نسخه سفارشی فشرده ویندوز 11 منتشر شد

NTDEV به کاربرانی که نگران خطرات امنیتی نسخه سفارشی ویندوز هستند اطمینان می‌دهد که Tiny11 حاوی هیچ چیز از منابع غیر مایکروسافت نیست. با این حال، کاربرانی که نگران حفظ حریم خصوصی هستند، نباید آن را نصب کنند و انتظار دارند که کاملاً از تله متری مایکروسافت عاری باشد.

ویندوز 11 در مورد الزامات سختگیرانه سیستمی آن، به ویژه در مورد CPU، بحث و جدل هایی را آغاز کرد. با توجه به الزامات TMP، معمولاً به حداقل پردازنده نسل هشتم اینتل Core یا AMD Zen+ نیاز دارد. سیستم‌های پشتیبانی‌نشده می‌توانند ویندوز 11 را اجرا کنند، اما انجام این کار مستلزم عبور از حلقه‌های اضافی است که Tiny11 آن را حذف می‌کند.

آخرین آمار Statcounter نشان می دهد که ویندوز 11 هنوز از هر 5 کاربر ویندوز به یک نفر نرسیده است. آخرین سیستم عامل مایکروسافت همچنان در حال به دست آوردن سهم بازار است، اما بسیار کندتر از ویندوز 10، که هنوز بر روی حداقل 70 درصد سیستم های ویندوز اجرا می شود.

منبع

نسخه ساده‌شده Windows 11 Pro 22H2، Tiny11 با ISO موجود در archive.org ارائه می‌شود که در مقایسه با دانلود رسمی ISO 5.1 گیگابایتی مایکروسافت، فقط 3 گیگابایت است.

فداکاری که NTDEV بیشترین اعتبار را برای کوچک کردن ویندوز 11 می دهد، فروشگاه اجزای ویندوز (WinSxS) است. بدون آن، کاربران نمی توانند زبان های جدید یا ویژگی های اصلی را نصب کنند. توسعه دهنده می گوید Tiny11 “قابل سرویس نیست”، اما تأیید می کند که سیستم می تواند دات نت، درایورها و تعاریف امنیتی را از طریق Windows Update دریافت کند.

بخونید:  یوتیوب شروع به درخواست از کاربران برای اشتراک در Premium برای ویدیوهای 4K می کند

این هفته، NTDEV Tiny11 را منتشر کرد، نسخه‌ای از ویندوز 11 که تنها به حدود 8 گیگابایت هارد دیسک شما نیاز دارد و می‌تواند با 2 گیگابایت رم کار کند. همچنین سیستم مورد نیاز ویندوز 11 را حذف می کند، اما کاربران باید بدانند که برای لاغری فداکاری های زیادی انجام می دهد.

بالاخره رسید!
بر اساس Windows 11 Pro 22H2، tiny11 هر آنچه را که برای یک تجربه محاسباتی راحت و بدون دردسر و شلوغی نصب استاندارد ویندوز نیاز دارید، دارد.
https://t.co/yM1Ip2ljjB pic.twitter.com/Tg5PWUZU1Q

— NTDEV @[email protected] (@NTDEV_) 2 فوریه 2023

چه اتفاقی افتاده؟ ویندوز 95 در اولین نصب کمتر از 100 مگابایت اشغال کرد. با این حال، نصب تمیز ویندوز 11 به حدود 20 گیگابایت نیاز دارد. هیچ کس شک ندارد که نرم افزار با پیشرفت فناوری به داده های بیشتری نیاز دارد، اما بسیاری معتقدند ویندوز افزایش 20000 درصدی اندازه نصب را در طول 28 سال توجیه نکرده است. یکی از توسعه دهندگان ممکن است این را با نصب سفارشی که ویندوز 11 را به نصف اندازه پیش فرض آن کاهش می دهد، ثابت کرده باشد.

نسخه کوچکتر آخرین سیستم عامل مایکروسافت شامل موارد ضروری مانند نرم افزار دسترسی، ماشین حساب، دفترچه یادداشت و رنگ است. همچنین فروشگاه مایکروسافت را حفظ می کند، بنابراین کاربران می توانند هر نرم افزار اضافی مایکروسافت را که نیاز دارند نصب کنند. این سیستم به طور پیش فرض دارای حساب های محلی است اما می تواند از حساب های آنلاین نیز استفاده کند.