نحوه اندازه گیری مصرف برق رایانه شخصی

اگر هر یک از بررسی های CPU یا کارت گرافیک ما را بخوانید، متوجه خواهید شد که ما همیشه ارقام مصرف انرژی را برای کل سیستم تست نشان می دهیم. این با استفاده از مانیتوری که به پریز دیواری وصل می‌شود، ضبط می‌شود، جایی که ما کامپیوتر و PSU مربوطه را وصل می‌کنیم.

خوشبختانه، بعید است که کامپیوتر شما به درستی کار نکند، اگر ارقام برق در سطح مناسبی نباشد، مگر اینکه مصرف آن بسیار بیشتر از آنچه باید باشد.

مگر اینکه رایانه شخصی شما مملو از هارد دیسک، کارت ضبط ویدیوی پیشرفته یا سایر لوازم جانبی باشد، مصرف انرژی CPU و GPU بیشترین مصرف انرژی رایانه شما را تشکیل می دهد.

گجت Power اینتل صرفاً میزان مصرف انرژی CPU و DRAM را نشان می دهد و نه بیشتر. در مقایسه با نرم افزار AMD، بسیار ابتدایی است، اما از پردازنده های 12 سال پیش (نسل دوم Core) پشتیبانی می کند.

البته یک برنامه بهتر برای نظارت و نمایش مصرف CPU وجود دارد و آن HWInfo64 است. این برنامه رایگان می تواند مجموعه وسیعی از اطلاعات را در مورد رایانه شخصی شما نمایش دهد و همچنین تقریباً تمام سنسورهای داخل دستگاه را به شما نشان دهد.

بنابراین ما فقط بر روی اندازه گیری مصرف انرژی CPU و کارت گرافیک تمرکز می کنیم. این اطلاعات فقط می تواند به عنوان تخمینی از کل مصرف انرژی مورد استفاده قرار گیرد، اما حداقل برای انجام این کار نیازی به صرف هزینه نخواهید داشت.

برنامه های نظارت بر توان CPU

با روشن کردن برنامه چندین نمودار بلادرنگ به شما نشان می دهد که کل قدرت بسته (چقدر انرژی در ثانیه پردازنده از مادربرد می گیرد)، به همراه سرعت ساعت، استفاده، دما و مصرف انرژی حافظه سیستم را نشان می دهد. (DRAM).

با این حال، اینها از مقادیر توان پیش فرض ارائه شده توسط فروشندگان اجزا استفاده می کنند و خود ماشین حساب ها پاسخ های بسیار متفاوتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، برای همان پیکربندی، Cooler Master 561 W را توصیه کرد، در حالی که BeQuiet! حداکثر توان 692 وات را پیشنهاد می کند – این یک تفاوت قابل توجه 131 وات است.

اکثر این کنتورها همچنین می توانند کل انرژی مصرف شده را که بر حسب کیلووات ساعت اندازه گیری می شود، ثبت کنند و با این مقدار می توان کل هزینه کارکرد کامپیوتر را محاسبه کرد. به عنوان مثال، اگر هزینه برق شما 0.20 دلار به ازای هر کیلووات ساعت باشد و کنتور 3.4 کیلووات ساعت را نشان دهد، حداقل هزینه 0.68 دلار خواهد بود (بدون احتساب مالیات یا هزینه های ثابت).

تراشه‌های گرافیکی، درست مانند پردازنده‌های مرکزی، دارای مجموعه‌ای از حسگرها برای اندازه‌گیری دما و ولتاژ هستند و پردازنده‌های گرافیکی مدرن از آن‌ها برای تخمین مصرف انرژی استفاده می‌کنند. برخی از فروشندگان پرچم هایی را برای رانندگان ارائه می دهند تا ارقام را گزارش دهند، نه فقط خود GPU.

همچنین بخوانید: آیا پردازنده ها و پردازنده های گرافیکی بیش از حد انرژی گرسنه می شوند؟

ما مجبور شدیم برخی از این نمودارها را حذف کنیم تا تصویر شکل بهتری پیدا کند، زیرا متأسفانه راهی برای مرتب کردن مجدد آنها وجود ندارد. به طور پیش فرض، نمودارها بسیار کوچک هستند، بنابراین ممکن است بخواهید راست کلیک کنید، گزینه ها را انتخاب کنید و اندازه آنها را تغییر دهید.

موارد فوق یک راهنمای ساده برای تقریبا آنچه می توانید انتظار داشته باشید را نشان دهید – می توانید یک CPU را بردارید و آن را در سه مدل مادربرد مختلف قرار دهید، و همه آنها ممکن است ارقام قدرت متفاوتی را نشان دهند. مدل‌های سطح علاقه‌مندی که برای امکان اورکلاک طراحی شده‌اند، معمولاً حداکثر بالاتری نسبت به مدل‌های هدف‌گذاری شده برای بخش‌های تجاری یا کم‌هزینه دارند.

بخونید:  Stable Diffusion، تولیدکننده هنر هوش مصنوعی، با شکایت دیگری برای حق نسخه برداری روبرو است، این بار از طرف Getty

تعدادی ماشین حساب آنلاین وجود دارد که توسط سازندگان PSU ایجاد شده است که می تواند تخمینی از نوع منبع تغذیه رایانه شما را ارائه دهد (مثلا Cooler Master و BeQuiet!) که می تواند به عنوان تخمینی برای حداکثر توان استفاده شود. از کامپیوتر شما

با استفاده از کارت گرافیک یکسان در شرایط یکسان در HWInfo64 و GPU-Z (همانطور که در بالا نشان داده شده است)، ممکن است تعجب کنید که اگر همان کارت است و همان آزمایش را انجام می دهد، چرا ارقام گزارش شده کمی متفاوت هستند؟

بهتر است مشخصات قطعات مختلف داخل رایانه شخصی خود را بیابید و از آنها برای قضاوت در مورد دقت اندازه گیری قدرت استفاده کنید. AMD، Intel و Nvidia همگی چنین اطلاعاتی را ارائه می دهند، اگرچه یافتن جزئیات دقیقی که می خواهید همیشه آسان نیست.

اعتبار مستدل: اونور بینایمنبع

HWInfo64 روی طیف وسیع تری از پردازنده ها نسبت به Ryzen Master و Power Gadget کار می کند، اما فراموش نکنید که اگر CPU شما سنسورهای لازم را نداشته باشد، برنامه نمی تواند اطلاعات را به شما نشان دهد. AMD و Intel به سنسورها و دامنه‌های قدرت نام‌های متفاوتی می‌دهند، بنابراین بسته به اینکه چه پردازنده‌ای دارید، ممکن است صفحه‌نمایش بسیار متفاوتی با صفحه بالا ببینید.

برنامه هایی برای قدرت پردازنده گرافیکی

که به نوبه خود به این معنی است که هیچ برنامه ای وجود ندارد که به شما بگوید کل رایانه چقدر انرژی مصرف می کند. خوب، حداقل هیچ یک از اینها رایگان نیست.

برای افرادی که مایل به نظارت بر مصرف انرژی برای مقاصد هزینه برق هستند، این بهترین روش برای استفاده است، زیرا نرم افزار نمایش ارقام قدرت CPU/GPU نمی تواند این را توضیح دهد.

با این حال، فروشندگان رم و مادربرد به ندرت ارقام قدرتی را برای محصولات خود اعلام می کنند، زیرا آنها معمولاً انرژی نسبتا کمی مصرف می کنند (درست مانند درایوهای ذخیره سازی). بنابراین برای کمک به شما در مسیرتان، جدول کوچکی از مقادیر تقریبی توان برای اجزای اصلی یک کامپیوتر رومیزی گردآوری کرده‌ایم.

جزء تایپ کنید محدوده توان معمولی (وات، وات)
CPU دسکتاپ پیشرفته (10 هسته به بالا) 30 (بیکار) | 120 تا 250 (حداکثر)
رومیزی میان رده (6 تا 8) 15 (بیکار) | 60 تا 150 (حداکثر)
دسکتاپ ارزان قیمت (4 تا 6 هسته) 15 (بیکار) | 60 تا 120 (حداکثر)
پردازنده گرافیکی کارت گرافیک سطح بالا 30 (بیکار) | 250 تا 400 (حداکثر)
کارت گرافیک میان رده 20 (بیکار) | 175 تا 220 (حداکثر)
کارت گرافیک پایین رده 20 (بیکار) | 75 تا 150 (حداکثر)
مادربرد اندازه ATX 4 (بیکار) | 15 تا 30 (حداکثر)
Micro-ATX | اندازه Mini-ITX 2 (بیکار) | 5 تا 20 (حداکثر)
DRAM 8 گیگابایت DDR4/5 1 (بیکار) | 5 (حداکثر)
SSD درایو M.2 NVMe 0.5 (بیکار) | 6 (حداکثر)
HDD درایو SATA 3.5 اینچی 7200 دور در دقیقه 3 (بیکار) | 8 (حداکثر)
خنک کننده کیس / فن هیت سینک 2 تا 5 (حداکثر)

این بیشتر به این دلیل است که پردازنده های بزرگ مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می کنند که به نوبه خود به عنوان گرما آزاد می شود، بنابراین نظارت بر این دستگاه ها برای جلوگیری از آسیب رساندن حرارت بیش از حد به آن تراشه ها ضروری است. هر جزء دیگر فقط مقادیر ولتاژ یا دما را نظارت و ارائه می کند.

بخونید:  ویژگی کمتر شناخته شده مایکروسافت اج به صورت ناخواسته اطلاعات سایت هایی را که بازدید می کنید به Bing ارسال می کند.

این چیزی است که HWInfo64 می تواند نشان دهد، درست مانند اطلاعات CPU.

از آنجایی که PSU ها نمی توانند در تبدیل 110 ولت متناوب AC به 3.3 ولت، 5 ولت و 12 ولت DC 100 درصد کارآمد باشند، این واحد به خودی خود انرژی بیشتری را از سوکت نسبت به آنچه که واقعاً به رایانه می دهد، نیاز دارد. به عنوان مثال، اگر بار روی PSU 450 وات باشد، ممکن است در واقع 530 وات را از سوکت بکشد.

اما با ترکیبی از نرم افزار مناسب و کمی تحقیق اینترنتی، قادر خواهید بود میزان مصرف برق رایانه شخصی خود را در کمترین زمان ثبت و بررسی کنید.

هنگامی که برخی از داده ها را جمع آوری کردید، ممکن است بخواهید بررسی کنید که همه چیز همانطور که باید باشد باشد. اگر رایانه شما بیشتر یا کمتر از آنچه شما انتظارش را دارید مصرف می کند، می تواند نشان دهنده عدم تنظیم صحیح تنظیمات مختلف در رایانه باشد.

خوشبختانه، این یک کار بسیار ساده است.

استفاده از نرم افزار برای اندازه گیری توان

با توجه به اینکه رایانه‌های شخصی مشتاق و بازی امروزی انرژی بیشتری نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ مصرف می‌کنند، ممکن است به دنبال این باشید که چگونه می‌توانید میزان انرژی مصرفی دستگاه خود را اندازه‌گیری کنید. این اطلاعات نه تنها به شما می گوید که دستگاه چقدر گرما آزاد می کند، بلکه هزینه راه اندازی رایانه شما نیز چقدر است.

برخی از واحدهای منبع تغذیه، مانند Corsair AX1500i، دارای کابلی هستند که PSU را به مادربرد متصل می‌کند و وسیله‌ای برای نمایش عملکرد در زمان واقعی از طریق نرم‌افزار فراهم می‌کند. با این حال، این موارد نسبتاً کمیاب هستند و تقریباً همیشه یکی از ویژگی های اکثر مدل های گران قیمت هستند.

رقم NVVDD برای خود پردازنده گرافیکی است، در حالی که FBVDD برای فریم بافر (FB) یعنی VRAM روی کارت گرافیک است. HWInfo64 از همان نام‌های حسگرهایی که درایورها داده‌اند استفاده می‌کند، و همیشه دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً به چه چیزی نگاه می‌کنید.

در یک یادداشت جانبی، اگر می‌خواهید واقعاً فنی باشید و مصرف برق دقیق یک CPU یا GPU را اندازه‌گیری کنید، برای انجام این کار به تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارید. چنین تجهیزاتی معمولاً بین دستگاهی که می‌خواهید اندازه‌گیری کنید و سوکت یا کابل برقی که معمولاً از آن استفاده می‌کند قرار می‌گیرد.

دو صفحه جهت بررسی دارای برچسب هستند CPU و SoC Power (سیستم روی یک تراشه) – اولین قسمت پردازش اصلی تراشه را پوشش می دهد، در حالی که SoC شامل کنترلر حافظه و GPU یکپارچه می شود، اگر تراشه Ryzen شما دارای یکی باشد.

برای نمایش میزان مصرف برق هر جزء رایانه شخصی، دستگاه باید دارای حسگرهای مناسب و «پرچم‌های» مرتبط با برنامه باشد تا اطلاعات را نمایش دهد. قطعاتی مانند CPU و GPU آنها را دارند، اما اکثر دستگاه‌های دیگر ندارند.

به عنوان مثال، این ElmorLabs PMD-USB دارای دو سوکت 8 پین EPS برای اندازه گیری قدرت CPU و سه سوکت 8 پین PCIe برای ضبط میزان انرژی مورد نیاز یک کارت گرافیک است. اینها واقعاً فقط برای آزمایش‌کنندگان سخت‌افزار و سازندگان سیستم کاربرد دارند، و ترکیبی از نرم‌افزار و متر سوکت‌های دیواری برای اکثریت قریب به اتفاق کاربران رایانه‌های شخصی که به دنبال اندازه‌گیری مصرف انرژی هستند، بیش از اندازه کافی هستند.

بخونید:  3 exciting US tech roles to apply for right now

چگونه بررسی کنیم که آیا ارقام قدرت صحیح هستند یا خیر

در فروشگاه های آنلاین تعداد زیادی از کنتورهای برق را خواهید یافت، اما اکثر آنها نسبتاً ارزان هستند و عملکردهای مشابهی را ارائه می دهند. یکی را انتخاب کنید که دارای محدودیت جریان بالاتری نسبت به آنچه که ممکن است PSU شما ممکن است داشته باشد – برای مثال، اگر دارای توان 650 وات باشد، به متری نیاز دارید که بتواند با جریان حدود 8 آمپری مقابله کند.

در جایی که نیاز به انرژی پردازنده های اصلی بسیار متفاوت است، بسته به وظایفی که آنها انجام می دهند، دستگاه هایی مانند SSD و HDD برد بسیار کمتری خواهند داشت. پردازنده‌ها می‌توانند از 30 وات در حالت آماده به کار، تا 125 وات یا بیشتر، در بار کامل بروند. از طرف دیگر، یک SSD 512 گیگابایتی تنها به 5 یا حداکثر 6 وات می رسد. به همین دلیل است که سازندگان سنسورهای نظارت بر قدرت را برای چنین دستگاه‌هایی ارائه نمی‌کنند – به سادگی نیازی نیست.

دستگاه هایی برای اندازه گیری کل مصرف برق رایانه شخصی

در زیر ارقام قدرت گزارش شده برای Zotac GeForce RTX 4070 Ti آمده است – مارک های دیگر ممکن است جزئیات بیشتر یا کمتری را نشان دهند.

خوشبختانه یک برنامه کوچک وجود دارد که تصویر واضحی از مصرف انرژی کارت گرافیک شما ارائه می دهد که GPU-Z نام دارد. این نرم افزار که توسط تیم TechPowerUp توسعه داده شده است، کار بسیار بهتری را در ساده سازی ارقام قدرت انجام می دهد. هر دو برنامه دارای نکات ابزاری هستند – وقتی نشانگر ماوس را روی آن ها قرار دهید، توضیحات متنی از حسگرها ظاهر می شود – اما مواردی که در GPU-Z هستند، برای کاربران عمومی بیشتر از موارد موجود در HWInfo64 هستند.

در اینجا، ما فقط بر روی ارقام قدرت CPU تمرکز کرده‌ایم و همانطور که می‌بینید، مصرف انرژی را در زمان واقعی نمایش می‌دهد و همچنین مقادیر حداقل، حداکثر و میانگین را در حین کار ذخیره می‌کند. اگر می‌خواهید مقادیر را در مدت زمان طولانی ثبت کنید، با کلیک بر روی نماد صفحه‌گسترده، که در پایین سمت راست قابل مشاهده است، وارد داده‌ها می‌شوید.

متأسفانه، اسناد بسیار کمی در مورد چگونگی گزارش دقیق ارقام قدرت AMD و Nvidia وجود دارد، اما هر دو شرکت روشن می کنند که مقادیر اعلام شده فقط تخمین هستند. این تمرین خوب است که فرض کنیم خوانش ها دقت 90٪ دارند، در بهترین حالت، شاید بدتر از مدل های قدیمی تر.

با شروع پردازنده مرکزی، برنامه های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای نمایش میزان مصرف انرژی تراشه استفاده کنید. هر دو AMD و Intel برنامه خود را برای انجام این کار ارائه می دهند: Ryzen Master و Power Gadget، به ترتیب.

Ryzen Master باید با همه مدل‌های Ryzen و Threadripper، برای رایانه‌های شخصی رومیزی و لپ‌تاپ‌ها کار کند، اما ممکن است همه ویژگی‌های برنامه در دسترس نباشد. حداقل، نمایشگرهای قدرت باید به خوبی کار کنند، که در بخش صفحه اصلی در نمای پیشرفته یافت می شود.