نسخه 2024 آریزونا TSMC پس از درخواست اپل از 5 نانومتر به 4 نانومتر ارتقا می یابد.


تصویر بزرگ: پروژه کارخانه تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) در آریزونا در چند هفته اخیر آشکارتر شده است. این شرکت قصد دارد برخی از پیشرفته ترین پردازش گره ها را به ایالات متحده منتقل کند که بیشتر آن برای آیفون های اپل است. این شرکت به زودی ارتقای برنامه های خود را اعلام خواهد کرد.

منابع بلومبرگ می گویند که TSMC در سال 2024 تولید روی یک فرآیند 4 نانومتری را در آریزونا آغاز خواهد کرد. این تصمیم نشان دهنده ارتقای ویفرهای 5 نانومتری است که شرکت قبلاً برنامه ریزی کرده بود در آنجا بسازد.

بزرگترین مشتری سازنده سیلیکون – اپل – ظاهراً سازنده تراشه را به این تصمیم تشویق کرده است. تایتان فناوری کوپرتینویی معمولاً برای محصولاتی مانند آیفون اولین بار در نیمه هادی های TSMC استفاده می کند. آیفون 14 از سیلیکون 4 نانومتری این سازنده تایوانی استفاده می کند. آیفون 15 – انتظار می رود در اواخر سال 2023 عرضه شود – از یک فرآیند 3 نانومتری استفاده خواهد کرد که TSMC آن را نیز مدتی پس از شروع ساخت 4 نانومتری در سال 2024 در محل آریزونا تولید خواهد کرد. بنابراین تاسیسات جدید می تواند سهم قابل توجهی از تولید آیفون را به ارمغان بیاورد. ایالات متحده

اپل و TSMC ماه گذشته برنامه های اولیه برای کارخانه ها را تایید کردند، اما به طور رسمی برنامه های تولید 4 نانومتری برای آریزونا را فاش نکردند. فاب همچنین ممکن است ظرفیت خود را از 20000 ویفر در ماه افزایش دهد. منابع انتظار دارند که TSMC نقشه راه جدید را زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و جینا ریموندو، وزیر بازرگانی سه شنبه آینده در مراسم فینیکس شرکت کنند، رسماً اعلام کند.

این تحولات با برنامه های ایالات متحده برای کاهش وابستگی تراشه به واردات چین و تایوان مطابقت دارد. بیشتر نیمه هادی های کره زمین از کارخانه های TSMC تایوان می آیند، اما تهدیدات چین برای الحاق و احتمالاً حمله به کشور اخیرا تشدید شده است.

در همین حال، منابع صنعتی نشان می دهند که بزرگترین رقیب TMSC، سامسونگ، تراشه های 3 نانومتری را برای چندین شرکت سخت افزاری تولید خواهد کرد. سامسونگ با آغاز تولید 3 نانومتری در ماه ژوئن، سیلیکون را برای کارت‌های گرافیک آینده انویدیا (به دنبال سری RTX 4000)، پردازنده‌های مرکزی آی‌بی‌ام، تراشه‌های گوشی‌های هوشمند Arm Qualcomm و مراکز داده ابری Baidu تامین خواهد کرد.

با این حال، TSMC همچنان بزرگترین تامین کننده فناوری 3 نانومتری خواهد بود و ممکن است از طریق فرآیند گره افزایش قیمت داشته باشد. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که TSMC ویفرهای 3 نانومتری را با قیمت 20000 دلار به فروش می‌رساند که از 16000 دلار برای هر ویفر 5 نانومتری بیشتر است.

این افزایش ها عمدتاً به دلیل افزایش هزینه ابزار تولید است – نشانه دیگری از وضعیت فعلی زنجیره تامین جهانی و ماهیت در حال تغییر قانون مور. این عوامل، همراه با تراشه‌های آیفون که توسط نیروی کار پردرآمد آمریکایی تولید می‌شوند، می‌توانند قیمت‌های آینده آیفون را افزایش دهند.منبع