجود ندارد. هنگام تماس بتن مرطوب با صفحه منیزیومی، امکان حل شدن منیزیوم کلراید و خوردگی میلههای تقویت کننده درون بتن وجود دارد. تختههای اکسید منیزیوم در ابعاد و عیارهای مختلف تولید میشود.

در مجموع، دوام مواد سازنده قالب برای دستیابی به سطح باکیفیت بتن و اطمینان از ایمنی اجزا قالب ضروری است. در اوایل سال 1899 میلادی (حدود سال 1277 شمسی)، توماس ادیسون یک کارخانه سیمان را با هدف ساخت سیمان پرتلند باکیفیت تاسیس کرد. در اوایل دهه 1910 میلادی (اواخر دهه 1280 شمسی)، ادیسون ساخت نمونه اولیه از خانههای بتنی یکپارچه را با ریختن ملات در یک قالب مخصوص، با موفقیت به اتمام رساند. پیش از ریختن بتن درون قالب، به جداره داخلی قالب روغن یا هرگونه ماده رهاساز دیگر مالیده میشود تا از چسبیدن بتن به سطح چوب جلوگیری شود. قالب مدولار یا صنعتی از چند قطعه پیش ساخته با چارچوب فلزی (معمولا فولادی یا آلومینیومی) و جداره داخلی فولادی، آلومینیومی، چوبی یا هر ماده دلخواه دیگر ساخته میشود. در عین حال طراحی ایدهآل مقدار خرابی آنها را بسیار کم کرده است و از طرف دیگر شرایط نگهداری از آنها را ساده میکند. در عین حال عایق پلاستیکی ضعیف باعث نفوذ رطوبت میشود. در عین حال پوکر تماماً در مواجهه با سیال چگال و مخرب بتن قرار دارد.

«قالب سازهای برجا» (Stay-In-Place Structural Formwork)، مجموعهای از قالبها (معمولا از جنس فیبرهای پلیمری تقویت شده) است که در محل اجرای پروژه ساخته میشود. این قالب در محل اجرای پروژه و با استفاده از الوار و تخته لایه یا نپوپان مقاوم در برابر رطوبت ساخته میشود. قالب لارج پنل یا لارج پانل با ایجاد سطح هموار و حذف عیوب سطحی بتن می تواند باعث حذف مراحل نازک کاری و زیر سازی در معماری بنا شود و در هزینه و زمان صرفه جویی کند. همین ویژگی، محبوبیت قابلهای پارچهای را برای ساخت سازههایی با معماری منحصر به فرد را افزایش داده است. به بخشی از قالب که در تماس مستقیم با بتن قرار میگیرد، جداره داخلی قالب میگویند. به ساخت قالب با استفاده از مواد چوبی، اصطلاحا «تخته قالب بندی» (Shuttering) میگویند. به علاوه، به دلیل رفتار مشابه عضوهای فشاری، به اکثر آنها ستون میگویند. قالب بتن صباغی با خدمات تولید و فروش قالب بتن،بالابر، ستون ریز ، ویبراتور ، یونولیت،لوله داربستی، تخته قالب بندی انواع تخته روسی و ایرانی ، بولت ،انواع جک و خاموت زن، پاکت بتن ریزی تاور و … درون قالب عایق ماندگار میلههای تقویتکننده قرار میدهند و سپس آن را به وسیله بتنی با اسلامپ مناسب پر میکنند.

بخونید:  تقسیم‌بندی شیرهای صنعتی بر اساس نوع حرکت و شکل مجرا کاسپین شیر کادوس | kasrasaran

علاوه بر این، این امکان وجود دارد تا قالب مدولار بتن با توجه به نیاز مشتری و بر اساس ابعاد سفارشی آن نیز تولید شود. اگرچه، به دلیل وزن پایین قالب مدولار، امکان افتادن آن بر اثر عواملی مانند وزش باد شدید در هنگام برپا کردن قالب وجود خواهد داشت. هر کدام از این انواع جک ها دارای وزن های مختلف بر حسب ارتفاع های مختلف می باشند. تفاوت اصلی آن ها این است که آلومینیوم چگالی کمتری نسبت به فولاد دارد و همین عامل باعث سبک تر شدن قالب می گردد. البته فلز آلومینیوم رایجتر است؛ چرا که قیمت تمام شده کمتری برای سازنده دارد. اگر چه شیلنگ ویبراتور دستگاه کوچکی است؛ اما این دلیل نمیشود تا از اهمیت استراتژیک آن در عملیاتهای بتنریزی غافل باشیم. بنابراین لازم است تا همواره سعی در استفاده از بهترین شیلنگ ویبراتورها داشته باشیم.

به طور کلی، قالبهای چوبی کاربرد وسیعی در ساخت سازههای بتنی دارند؛ به شرطی که نگهداری و تمیزکاری آنها به طور مناسب صورت گیرد. از اینرو، باید ابعاد ستون بتنی را با توجه به این پارامترها طراحی کرد و ایمنی آن را مورد تحلیل قرار داد. پانلهائی نیز با رویهای سوراخدار به منظور عبور میان بولتها تولید میگردد که بیشتر در قالببندی دیوارها کاربرد دارند. کاربرد قالب تونلی فرم ( تونل فرم ) چیست؟ فرم معماری و طرح سازهای که قرار است با استفاده از قالبهای لغزنده بتنریزی کرد باید مناسب برای این سیستم قالببندی باشد. خلاقیت در معماری «خلاقیت چیست؟ در دماهای پایین، سرعت گیرش و مقاومت بتن کاهش مییابد. کارگاه های بزرگ بتنی معمولا باید قالب های مشابه را چند بار به کار ببرند بنابراین با توجه به دلایل مختلف از جمله مقاومت و استحکام کم چوب، استفاده از آن صرفهی اقتصادی ندارد و پیشنهاد میشود از قالب فلزی بتن استفاده شود.

در این شرایط، قالبها رطوبت موجود در هوا را به خود جذب و اصطلاحا عرق میکنند. این المانها در واقع جکهایی هستند که برای ثابت نگه داشتن و همچنین تحمل میزان بار موجود روی سقف مورد استفاده قرار میگیرند. در یک تعریف کلی جک سقفی همانطور که از نامش پیداست به جک هایی گفته می شود که برای سقف های تازه ایجاد شده استفاده می شود و کار این دستگاه ، تحمل باری است که سقف ایجاد کرده و نیز ثابت نگاه داشتن جای آن است . جک ساده مناسب زیر پوتر سقف تیرچه بلوک نیست و بهتر است از جک سقفی صلیبی استفاده شود. این جکها به صورت لولههای بلند با قابلیت تنظیم ارتفاع هستند که قبل از بتن ریزی در زیر تیرچه یا میلههای بتن ریزی قرار داده میشوند و وظیفه آنها جلوگیری از تخریب سقف زیر فشار بار بتن ریزی است.

بخونید:  5 اتاق فرار ترسناک برتر کشور رزرو اسکیپ روم ترسناک تهران و کرج | allescape

که از بهترین نوع رزوه در ساخت آن استفاده شده است. قالببندی دال بتنی به نوع دال طراحی شده (یک طرفه یا دو طرفه) بستگی دارد. این مجموعه 12 طبقهای، 146 واحد مسکونی با اندازه و شکلهای مختلف دارد که هر واحد از اتصال یک تا هشت واحد بتنی تشکیل شده است. استفاده از قالبهای بتن، علاوه فراهم کردن امکان ساخت سازههای بتنی با شکلهای مختلف، احتمال ترک خوردن و شکست را نیز کاهش میدهد. چگونه قالبهای بتنی را اندازه گیری کنیم؟ اتصالات روی قطعات بزرگ قالب را باید به طور کامل بررسی کرد و در صورت نیاز تعمیرات لازم را انجام داد. در حال حاضر از این نوع قالبها به صورت محدود در بتن ریزیهای سقف یا فنداسیون استفاده میشود. اجزا تشکیل دهنده قالب بتن به نوع سازه در حال ساخت بستگی دارد. اگر وزن اجزا برای حمل توسط یک نفر دشوار باشد، باید از ماشینآلات مخصوص به منظور جابجایی آنها استفاده کرد.

قالب بتن باید به گونهای ساخته شود که در صورت ضربه و آسیب دیدن، تکههای آن ریخته نشود. شرکت ها و کارخانه های متعددی در کشور این قالب را ارایه می دهند که یکی از آن ها شرکت تک پولاد است این شرکت قالب های لارج پنل را بالاترین و بهترین کیفیت به خریدارن عرضه می کند . پس مطلوب است در این مواقع برای ایمنی بیشتر فاصله جک­ ها را کم کرد. اگر در انتخاب شیلنگ ویبراتور کره ای هوشمندانه تصمیم گرفته باشید و یک مدل با قطر پوکر مناسب را انتخاب کرده باشید، قطعا محصول کره ای نیز در قابلیتهای فنی کم نمیگذارد و به خوبی از پس سختترین عملیاتهای تعریف شده برمیآید. همچنین در پروژه هایی با عمق پی زیاد و یا سطح قالب بندی فونداسیون کم می باشد استفاده می شود. اولین مرحله در ساخت سازههای بتنی، ساخت پی و کف سازی است. دال بتنی، سازهای است که معمولا در سقف ساختمان یا در برخی از مواد بر روی پی قرار میگیرد. معمولا دریچه منهول از جنس چدن و بتن یا ترکیبی از این دو ساخته می شوند. البته این ابعاد به عنوان یک معیار حداقلی در نظر گرفته میشود. البته برای دستیابی به بهترین نتیجه، ماده تشکیل دهنده قالب و انتخاب قالب متناسب با سازه مورد نظر نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

قالب های مدولار نوع دیگری از قالب ها می باشند که استفاده از آنها در کلیه پروژه های بتنی به دلیل قابلیت استفاده مجدد و امکان استفاده از آنها در کلیه ی سازه های بتنی مانند : ستون ، تیر، دال، فنداسیون و غیره ، بسیار اقتصادی می باشد. قالب ها از نظر جنس از قدیم شامل مدل های مختلفی بودند : از قبیل چوبی ، فلزی و اخیرا از جنس پلاستیک ، فایبر گلاس و رزین که به اندازه چوبی ها و فلزی ها دوام ندارند . جک سقفی دارای انواع مختلفی میباشد. قالب بندی از نظر شکل، جنس و موقعیت مکانی به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند.

بخونید:  آذران پلاست رسا سقف کاذب,قیمت سقف کاذب,تولید کننده سقف کاذب,سقف کاذب پی وی سی,قیمت سقف کاذب pvc

ولی دقت نمائید تیرهایی که ارتفاع آن ها به بیش از پنجاه سانتی متر برسد بهتر است از بولت و مهره برای ایجاد پایداری داخلی قالب بندی تیر استفاده کنید. این سوراخ ها به صورت منظم در فاصله 10 سانتی متری از هم قرار دارند و با پین فنر دار و پیچ و مهره به قسمت مادگی و با استفاده از گوه به رزوه محکم می شوند. دو مزیت اصلی این نوع قالب نسبت به قالبهای چوبی، سرعت سرهم کردن بالا (سیستم پیچ، مهره و گیره) و هزینههای عملیاتی پایین (تحمل نیروی زیاد، دوام بالای و عدم نیاز به تعویض قاب) است. در ساخت قالب بتن موادی مانند الوار چوبی، تخته لایه، فلزات، سرامیک یا فیبرهای پلیمری تقویتشده مورد استفاده قرار میگیرند. قالب چوبی، انعطافپذیرترین نوع قالب بتنی است. ستون بتنی L شکل چه کاربردی دارد؟ علاوه بر این، از این جکها میتوان در حین تعویض یک پایه یا ستون ساختمان یا برای ثابت نگه داشتن تنه یک درخت پوسیده نیز استفاده کرد. ستونهای بتنی بر اساس شکل سطح مقطع به انواع مستطیلی/مربعی، دایرهای، L شکل، T شکل، V شکل، شش ضلعی، قوسی، Y شکل و Y شکل قوسی تقسیم میشوند. اجرای ستون بتنی طی مراحل پیکتاژ، آرماتوربندی، قالببندی، بتنریزی، باز کردن قالب و پرداخت صورت میگیرد.

نتیجه گیری حاصل از میزان وزن و فشار وارده بتن به قالب بتن باید قالب فلزی بتن به طوری باشد که بتواند این حجم و فشار حاصل از بتن ریخته شده را تحمل کرده و آسیبی به قالب وارد نشده و دفرمه نشود. مقاومت ماده تشکیل دهنده قالب بتن باید به اندازهای باشد که قالب بتواند نیروهای پیشبینی شده را به خوبی تحمل کند. وزن پایین (جابجایی راحت) و مقاومت خوب (امکان استفاده مجدد) این نوع قالب باعث افزایش محبوبیت آن شده است. با وجود اینکه وظیفه اصلی ستون تحمل بارهای فشاری است، وزن برف، باد و دیگر بارهای جانبی نیز در طراحی آن در نظر گرفته میشوند. این که در ساختمان از چه سقفی استفاده شود ارتباط مستقیمی با طراحی کلی سازه، شرایط آب و هوایی، ارتفاع و وزن سازه، میزان هزینه و مواد مورد استفاده دارد. برای شناخت بیشتر مشتریان با محصولات تسکو از جمله جک سقفی، مقالاتی را در سایت قرار دادهایم، همچنین شما میتوانید برای خرید جک سقفی از راهنمایی و مشاوره آنلاین و غیر حضوری مهندسین و کارشناسان شرکت تسکو استفاده کنید. برای این منظور به فروشندگان موجود در سایت مراجعه کنید و این نوع از جک ها را تهیه کنید .